Meža dienests lūšu medību sākumu šosezon nosaka mēnesi vēlāk – 1.janvārī

Valsts meža dienests (VMD) noteicis, ka lūšu medību termiņš 2021./2022. gada medību sezonā sāksies no nākamā gada 1. janvāra.

Medību noteikumi paredz, ka lūšu medības katru gadu sākas 1. decembrī, taču šajā medību sezonā VMD to sākumu pārcēlis līdz nākamā gada 1. janvārim. Lēmums pieņemts, pamatojoties uz Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) ierosinātajām pārmaiņām tiesiskajā vidē, kas būtiski mainītu lūšu kā medījamās sugas statusu.

Jaunajā lūšu medību sezonā plānots izdot atsevišķas medību atļaujas līdzšinējās nomedījamo dzīvnieku kvotu sistēmas vietā. Tas nozīmē, ka lūšus varēs nomedīt tikai tad, ja dzīvnieks ir novārdzis, ievainots vai bīstams sabiedrībai un ja nav citu alternatīvu. Katru lūšu medību pieteikumu izskatīs Valsts meža dienesta speciālisti.

VMD norādīja, ka Latvijā lūšu populācijai ir nodrošināti apstākļi, kas labvēlīgi ietekmē šo sugu un veicina optimālu lūšu izplatību un īpatņu skaitu populācijās. To pierāda lūšu populācijas dinamikas dati, kas rāda, ka lūsis ilgstoši nodrošina savu eksistenci kā raksturīgā biotopa dzīvotspējīga sastāvdaļa, sugas dabiskais izplatības areāls nesamazinās, bet dzīvotņu izmēri ir pietiekami lieli, lai ilgstoši nodrošinātu optimālu lūšu indivīdu skaitu populācijās. 

Ar šiem datiem var iepazīties Eirāzijas lūša sugas aizsardzības plānā, Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” zinātnieku pētījumā “Lielo plēsēju populāciju stāvokļa izmaiņas medību ietekmē” un VMD lūšu populācijas stāvokļa novērtējumā. 

Lūšu populācijas aizsardzības statuss Latvijā ir atzīstams par  labvēlīgu, bet populācijas stāvoklis ir stabils ar nelielu pieauguma tendenci, atzīmēja VMD.

Saskaņā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) rosinātajām izmaiņām VMD lēmis šajā medību sezonā lūšu medību termiņu noteikt no 2022. gada 1. janvāra un līdz šī gada 27. decembrim pieņemt lēmumu par tālāko rīcību lūšu populācijas labvēlīga aizsardzības stāvokļa nodrošināšanā. 

VMD aicinās uz sarunu VARAM, Zemkopības ministriju un Dabas aizsardzības pārvaldi, lai lemtu par tālākajām kopīgajām darbībām. Ministrijām nepieciešams vienoties par to, kā turpmāk noritēs šīs sugas apsaimniekošana, norādīja VMD. Sagaidāms, ka lūšu medībām būs ievērojami stingrāki nosacījumi, kas tiks pieņemti sarunās ar atbildīgajām ministrijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt