Panorāma

Ādas melanomas zāles sedz no budžeta

Panorāma

Beigusies NEPLP kandidātu uzklausīšana

Turpina izstrādāt veselības finansēšanas modeli

Ministre pagaidām atturas iztirzāt mediķu atalgojuma topošo modeli

Uzskaitot pērnā gada paveikto veselības aprūpē, tajā skaitā aktualitātes nozarē, Veselības ministrija (VM) ne ar vārdu nepieminēja mediķu algu jautājumu, ne ar to saistītās mediķu protesta akcijas. Veselības ministre Ilze Viņķele ("Attīstībai/Par!") skaidroja – tas tāpēc, ka protestus iniciējuši nozares pārstāvji, ne ministrija. Jaunās atalgojuma sistēmas izstrāde esot procesā, un kamēr nav gatava, publiski netikšot iztirzāta.

Jaunās mediķu atalgojuma sistēmas izstrāde esot sākta pirms trim nedēļām, un tā top domnīcā, kas aptver aptuveni 30 nozares pārstāvjus. Latvijas Māsu asociācijas viceprezidente Ilze Ortveina, kas ir viena no domnīcas dalībniecēm, norādīja, ka bijušas divas sanāksmes, katra pa četrām stundām. Par domnīcā izstrādāto mediķu atalgojuma modeli plašāka sabiedrība uzzināšot februārī.

"Vienošanās darba grupā ir tāda, ka detaļas un diskusiju apmēru un gaitu mēs nepubliskojam. Februārī šim konceptuālajam piedāvājumam jābūt jau pieejamam sabiedriskai plašākai vētīšanai," klāstīja veselības ministre.

Tieši mediķu atalgojuma jautājums ir būtiskākais, ko mediķi gadiem uzsver kā iemeslu pārslodzei, izdegšanai un darba maiņai, aizbraucot strādāt uz ārzemēm. VM gada atskaitē, pārstāvot universitātes slimnīcas, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Imants Paeglītis stāstīja, ka

Austrumu slimnīca mērķtiecīgi izmantojusi šā gada finansējuma palielinājumu mediķu atalgojumam, būtiski samazinot vakanču skaitu un personāla aizplūšanu uz privāto sektoru.

"Mēs to jūtam vairāk nekā virsstundu skaita samazināšanās rezultātu, un daudzviet mēs spējam samazināt vakances slimnīcās. Piemēram, Austrumu slimnīcā šī gada laikā mums izdevies vakances samazināt par 18%," teica slimnīcas vadītājs.

Tikmēr Latvijas Māsu asociācija nav tik optimistiska, norādot, ka lielam priekam nav pamata, jo māsu nekļūst vairāk. Un, ja vienai iestādei tās izdodas pārpirkt, tas nozīmē, ka citā iestādē to trūkst vairāk.

Ortveina uzsvēra, ka pašlaik medicīnas iestādes pārpērk personālu, taču tas nerisina īpaši māsu darbaspēka trūkumu nozarē.  Un arī tam ir būtiska saistība ar atalgojumu, pārslodzi un darba apstākļiem. Viņa norāda uz kopējo medicīnai atvēlēto finansējuma apjomu un pauž neizpratni, kā atalgojuma modeļa maiņa uzlabos situāciju.

"Var domāt šīs stratēģijas, kādas vien vēlies, shēmas vai pēc Amerikas stila, vai pēc Eiropas stila, vai pēc skandināvu stila, bet, ja tās naudas ir tik, cik ir, tad, pārliekot esošo naudu no viena maisa otrā, tās vairāk nekļūst nekādā gadījumā," sacīja Ortveina.

KONTEKSTS:

VM sākts darbs pie jauna mediķu atalgojuma modeļa, ko plānots ieviest jau nākamgad. Jaunajā modelī vēlas iespējami vienkāršāku administrēšanu, lielāku taisnīgumu un lielāku izsekojamību tam, kā nauda plūst sistēmā, iepriekš skaidroja veselības ministre.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt