4. studija

Studijā Dr.Anatolijs Danilāns

4. studija

4. studija

Cik pamatotas ir satiksmes dalībnieku pretenzijas pret militāro tehniku ielās?

Militārā tehnika koplietošanas ceļos - dažkārt satiksmē prioritāra

Ceļu satiksmes noteikumos ir rakstīts, ka mašīnas nedrīkst piedalīties satiksmē bez tehniskās apskates un numura zīmēm, taču šādas situācijas ar militāro tehniku var novērot diezgan bieži. Vai militārie transporta līdzekļi uz ceļiem drīkst darīt, ko vien vēlas, un ignorēt satiksmes noteikumus?

Uz Daugavpils šosejas satiksmes dalībnieks Normunds Bilsens novērojis pretī braucošu kolonnu ar trim mašīnām - militāro tehniku, kam nav nekādas pazīšanās zīmes, numura zīmes vai logos tehniskās apskates uzlīmes. Militārā policija un ceļu policija tehniku nepavada, mašīnas brauc savā nodabā. Turklāt kolonnā bija mašīna bez ieslēgtām gaismām.

Satiksmes noteikumi visiem ir vieni, tomēr stratēģiskās nozīmes transporta līdzekļiem ir izņēmumi, paskaidro satiksmes drošības eksperts Oskars Irbītis. Viņš atzīst, ka daudziem varētu nepatikt militārā transporta pārvietošanās, kas liekas traucējoša, un tehnikas kolonnas mēdz būt garas. Ja pārvietojas specializētais transports, it sevišķi militārais transports, tas būtu jāpavada militārajai policijai un jāveido kolonna ar bākugunīm priekšā un aizmugurē, lai visi uzmanās.

Ja netiek pārvadāti ieroči un sprāgstvielas vai kādas speciālas militāras iekārtas, tad militārais transports var braukt kopējā satiksmē, lai pārējos mazāk traucētu. Tiesa gan, ja transporta līdzeklis ir aprīkots ar tuvajām gaismām, tās tomēr vajadzētu ieslēgt.

Tomēr pārējiem satiksmes dalībniekiem jāatceras, ka

šādas tehnikas pārvietošanās ir prioritāra no valsts drošības viedokļa, un šiem transporta līdzekļiem ir pieļaujamas atkāpes.

Turklāt Latvijā noteiktā tehnikas reģistrēšana un citas prasības nav attiecināmas uz ASV bruņoto spēku tehniku, kas mūsu valstī atrodas operācijas „Atlantic Resolve” ietvaros. Tomēr militārās tehnikas vadīšanai ir nepieciešama autovadītāja apliecība - šajā ziņā nav nekādu atkāpju ne Latvijas, nedz ārzemju bruņotajiem spēkiem.

Militārās tehnikas kolonnu ne vienmēr pavada militārā policija. Pārvietošanas koordinācijas centrs rūpīgi analizē informāciju un izvērtē, vai ir nepieciešama pavadīšana. Turklāt militārā tehnika ir īpaša - tehnisko apskati neveic specializētām bruņumašīnām, un tā ir militārpersonu pašu atbildība, kādā kārtībā spēkratus uztur.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti