Mežacūku populācijā Latvijā dubultojies Āfrikas cūku mēra gadījumu skaits

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Āfrikas cūku mēra gadījumu skaits 2022. gadā ir dubultojies mežacūku populācijā. Pārtikas un veterinārais dienests (PVD)  slimības lielo izplatību saista ar mežacūku skaita pieaugumu un kūtrāku medīšanu, savukārt Latvijas Mednieku savienība norādīja, ka no valsts puses trūkst medības veicinošu pasākumu.

Tikmēr līdz ar slimības izplatību mežā pieaug riski arī slimības izplatībai mājas cūku novietnēs. Vīruss labi pārcieš  aukstumu, tāpēc PVD aicina arī ziemas sezonā pievērst uzmanību saimniecību biodrošībai. 

Āfrikas cūku mēra izplatība Latvijā dubultojusies
00:00 / 03:06
Lejuplādēt

Āfrikas cūku mēris 2022. gadā Latvijā konstatēts vairāk nekā tūkstoš mežacūkām, īpaši Latgales un Kurzemes reģionos. Pērn slimība konstatēta vien apmēram 450 mežacūkām. Arī pāris gadus iepriekš gadījumu skaits bijis zemāks. PVD pārstāvis Mārtiņš Seržants norādīja, ka slimības izplatība saistīta ar mežacūku populācijas pieaugumu.

"Mēs varam to droši saukt par otro vilni. Tā problēma ir, ka mednieki mazliet atslāba un nemedīja tik aktīvi, jau sākot no 2019., 2020. gada. Mežacūkām ir ļoti ātra reprodukcija, un gada laikā populācija jau ir augstā līmenī. Tāpat, ņemot vērā kovida ierobežojumus, medībās arī pagājušajā ziemā nevarēja iet, kā ierasts. Protams, tas visu summēja un kopumā populācija izgāja no kontroles, kur mednieki to var regulēt."

Latvijas Mednieku savienības vadītājs Jānis Baumanis norādīja, ka Āfrikas cūku mēra ierobežošanai intensīvas medības patlaban nenotiek, jo

no valsts nav nekādu veicinošu pasākumu, bet gluži pretēji – ir virkne kavējošu faktoru.

"Ja mednieks zina, ka viņam pēc nomedīšanas ir jābrauc kādi 50 un reizēm vairāk kilometri, jānodod šie asins paraugi "Bior", ja viņš to mežacūku nomedī ceturtdien un zina, ka tos paraugus labākajā gadījumā savāks nākošajā otrdienā un rezultāti būs tikai trešdienā, faktiski nedēļu tā mežacūka ir kaut kur jāuzglabā," paskaidroja Baumanis. "Mēs nesakām, ka mums vajag naudu par katru nomedīto mežacūku, bet padariet medīšanas kārtību izpildāmu, jo nav katram medību klubam dzesētava, kur to mežacūku glabāt. Turklāt pie šībrīža elektrības cenām tas viss maksā naudu. Un šī iemesla dēļ daļa mednieku vienkārši izvēlas nemedīt."

PVD ieskatā mežacūku populācijas aktīva ierobežošana ir veids, kā Āfrikas cūku mēri apkarot, bet iniciatīvai vairāk jānāk no medniekiem.

Šobrīd par katru izmeklēšanai atvestu derīgu asins paraugu mednieki saņem kompensāciju 30 eiro apmērā, savukārt par inficētā liemeņa iznīcināšanu kompensācija ir 50 eiro.

"Kompensācija vai maksājums par sivēnmāti – nav tādas naudas, kas liktu medniekam nomedīt visas šīs mežacūkas. Līdz ar to pašiem medniekiem ir jānāk ar izpratni, un tad var domāt, ko un kā var piekompensēt klāt," teica Seržants. "Kamēr medniekiem nerūp mežacūku populācija un tas, vai mežā ir tas mēris vai nav, tikmēr mēs nevaram runāt par kādu efektīvu atbalstu."

Āfrikas cūku mēris 2022. gadā ir skāris arī sešas saimniecības ar kopumā aptuveni 1500 mājas cūkām. Arī ziemas sezonā PVD aicina cūkkopjus būt modriem un ievērot stingrus biodrošības pasākumus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti