Sadaļas Sadaļas

Dienas ziņas

Ventspilī atvērts labdarības veikals

Dienas ziņas

Pāterniekos veidos loģistikas centru

Valkā beigušās militārās mācības

Militārās mācības «Ezis» izpelnās valcēniešu interesi

Igaunijā aizvadītas militārās mācības "Siil 18" jeb "Ezis 18". Tās ir lielākās kaimiņvalsts militārās mācības kopš valsts neatkarības atjaunošanas, un to aktīvā fāze norisinājās arī Latvijā. Pretēji ierastajām mācībām, kas tiek rīkotas poligonos, šīs norisinājās vairākās apdzīvotās vietās, toskait Valkā. Zemessargu un karavīru darbība izpelnījās arī vietējo iedzīvotāju interesi.

Jau brīdī, kad mācībās pretinieku spēlējošie izlūki tuvojas Valkai, jūtama vietējo iedzīvotāju interese. Pretinieka mērķis ir, tuvojoties pa autoceļu A2, ieņemt Valkas pilsētu, šajā brīdī bijušo dzelzceļa staciju.

"Ir tā baismīgi, ka šauj gar pašām ausīm, ausis kurlas! Mūs jau painformēja zemessargi, ka tās ir mācības, lai neuztraucoties. Lai pārāk tuvu neiet, ja nu kāds no mugurpuses uzbrūkot," teica valcēniete Inese.

Pretinieku šajā gadījumā spēlē Nacionālo bruņoto spēku Sauszemes spēku Mehanizētās kājnieku brigādes un Kanādas, Itālijas, Spānijas un Albānijas karavīri no NATO paplašinātās klātbūtnes Latvijā kaujas grupas. Pretinieku var atpazīt pēc sarkanas krāsas lentēm, ar ko jābūt marķētai gan tehnikai, gan karavīriem. Šajā epizodē dzelzceļa stacijas teritoriju sargā zemessargi no Zemessardzes 2.Vidzemes brigādes vienības. Visas šīs operācijas tiek saskaņotas ar militārajiem spēkiem Igaunijas pusē, tā izvairoties no situācijas, kad pretinieks var izmantot kādu izveidojušos koridoru, pa kuru iekļūt pilsētā.

"Līdz šim bijusi ļoti laba informācijas apmaiņa ar igauņiem – viņi dod informāciju, mēs dodam informāciju, un tas ir arī viens no mācību mērķiem.

Igauņi, latvieši, sabiedrotie. Arī igauņu pusē ir sabiedrotie, un tā ir tā savietojamība, ko mēs trenējam kopā," stāsta  Zemessardzes 22.kājnieku bataljona komandieris, pulkvežleitnants Gvido Breneris.

Plānošana un sadarbība tiek vērtēta kā laba. Mācību sākumā kauja notikusi pie Latvijas-Igaunijas robežas Apes pusē, kur pretinieks virzījās Latvijas teritorijas virzienā uz Gaujienas pusi, tad kaujā piedalījās arī Igaunijas prettanku rota un palīdzēja aizkavēt pretinieku. Mācībās tiek vērtēta karavīru pareiza pārvietošanās un taktiskie elementi, arī slēpšanās un aizsega veidošana aizsardzībā.

"Pilsētā kā tādā tik liela tieši konvenciālā operācija notiek pirmo reizi, ir spēlēts mācību poligonā Skrundā, kur nav iedzīvotāju, bet šeit tā sadarbība ar iedzīvotajiem, informācijas apmaiņa, mierināšana pēc trokšņiem," klāstīja Breneris.

"Visas naktis pārsvarā mēs paliekam mežā, mums ir nepieciešamais ekipējums, ir guļammaiss, protams, paklājiņš un nekas vairāk.

Ir tā vērts riskēt, ir tā vērts iet, mūsu mājas jāaizstāv, kurš gan cits to darīs," sprieda zemessardze Lelde Krancmane.

Militārajās mācībās "Ezis 18" Latvijas pusē piedalījās 500 zemessargi un karavīri. Vērtējot mācības, to dalībnieki atzīst, ka šī ir bijusi unikāla pieredze iekļauties iedzīvotāju ikdienas dzīvē, satiksmē un pilsētas apstākļos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt