Mežacūku skaitu Latvijā samazinās par 90%; kompensācijām medniekiem ziedos LVM

Valdība ir atbalstījusi Zemkopības ministrijas ziņojumu par Āfrikas cūku mēra profilakses pasākumiem, kurā viens no galvenajiem pasākumiem ir mežacūku skaita samazināšana par aptuveni 90%. Panākta arī vienošanās par to, kur rast nepieciešamo finansējumu, lai izmaksātu kompensācijas medniekiem - šos līdzekļus varētu ziedot uzņēmums „Latvijas Valsts meži”.

Nepieļaut, lai Āfrikas cūku mēris ienāktu Latvijā - to cer sasniegt Zemkopības ministrija un eksperti, iznīcinot aptuveni 66 tūkstošus mežacūku. Speciālisti norāda, ka balstoties uz pieredzi ar klasiskā cūku mēra apkarošanu, ir secināts - ja mežacūku blīvums Latvijas samazināsies līdz šādam apjomam, bīstamās slimības izplatības iespējas krietni saruktu.

„Galvenais dabīgais riska faktors ir mežacūkas, caur ko arī šī slimība izplatās. Un mežacūku blīvums Latvijā ir ļoti liels – mums ir pāri par 70 tūkstošiem cūku. Mums vajadzētu panākt, ka tās cūkas ir mazāk par vienu uz kvadrātkilometru,” sacīja Zemkopības ministrijas Mežu departamenta vadītājs Arvīds Ozols. Viņš norādīja, ka 90.gados Latvijā asā formā bija klasiskais cūku mēris, un slimība apstājās pie 12-13 tūkstošiem cūku skaita.

Savukārt Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs uzsver, ka ministrijas atrastais finansējums ziedojuma veidā ir uzskatāms par pagaidu risinājumu, lai uz draudošo situāciju reaģētu operatīvi. Jo jau šobrīd ir skaidrs, ka Latvijai profilakses pasākumi būs jāīsteno vairākus gadus. Bet ieviešot to laicīgi, pastāv cerība, ka Latvijas ražotāji varētu saņemt atļaujas eksportēt cūkgaļu uz Krieviju.

Atbildīgās institūcijas pieprasīja papildus līdzekļus Āfrikas cūku mēra apkarošanai jau februāra sākumā, bet valdība tobrīd nolēma piešķirt tikai daļu naudas 1,35 miljonu eiro apjomā, un līdzekļus kompensācijām par nošautajām mežacūkām Zemkopības ministrijai tika uzdots atrast pašai. 

Jau ziņots, ka otrdien Pārtikas un veterinārais dienests ir saņēmis informāciju no Polijas kolēģiem, ka Polijas pierobežā,  900 metrus no robežas ar Baltkrieviju, Podļaskas  provincē  mežacūkai apstiprināta Āfrikas cūku mēra vīrusa klātbūtne.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti