Panorāma

Partijām liela interese par dalību ārkārtas vēlēšanās

Panorāma

Panorāma

Slimnīcās reģionos varētu samazināt pakalpojumu klāstu

Ministre nesola ietaupījumu pēc slimnīcu pakalpojumu pārskatīšanas

Slimnīcu līmeņa jeb sniegto pakalpojumu apjoma pārskatīšana diez vai varēs iepriecināt ar iespēju ietaupīt budžeta naudu, atzina veselības ministre Ilze Viņķele (“Attīstībai/Par!”).

VM sāks sarunas ar reģionu slimnīcām par pakalpojumiem nākotnēPaula Dēvica

Kopš pagājušā gada aprīļa ārstniecības iestādes dalās piecos līmeņos. Katram līmenim ir noteikti sniedzamo pakalpojumu veidi. Augstākais ir piektais, kas ir piešķirts universitāšu slimnīcām. Bet zemākais – daļai reģionu ārstniecības iestāžu, kurās pieejama tikai terapija un hroniskā aprūpe.

Slimnīcas izvērtējusi Veselības inspekcija, analizējot gan noslodzi un kapacitāti, gan riskus pakalpojumu kvalitātei un pacientu drošībai. Piemēram, ja slimnīcā ir maz dzemdību vai operāciju, speciālistiem var zust iemaņas. Tāpat risks esot ārstu strādāšana vairākās darba vietās. Sarunas ar pašvaldībām un slimnīcu vadību ministrija plāno pabeigt līdz oktobrim.

VM valsts sekretāra vietniece Daina Mūrmane-UmbraškoPaula Dēvica

Par to, kādiem rādītājiem pievērš uzmanību, stāsta Veselības ministrijas valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško: “Mēs pilnīgi noteikti pievērsīsim uzmanību rādītājam, kas raksturo slimnīcu aktivitāti. Ja aktivitāte būs ļoti zema, mēs savos ieskatos virzīsimies uz to, ka visdrīzāk šeit šāda palīdzība nav saglabājams. Tāpat arī pilnīgi noteikti mēs diskutēsim par dzemdību skaitu slimnīcās. Jo ir skaidrs – ja to gadījumu skaits slimnīcā uz vietas ir ļoti neliels, tad ir zināmas bažas par to, cik šis pakalpojums kvalitatīvs."

Gadījumā, ja kādā slimnīcā vairs nebūs pieejami diennakts pakalpojumi, pacientu transportēs uz tuvāko ārstniecības iestādi, kur tādus sniedz. Ar šīm pārmaiņām cer uzlabot pakalpojumu kvalitāti un arī samazināt slimnīcu savstarpējo cīņu par speciālistiem.

Veselības ministre Ilze Viņķele norādīja, ka neviena ārstniecības iestāde pēc reformas netiks slēgta: "Mērķis nav slimnīcu slēgšana, tādu plānu nav. Bet gan atbilstīgi konkrētajām reģionālajām vajadzībām un iespējām nodrošināt tādu pakalpojumu, kas ir augstā kvalitātē un arī nepieciešams."

Veselības ministre Ilze ViņķelePaula Dēvica

“Mēs vienosimies ar slimnīcām par to, ka atsevišķās vietās vairs netiks turpinātas speciālistu diennakts dežūras, jo pēc tā, apskatoties datus, nav arī pieprasījuma. Tad, protams, mēs palielinām jeb stiprinām ambulatoro pakalpojumu klāstu.

Plus papildu izdevumi – jauna pozīcija būs pacientu transportēšanai uz un no reģionālās slimnīcas, kur pakalpojumi tiks sniegti.

Līdz ar to par ietaupījumu budžetā Finanšu ministriju nevarēsim iepriecināt,” sacīja Viņķele.

Tuvākās četras nedēļas ministrija diskutēs ar pašvaldībām un iestādēm. Plānots, ka līdz 1. oktobrim pieņems lēmumus par slimnīcu līmeņu maiņu, bet gada beigās ministrija iesniegs grozījumus slimnīcu līmeņu reformas īstenošanai.

KONTEKSTS:

Pašlaik Latvijā ir piecu līmeņu slimnīcas. Visaugstākais līmenis ir piektais – tajā ietilpst universitāšu slimnīcas Rīgā, kas spēj nodrošināt sarežģītus medicīnas pakalpojumus, kā arī specializētās ārstniecības iestādes, piemēram, Dzemdību nams.

Eksperti norādījuši - gadiem ir vērojama situācija, ka slimnīcas slēpušas to reālās spējas sniegt noteiktus veselības aprūpes pakalpojumus. Arī pārskatot datus, Veselības ministrija jau iepriekš neizslēdza, ka vairākās slimnīcās noteiktais līmenis varētu tikt pazemināts.

VM iecerējusi slimnīcu līmeņu reformu, ko sola līdz septembrim. Paredzēts atteikties no atsevišķiem diennakts veselības aprūpes pakalpojumiem reģionos, kuros trūkst attiecīgo speciālistu vai nav pieprasījuma pēc tiem. Ietaupīto naudu varētu novirzīt mediķu algām. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt