4. studija

Kā izvērtās pieredze skaistumkopšanas salonā, kur bez maksas apkalpo kara bēgļus?

4. studija

Ceturtā studija

Vai uzņēmums «Rīgas meži» un pašvaldības policija apseko galvaspilsētas mežus?

Migas ar segām naktsmieram un «brīvdabas krodziņš» – sūdzas par piedrazoto Dreiliņu mežu

Dreiliņu mežā regulāri tiek izmesti atkritumi, turklāt drazu kaudzes ilgstoši netiek savāktas. Uzmanību šai situācijai pievērsa Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" skatītājs Alfrēds Stinkuls, kurš pirms četriem gadiem no dzīves ASV pārcēlās uz Latviju un regulāri dodas garās pastaigās pa mežu. Viņš mežā rīkojis gan talku, gan vērsis atbildīgo iestāžu uzmanību atkritumu problēmai. "Rīgas mežos" skaidroja – Dreiliņu meža atrašanās vietas un apmeklētāju nolūku dēļ situācija tur ir vissarežģītākā.

Stinkuls pastāstīja: "Kad es pirmo reizi atbraucu, mēs sarīkojām talku. Gājām, gājām un iztīrījām šito stūri, bet tas arī bija viss, jo aptrūka spēka un vēlēšanās to darīt. Tas palika netīrīts."

Viņš "4. studijai" Dreiliņu mežā rādīja: "Šī bedre pirms nepilniem 4 gadiem bija pārpildīta ar vīna pudelēm. Tā kā piramīdas. Smuks kalns. Un tas mums prasīja astoņus maisus, lai iznestu ārā. Jo baigi smagie. Nu zini – pudeles..."

Apskatot drazu kaudzes mežā, redzams, ka vairākās vietās mežā ir ierīkoti mazi "hosteļi", kur, ieritinoties vecās segās, uz matračiem pārlaist nakti. Tomēr vēl bez guļvietām atrodamas arī vairākas "sabiedriskākas vietas",

piemēram, "brīvdabas krodziņš", kur atnākušie mēdz malkot dzērienus.

Kā apgalvoja meža pastaigas iecienījušais vīrietis, četru gadu laikā gan ir notikusi izaugsme, tomēr par tīru mežu nevar nosaukt.

Viņš ir neizpratnē par meža saimnieka, uzņēmuma "Rīgas meži", viņaprāt, bezdarbību. Fotogrāfijas, kur piefiksētas atkritumu kaudzes, viņš aizsūtījis arī "Rīgas mežiem". Uzņēmuma pārstāvji tieši sižeta filmēšanas dienas rītā ar viņu sazinājušies, lai precizētu atkritumu vietas. Daļa fotogrāfijās redzēto atkritumu filmēšanas brīdī tiešām ir savākta.

Tomēr daļa drazu aizvien ir tur, kur stāvējusi.

Stinkuls arī ikdienā pa mežu staigājot, vāc atkritumus. Dažreiz ir saticis "brīvdabas krodziņa" atpūtniekus, toties nav izdevies satikt nevienu, kam mežā būtu jāuzrauga kārtība. "Nevienu nekad dzīvē neesmu redzējis. Vienreiz satiku vienu busiņu ar diviem policistiem, kas, starp citu, bija iedzēruši, es sāku viņus izsmiet, un tad viņi teica, ka es neesot pie pilna saprāta, prasīja manu ID," pastāstīja vīrietis.

Plāni situācijas uzlabošanai

Videonovērošanas kameras, barjeras un biežāka uzraudzīšana – šāds ir "Rīgas mežu" darbības plāns Dreiliņu mežā. Savukārt brīdinājuma uzraksti āri vien tiekot norauti. No visiem Rīgas mežiem Dreiliņu mežs atrodas viskritiskākajā teritorijā.

SIA "Rīgas meži" Stratēģiskās komunikācijas un sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ieva Bērziņa norādīja: "Tai ir ļoti daudz īpatnību. Blakus industriālai teritorijai. Apkārt gana daudz servisu, kam ir daudz atkritumu. Šeit arī tie cilvēki, kas apmeklē mežu, ir ar savu raksturu, konkrētiem mērķiem. Šeit ir diezgan daudz bezpajumtnieku. Tas viss rada situāciju, kad mežā ļoti ātri sakrājas atkritumi."

Rīgā kopējā apsaimniekotā meža īpašumu platība ir 61 726 hektāri, tādēļ uzņēmums nevarot katrā mežā nodrošināt regulāru uzrauga klātbūtni.

"Visi cilvēki ir saplānoti tā, ka viņi visas teritorijas reizi nedēļā iziet. Plus visi SOS, iedzīvotāju zvani, pašvaldības protokoli, tā apmēram mēs strādājam," skaidroja Bērziņa.

Pats uzņēmums sodīt nevar, tādēļ lūdz Rīgas pašvaldības policiju biežāk iekļaut savā ikdienas maršrutā tieši Dreiliņu mežu.

Policijai tiek nodota informācija no videonovērošanas kamerām, ja tur ir fiksēti cilvēki vai numuri automašīnām, kas izmet atkritumus.

Rīgas pašvaldības policijā skaidroja, ka "Rīgas meži" salīdzinoši nesen izmanto pārvietojamās videonovērošanas kameras. Tāpēc ir jāpaiet laikam, lai saprastu, kur ir, bet kur nav nepieciešams tās izvietot.

Pašvaldības policijas pārstāvis Toms Sadovskis norādīja: "Attiecīgi mēs esam informāciju saņēmuši par diviem gadījumiem. No tiem viens ir no 29. janvārī. Burtiski dažas dienas pēc tam, kad "Rīgas meži" sāka kameras izmantot. Tajā gadījumā tika uzsākts administratīvais pārkāpumu process. Un ir jau pabeigts."

Policijai ir zināms, ka Administratīvā komisija pārkāpējam piemērojusi sodu. Otrs gadījums ir konstatēts aprīlī – ir noskaidrots automašīnas īpašnieks. Mašīna pieder sievietei, bet kamerās redzams, ka pārkāpumu izdara vīrietis. Patlaban autoīpašniecei ir prasīti paskaidrojumi, kas konkrētajā dienā bijis pie viņas auto stūres.

Sods par nelikumīgu atkritumu izmešanu fiziskai personai ir līdz 1000 eiro, bet juridiskai – līdz pat 2800 eiro.

Pašvaldības policijā atzina, ka konkrētajai Dreiliņu teritorijai kārtībnieki iespēju robežās pievērš uzmanību, taču katru dienu tur neiegriežas. Savukārt uzņēmuma "Rīgas meži" pārstāve apliecināja, ka "brīvdabas krodziņa" sola savdabīgais dizains tiks likvidēts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti