Dienas ziņas

VID uzrēķina dēļ "Rīgas satiksme" plāno tiesāties ar Ušakovu

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Mežos izliktās lamatās iekļūst mājdzīvnieki

Mežos izliktās aizliegtās kājķeramās lamatās nereti iekļūst mājdzīvnieki

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Kājķeramās lamatas Latvijā medībās lietot ir aizliegts, taču nelegāli tās joprojām tiek lietotas. Nelaimes gadījums Jēkabpils novadā liecina, ka ciest no tām nereti nākas suņiem. Valsts meža dienests (VMD) gadā atrod līdz piecām cilpām vai kājķeramajām lamatām, taču iespējams, ka dabā to ir daudz vairāk.

Šobrīd uz sunītes Esmeraldas ķepas aizvadītajās brīvdienās pārdzīvotā negadījuma sekas var pamanīt, vien rūpīgi ieskatoties. Zeltainais retrīvers mežā ieskrēja nelegāli uzliktās lamatās.

Esmeraldas saimniece Ieva Jātniece pastāstīja: “Eju pa ceļu un izdzirdu, ka suns smilkst. Izmisīgi smilkst, kliedz. Sāku viņu saukt, bet viņa nenāk. Pienāku šeit un redzu – viņa ir lamatās.” 

Šobrīd par nelaimi notikuma vietā liecina vien pēdas sniegā un zari. Slazda īpašnieks pierādījumus jau novācis. Pārdzīvojums bijis pamatīgs, taču saimniece rīkojusies apdomīgi, nomierinājusi suni un zvanījusi pēc palīdzības radiem.

“Jāpanāk tas, lai dzīvnieks neraustās, jo to lielāko bojājumu nodara tas, ka viņš rauj, kož. Viņam šausmīgi sāp. Nu diezgan traki bija,” stāstīja Jātniece.

VMD atzīmēja, ka slazds, kurā iekrita Esmeralda paredzēts meža caunas medīšanai. To uzstādījis iesācējs, amatieris.

“Šāda kāju ķeramā tipa slazdu lamatu izmantošana Latvijā ir aizliegta. Šādu rīku uzstādīšana medījamo dzīvnieku sugu ieguvei ir aizliegta. Tās ir nelikumīgas medības,” norādīja VMD Medību daļas vadītājs Valters Lūsis.

Negadījumu Jātniece aprakstīja sociālajos tīklos. Komentāros pie ieraksta atklājies – arī citi, piemēram, Daugavpils pusē, dažādas malumednieku lamatas pamanījuši ne reizi vien. 

“Ir jāuzmanās. Ir taču biedrības, kas iet pārgājienos, arī tāpat cilvēki iet pārgājienos. Ir mežstrādnieki, kas kopj jaunaudzes. Turpat ir māja, kur arī divi lieli suņi dzīvo,” pauda Jātniece.

VMD speciālisti gadā atklāj 2–3 kāju ķeramos slazdus un nedaudz vairāk nežēlīgākās cilpu lamatas. Šādas lamatas visbiežāk izliek netālu no pilsētām, dārzkopības kooperatīviem, it īpaši ziemā un domātas pārnadžu medībām. Problēma esot tā, ka šādus slazdus joprojām brīvi var iegādāties.

“Lielākā daļa viņus uzstāda jau atkāroti vai nu cilvēkam jau iepriekš bijušas problēmas ar likumu. Tā ir tāda sociālā grupa, kas šādā veidā grib iegūt sev kādu medību produkciju,” atzina VMD pārstāvis Lūsis. 

Protams, ne visas lamatas izdodas atklāt un vainīgos saukt pie administratīvās vai kriminālās atbildības. Medniekam tas var nozīmēt licences atņemšanu uz trīs gadiem. Tāpēc VMD aicina par šādiem atklājumiem vienmēr ziņot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti