4. studija

Ik dienas narkosūtījumi pa pastu ieplūst Latvijā un... dodas uz skolām!

4. studija

Ja nav skaidras naudas, pasažieri neuzņem sabiedriskajā transportā!

Mežaparkā plānots nojaukt 50. gadu koka arhitektūras pērli

Mežaparkā plāno nojaukt 50 gadus vecu koka ēku; kultūras mantojuma sargi iebilst

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Vietējie iedzīvotāji ir satraukti, ka tuvākajā laikā ir plānots nojaukt pirms vairāk nekā 50 gadiem celto Mežaparka koka arhitektūras pērli. Apsaimniekotāji “Rīgas meži” skaidro, ka ēka jau faktiski kļuvusi par graustu un tai nav īpaša statusa, savukārt kultūras mantojuma sargi uzstāj, ka jau pirms vairākiem gadiem atzinuši - ēka jāatjauno pēc iespējas tuvāk vēsturiskajam izskatam.

“Rīgas mežu” pārstāvis Edgars Vaikulis stāstīja, ka ēku komplekss ir tapis 1949.-1950. gadā talku veidā, kad rūpnīcu strādnieki šīs ēkas uzbūvēja kā sporta bāzes barakas un kantora ēku Mežaparka administrācijai.

Koka ēku renovācijas centra “Koka Rīga” vadītājs Vladimirs Eihenbaums stāstīja, ka “tur bija zirgu stallis, kādreiz bija tāds mazs hipodroms šajā pašā slidotavas ēkā. Tas arī var iespaidot ēkas pastāvēšanu, jo es nedomāju, ka zirgu staļļus kāds kārtīgi tur kopa - to visu teritoriju vai to iekšpusi. Varbūt tur ir izpuvušas visas grīdas un tā tālāk.”

Vaikulis skaidroja, ka “šīs ēkas faktiski stipri iztrupējušas un bojātas, un jau 2013.gadā, apstiprinot lokālplānojumu,

šī teritorija kopā ar ēkām tika atzīta par degradētu teritoriju, un attiecīgās ēkas faktiski jau ir graustu statusā”.

Pavasarī ēkas plānots nojaukt.

Šis jautājums tagad ir aktualizējies, jo vasarā ir gaidāmi Skolēnu dziesmu un deju svētki un blakus esošā teritorija tiks izmantota skolēnu autobusu novietošanai, bet ēka var apdraudēt jauniešus. 

“Gatavojot dokumentāciju nojaukšanai, ir vairāku ekspertu un īstenībā arī Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes atzinums, ka ēkas ir bīstamā stāvoklī un faktiski atzīstamas par graustu; ja tas būtu kultūras piemineklis, tad, protams, par katru cenu būtu jāmēģina tās saglābt, bet šajā gadījumā racionālāks risinājums, kā par daudziem objektiem, ir labāk nojaukt un uzbūvēt tā vietā jaunu,” stāstīja Vaikulis.

Tomēr Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde saka ko pavisam citu - proti, pagājušā gada maijā, atbildot uzņēmumam “Rīgas meži” par 10 būvju nojaukšanas iespējām, tā ir sniegusi uzziņu, ka konkrētā ēka esot jāsaglabā un jāatjauno. Blakus esošas mazās saimniecības ēkas gan var nojaukt.

“Ņemot vērā, ka tā atrodas valsts nozīmes pieminekļa “Mežaparks” teritorijā, tad, protams, arī šie jautājumi būtu jāsaskaņo ar mums, ar Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi,” raidījumam sacīja Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes Rīgas reģionālās nodaļas vadītājs Jānis Asaris.

“Mēs savā šajā uzziņā, pirmkārt, esam aicinājuši vadīties pēc 2013. gadā izstrādātā lokālplānojuma šai bijušajai slidotavas teritorijai un rakstījuši arī konkrēti par šo interesējošo ēku, aicinot atjaunot vēsturiskā būvapjomā galveno ieejas paviljona apjomu, tas ir - saglabājot centrālos ieejas vārtus visā vēsturiskā konstruktīvā pamata risinājumā un iespēju robežās izmantojot arī vēsturiskās citas konstrukcijas un apdares materiālus, kas liecina par sava laika būvniecības tradīciju,” stāstīja Asaris.

Vaikulis savukārt norādīja, ka “varbūt, kamēr šī dokumentācija par nojaukšanu ir tikusi gatavota, pārvaldes speciālisti ir vēlreiz atbraukuši, veikuši kādu ekspertīzi, bet šādas ekspertīzes dokumentācijas nav mūsu rīcībā”.

Asaris gan apgalvoja, ka “līdz šim kāda jauna sarakste šajā jautājumā nav bijusi, kāds detalizētāks projekts - nojaukšanas vai tamlīdzīgi - mums nav ticis iesniegts”.

“Rīgas meži” kā objekta apsaimniekotāji ir pasūtījuši šīs centrālās arkas 3D skenēšanu, lai tad, kad šajā teritorijā tiks būvētas jaunas ēkas, arku uzbūvētu tieši tādā pašā veidolā, kāda tā ir šobrīd, bet Nacionālā kultūras mantojuma pārvalde paliek pie tā, ka šo ēku nemaz nedrīkst nojaukt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti