Militārā poligona paplašināšana Daugavpils novadā: iedzīvotājiem vairāk jautājumu nekā atbilžu

Saistībā ar militārā poligona "Meža Mackeviči" paplašināšanu Daugavpils novadā Vaboles pagastā iedzīvotājiem ir vairāk jautājumu nekā atbilžu. Ar šādu secinājumu trešdien noslēdzās pirmā publiskā apspriede.

Militārā poligona paplašināšana Daugavpils novadā: iedzīvotājiem vairāk jautājumu nekā atbilžu
00:00 / 04:46
Lejuplādēt

Pašlaik bāze ir vieta, kur apmācības notiek Latvijas un tās sabiedrotajiem militārajiem spēkiem. Nacionālie bruņotie spēki (NBS) plāno attīstīt šo poligonu, lai tajā militāro mācību laikā varētu izvietoties ap 700 karavīru. Pērn "Latvijas Valsts meži" Aizsardzības ministrijas vajadzībām šī poligona attīstībai nodeva vairāk nekā 2000 hektāru savas teritorijas. Lai paplašinātos, nepieciešams grozīt Daugavpils novada teritorijas plānojumu, nosakot plānoto militārā poligona teritoriju kā vietu ar īpašiem noteikumiem.

Publiskajā apspriedē nelielais Vaboles pagasta saieta nams piepildījās ar vairāk nekā 70 iedzīvotājiem, kuri uz notiekošo raugās ar skepsi, ka vienalga jau neko no NBS iecerēm kardināli izmainīt nevarēs. Publiskā apspriede ir procedūra, kas jāveic pašā sākumā.

"Pēc publiskās apspriešanas beigām pašvaldībai jāpieņem lēmums, vai nu apstiprināt šo lokālplānojumu, vai pilnveidot plānojuma redakciju, vai vispār noraidīt izstrādāto dokumentu," pastāstīja Daugavpils novada domes Plānošanas nodaļas vadītāja Olga Lukaševiča.

Poligons "Meža Mackeviči" pašlaik 10 hektāru platībā izvietojies meža ielokā un iedzīvotājiem zināms vēl no padomju laikiem. Iedzīvotājiem nav skaidrs, kādi būs ieguvumi no paplašināšanas un kā viņu dzīve mainīsies.

Tas ir objekts, kura attīstība un paplašināšana nepieciešama NBS, norādīja NBS Nodrošinājuma departamenta majors Juris Sidorovs.

"700 karavīriem vajag vietu, kur organizēt mācības. Pluss ir tāds, ka viņiem nebūs jādodas uz Ādažiem vai Alūksni mācīties un trenēties, nebūs jātērē degviela, mašīnas, budžeta līdzekļi. Mums ir galvenais valstiskais uzdevums - organizēt karavīru apmācību, un mēs domājam par mūsu valsts aizsardzību," stāstīja Sidorovs.

Iedzīvotājiem, apkaimes uzņēmējiem arī būs ieguvumi, sanākušos Vaboles pagastā mierināja Aizsardzības ministrijas NATO un militārās infrastruktūras politikas nodaļas vadītāja Sanita Vaivode.

"Tās ir jaunas darbavietas, jo karavīriem vajag ēst, vajag viņus apkopt, viņiem vajag daudz citu pakalpojumu, ko var nodrošināt vietējie uzņēmumi. Kurš gan labāk kā vietējie to var nodrošināt?" norādīja Vaivode.

Tomēr militārā poligona "Meža Mackeviči" tuvumā dzīvojošos šie argumenti nepārliecina.

"Te nav neviena plusa. Vai tad no mums pirks gaļu, pienu, sīpolus? Mums tādu uzņēmumu nav. Tas ir viens liels mīnuss. Un, ja notiks paplašināšanās, un, ja, nedod Dievs, lidos un kaut kas uzkritīs uz pagasta ēkas, skolas, bērnudārza... Es šajā pagastā vēlos nodzīvot vēl vismaz gadus 50, un es te negribu pastāvīgo troksni," sacīja apspriedes dalībnieks.

Savi ierobežojumi būs. Ar tiem iedzīvotājiem būs jārēķinās, skaidroja Latgales brigādes Zemessardzes 34.artilērijas bataljona poligona "Meža Mackeviči" atbalsta nodaļas priekšnieks Aivars Driņģis.

"Kustība pa ceļu tiks ierobežota kaujas mācību laikā. Fiziski žoga ap poligonu nebūs, taču būs sprāgstošās munīcijas zona, kurā ieiet būs aizliegts. Vienkārši tas būs dzīvībai bīstami," skaidroja Driņģis.

Jautājumu no pirmās publiskās apspriedes par militārā poligona "Meža Mackeviči" paplašināšanu ir vairāk nekā atbilžu, secina Daugavpils novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Rasčevskis. Publiskā apriešana vēl turpināsies, nākamā apspriede notiks 4. februārī Daugavpils novada domes ēkā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt