Pusdiena

Pusdiena 21.06.2016

Pusdiena

Ar kukuļošanu saistītie Salu tilta otrās kārtas darbi izmaksās 14 miljonus eiro

Veselības ministre Čakša iebilst īpašu VIP pacientu kārtību Austrumu slimnīcā

Ministre Čakša iebilst pret īpašu VIP pacientu pieņemšanas kārtību Austrumu slimnīcā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Nav pieņemams VIP statuss un īpaša VIP pacientu kārtība, jo pakalpojumam jābūt pieejamam visiem atbilstoši maksas cenrādim. Tā, komentējot nesen izskanējušās ziņas, ka Rīgas Austrumu slimnīca izstrādā jaunu kārtību „nemanāmai VIP cilvēku aprūpei", norāda jaunā veselības ministre Anda Čakša. Arī pacientu tiesību eksperti ir pret. Rīgas Austrumu slimnīcas vadība savukārt uzsver, ka ir pārprasta, tāpēc gatava skaidrot.

Nekādas īpašas rindas tā dēvētajām VIP personām nekad nav bijis un nav arī plānots veidot Rīgas Austrumu slimnīcā. Un nav ne mazāko domu kādu iecelt priviliģētā stāvoklī, saņemot veselības aprūpes pakalpojumus, Latvijas Radio norāda Rīgas Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anita Slokenberga. Viņa uzsver, ka ir pārprasta izskanējušajās ziņās par to, ka slimnīca izstrādā kārtību "nemanāmai VIP cilvēku aprūpei".

"Pirmām kārtām paskaidrot to, ka jēdziens "VIP cilvēki" ir lietots sarunvalodā un pārnestā nozīmē, jo mēs plānojam akomodēt tādu personu vajadzības, kā valsts augstāko amatpersonu – ne tikai valsts amatpersonu -, bet jebkuru Latvijas iedzīvotāju [vajadzības] – kas par pilnu maksu grib ārstēties un saņemt pakalpojumu bez ārsta nosūtījuma," skaidroja Slokenberga.

Slokenberga stāsta, ka jau aptuveni desmit gadu Austrumu slimnīcai šāda nodaļa ir Biķernieku slimnīcā, kur ikviens cilvēks var ārstēties par pilnu maksu bez nosūtījuma. Taču tā kā šī nodaļa atrodas diezgan tālu no Gaiļezera slimnīcas, pacienti, kuriem vajag specifiskus radioloģijas izmeklējumus, jāved uz Gaiļezeru.

"Un tās nav tikai valsts augstākās amatpersonas, tie ir arī mākslinieki, sportisti, jebkurš Latvijas iedzīvotājs, jo nevienam jau nav noslēpums – ja kāds no šīm personām ierodas slimnīcā, tad dzeltenā prese ir klāt un vēlas izzināt, kurā palātā guļ un ko dara," skaidro slimnīcas valdes priekšsēdētāja.

Savukārt jaunā veselības ministre Čakša, kura iepriekš vadīja Bērnu slimnīcu, neredz iemeslu veidot atsevišķu kārtību VIP pacientiem.

"Nedrīkst būt nekāda atsevišķa VIP kārtība, mēs nekādā veidā neatbalstām VIP pacientu izdalīšanu. Vienīgais stāsts ir par skaidru maksas pakalpojumu cenrāža pieejamību visiem pacientiem, kas grib izvēlēties maksas pakalpojumu. Protams, ka no valsts apmaksātā ir neatliekamā palīdzība," norādīja veselības ministre.

Pret īpašas kārtības veidošanu ir arī pacientu tiesību eksperte, zvērināta advokāte Solvita Olsena: "Es šāda veida priekšlikumu no valsts kapitālsabiedrības nesaprotu."

Viņa norādīja, ka Rīgas Austrumu slimnīcai primāri jānodrošina valsts apmaksātie pakalpojumi, tajā skaitā arī augstā līmenī pacientu tiesību likuma ievērošana. "Tajā skaitā konfidencialitāte visiem pacientiem, kā tas ir noteikts. To paredz gan Satversme, gan pacientu tiesību likums. Tās milzīgās problēmas, kas tur ir tajā konkrētajā slimnīcā ar konfidencialitātes jautājumiem, ir jārisina pilnīgi citā ceļā".

Olsena arī atzīmēja, ka bagātiem pacientiem citās valstīs bagātās klīnikas piedāvā ļoti augsta servisa pakalpojumus, taču tas ir privātā biznesa jautājums, kur šīs klīnikas par saviem privātiem līdzekļiem tad organizē šādu pakalpojumu. Taču lielākā daļa Austrumu slimnīcas ieņēmumu ir valsts budžeta līdzekļi, un slimnīcai būtu vairāk jāstrādā, lai par valsts naudu pacientu saņemtu pēc iespējas kvalitatīvus pakalpojumus, uzskata pacientu tiesību eksperte.

Slimnīca savukārt norāda, ka tās kā kapitālsabiedrības mērķis ir komercdarbības veikšana un peļņas gūšana. Turklāt jo vairāk būšot šādu iespēju slimnīcā ārstēties par pilnu maksu, jo vairāk tiks atslogota valsts rinda.

Tomēr veselības ministre Čakša nolēmusi drīzumā tikties ar Rīgas Austrumu slimnīcas vadību, lai pārrunātu gan šo jauno kārtību, gan arī rindas un darba organizāciju slimnīcā iekšienē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti