Dienas ziņas

Rīgas skolu ēdināšanas sistēmā līdz šim reģistrēti 70% bērnu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Mācās glābt karā ievainotos

Militārajās mācībās trenējas glābt ievainotos

Militāro mācību cikla "Namejs 2022" rudens posmā aizvadītās nedēļas nogalē spraigas mācības notika Zemessardzes 4. Kurzemes brigādei, īpaši trenējot sadarbību ar dažādiem dienestiem, lai operatīvi un veiksmīgi glābtu kaujā ievainotos. Mācībās iesaistījās gan Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), gan Kuldīgas slimnīca, gan ASV gaisa spēku vienība, kas dislocēta Lielvārdē.

Norautas kājas un rokas, vaļēji lūzumi, dažādu sprādzienā lidojošu priekšmetu savainoti  ķermeņi – tie ir tikai daži no ievainojumiem, ar kuriem pēc iespējas ātrāk cietušais ir jānogādā drošībā un medicīnas iestādē.

Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes Medicīnas rotai šīs bija vienas no pirmajām mācībām, kurās iziets viss cikls: vispirms saskarsme un palīdzība cietušajam tieši kaujas laukā, pēc tam viņa nogādāšana drošākā vietā – specializētās teltīs, kur iespējams sniegt pirmā līmeņa neatliekamo medicīnisko palīdzību.

"Traumas ir dažādas, mediķiem jāmāk izvērtēt, kuram vispirms pievēršamies, jo šādā kaujā vienmēr resursu pietrūkst, arī mediķu resursu. Tad ir jāmāk pareizi viņus izmantot, tāpēc ir šī tiražēšana jeb prioritāšu piešķiršana cietušajam," skaidroja Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes Medicīnas rotas virsārsts Uldis Balodis.

Šajās mācībās notika sadarbības trenēšana arī ar civilajām struktūrām. Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests ievainotos gaida ārpus karadarbības zonas, tāpēc īpaši liela nozīme ir savstarpējai saziņai un precīzai informācijas nodošanai.

"Šīs mācības dod mūsu kolēģiem ieskatu sarunāties rācijās ne ikdienišķā valodā, runāt ar standartiem, kādi ir pieņemti militārā jomā, cietušo ziņojumus nodot noteiktā secībā, – tas, kas ikdienā mums nenotiek," pastāstīja Ārkārtas situāciju gatavības nodrošināšanas nodaļas vadītājs Juris Raudovs.

Mācībās ievainoto transportēšanas treniņš uz Kuldīgas slimnīcu notika gan ar NMPD transportu, gan ar ASV gaisa spēku vienības palīdzību. Gatavojoties mācībām, piesaistīti tie mediķi, kas nebija aizņemti plānveida vai akūtajās operācijās. Ja tāda situācija notiktu realitātē, tad visas plānveida operācijas un ambulatorās pieņemšanas būtu atceltas un palīdzībai būtu mobilizēts viss iespējamais medicīniskais personāls.

"Nākamās darbības, nevis sākt ar morfīnu vai kaut ko, bet pirmajā vietā ir jābūt komandai, kas komandē jūs – pasaka: prioritāte – sarkans; tālāk darbības," norādīja Anestezioloģijas un neatliekamās medicīnas galvenais speciālists Viesturs Liguts.

"Personālam klājas labi, personāls tiek galā. Protams, ir kļūdas, bet, ja nemācās, netrenējas, tad neko uzlabot nevaram," sacīja Kuldīgas slimnīcas galvenais ārsts Edgars Siliņš.

"Latvijas gadījumā, ja mēs runājam konkrēti par medicīnu, tad šis ir visaptverošas valsts aizsardzības koncepts, ka ir lietas, ko dara karavīri uz vietas laukā, bet mūsu civilajām slimnīcām un NMPD būs jāiesaistās palīdzības sniegšanā. Ja šī sistēma ir sakārtota un strādā, tad arī karavīram ir morālā pārliecība par to, ka viņu nepametīs kaujas laukā," sacīja ģenerālmajors, Apvienotā štāba priekšnieks Imants Ziediņš.

Militāro mācību cikla "Namejs 2022" rudens posmā piedalās karavīri un zemessargi no visām Nacionālo bruņoto spēku vienībām. Tās notiek līdz 9. oktobrim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti