Meža dienests: Lūši Latvijā nav apdraudēti un jāsaglabā medījamo dzīvnieku sarakstā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Valsts meža dienests (VMD) nepiekrīt Valsts kontroles pārmetumiem par to, ka dati par lūšu populāciju Latvijā ir maldinoši. Dienestā uzskata, ka lūši patlaban Latvijā nav apdraudēti un jāsaglabā medījamo dzīvnieku sarakstā. Eksperti un pētnieki gan ir vienisprātis, ka dzīvnieku skaita monitorings jāuzlabo.

ĪSUMĀ:

  • Valsts kontrole konstatējusi, ka dati par lūšu populāciju Latvijā ir maldinoši, bet VMD iebilst.
  • VMD norāda, ka Valsts kontrole nav datus salīdzinājusi korekti.
  • VMD uzsver, ka dara, ko var - labāka uzskaites veida ieviešanai vajadzētu aptuveni pusmiljonu eiro.
  • Zoologs iesaka dzīvnieku skaitu noteikt ar automātisku kameru.
  • Valsts kontrole uzskata, ka medījamo lūšu skaitu būtu jānosaka DAP, nevis VMD.
  • Vides ministrija vēl izvērtēs ziņojumu, bet neizslēdz izmaiņas.
  • Vienlaikus zoologs norāda, ka lūši Latvijā nav apdraudēti.

Meža dienests: Lūši Latvijā nav apdraudēti un jāsaglabā medījamo dzīvnieku sarakstā
00:00 / 08:31
Lejuplādēt

Medījamo sugu apsaimniekošanas revīzijā Valsts kontrole izcēlusi nepilnības lūšu populācijas uzskaites datos. Valsts kontroles padomes locekle Inga Vilka norādīja, ka patlaban VMD apkopotie dati par lūšu skaitu Latvijā nav uzticami vai pārbaudāmi un ar tiem var manipulēt, piemēram, aprēķinot nomedījamo dzīvnieku kvotu.

Saskaņā ar VMD datiem Latvijā 2018. gadā pēc medību sezonas bija 1578 lūšu, un revidenti neguva pārliecību par šiem datiem revīzijas laikā. Turklāt savulaik, iestājoties Eiropas Savienībā, tieši balstoties uz šiem datiem, Latvijai pieļauts lūšu medību atļaujas izņēmums. Savukārt jau citi dati, kas ir ekspertu dati jeb novērtējums, rāda mazāku dzīvnieku skaitu - lūšu skaits Latvijā bija gandrīz trīs reizes mazāks (450 – 650). Tāpat revīzijā pieminēti arī mežzinātnes institūta "Silava" speciālā monitoringa dati, kas, salīdzinot ar VMD datiem, uzrāda pat astoņas reizes mazāku lūšu skaitu, proti, 190.

Institūta pētnieks, zoologs Jānis Ozoliņš gan norādīja, ka šie dati savstarpēji nav salīdzināmi, jo metodoloģija ir ļoti atšķirīga. "Šos skaitļus salīdzināt bez īpašiem komentāriem nav korekti. Kas attiecas uz "Silavas" speciālo monitoringu, tas attiecas tikai uz nomedītajiem lūšiem. Tur ņemti vidējās, maksimālās vērtības skaitļi un pie tam ar visām statistiskajām varbūtībām. Un, protams, ka tas nav viss lūšu skaits. To nevar attiecināt uz visu populācijas lielumu, bet šis skaitlis ir no lūšu populācijas dinamikas vērtējuma, lai raksturotu lūšu populāciju," pastāstīja Ozoliņš.

Arī VMD Medību daļas vadītājs Valters Lūsis skaidroja, ka ziņojumā dati salīdzināti nekorekti. Lūsis arī apstiprina, ka dienesta aprēķinātais lūšu populācijas lielums 1600 dzīvnieku apmērā ir tikai novērtējums, kas balstīts uz aptaujām, nomedīto lūšu dzimumu un vecuma struktūru, kā arī uz dabā fiksētiem un iesūtītiem novērojumiem. Taču šo rādītāju dienests tieši neizmantojot medību limitu noteikšanai.

"Šos medību limitus tā neiegūst, jo to nosaka no nomedīto dzīvnieku struktūras un apjoma, kā arī vērtē medību ietekmi uz populāciju. Tas ir speciālā monitoringa mērķis - ievākt datus uz šiem bojāgājušajiem dzīvniekiem, un pasaka, vai medību konkrētais apjoms nepasliktina populācijas kopējo stāvokli.

Pieņemsim, ja mēs gribam pacelt šo datu reprezentativitāti, ieviešot sīkāku monitoringu, ko veiktu cilvēki uz kvadrātu, nosakot kaut kādas pazīmes, tas izmaksātu vismaz pusmiljonu.

Un jautājums, cik ļoti efektīvāks tad būs tas iegūtais rezultāts," stāstīja Lūsis.

Zoologs Jānis Ozoliņš gan piekrīt Valsts kontroles secinājumam, ka nav zināms, kāds ir īstais lūšu skaits. Taču nav arī noteikta kāda precīzāka uzskaites metode. Tam nav paredzēts finansējums vai dots kāds uzdevums no valsts - lūšu skaitu noskaidrot precīzāk. Vienlaikus sugas aizsardzības plānā ir norādīts, ka patlaban trūkst ar neinvazīvām metodēm iegūtas informācijas par lūšu populāciju.

"Mums vajadzētu kaut vai pašu elementārāko – pierādījumus lūšu klātbūtnei dabā pārējā gada laikā, kas nav medību sezona. Un šobrīd ir dažādas tehniskās iespējas. Viena no plašāk izplatītajām starptautiski ir automātiskās kameras, kas fiksē garāmejošos dzīvniekus. Bet ir vajadzīgs sinhronizēts kameru tīkls un sistēma. Kameras, iespējams, mednieku rīcībā jau ir, bet tie dati netiek analizēti un savākti vienotā sistēmā. Noteikti, pirms mēs likvidējam iepriekšējo populācijas noteikšanas sistēmu, būtu jāuzbūvē jauna.

Kā zinātnieks es uzsveru, ka lūši Latvijā šobrīd apdraudēti nav. Savukārt par to, vai viņus medīt vai nemedīt, - tas ir politisks lēmums," savu viedokli pauda Ozoliņš

Lūsis ir Eiropas nozīmes īpaši aizsargājamo sugu sarakstā, un to medības ir atļautas tikai trīs dalībvalstīs – Latvijā, Somijā un Zviedrijā. Latvijā lūši ir ierobežoti medījamo sugu kategorijā, bet Valsts kontrole vērš uzmanību uz to, ka par lūšu medību iespējām Latvijā lemj VMD, nevis Dabas aizsardzības pārvalde. Kārtība būtu jāmaina.

"Mēs rosinām šo sugu ar Ministru kabineta noteikumiem nelikt medījamo sugu kategorijā, bet īpaši aizsargājamo kategorijā, par ko atbild Dabas aizsardzības pārvalde, kas jau ar pamatojumu var lemt, vai ļaut vai neļaut šo īpašo sugu medīt Latvijā. Un ja medī, tad tam jābūt pamatojamam, kā to prasa Eiropas īpaši aizsargājamo sugu direktīva. Šobrīd tas viss ir Meža dienesta pusē, un dabas pārstāvniecībai ir tikai formāla iesaiste lēmumu pieņemšanā," norādīja Valsts kontroles pārstāve Vilka.

Meža dienests medījamo sugu saraksta izmaiņām iebilst. Savukārt Vides ministrijas Dabas aizsardzības departamenta direktores vietniece Ilona Mendziņa skaidroja, ka ministrija līdz šī gada beigām izvērtēs Valsts kontroles ziņojumu un ieteikumus lūšu populācijas apsaimniekošanā.

Ministrija neizslēdz, ka varētu mainīt lūša statusu no ierobežoti medījamas sugas uz īpaši aizsargājamu Latvijā.

Pērn pēc plašām diskusijām un strīdiem dabas aizstāvji rosināja lūšu medības aizliegt, bet VMD lēma limitu samazināt no 150 līdz 100 nomedījamiem dzīvniekiem un sezonu saīsināja par vienu mēnesi. Rezultātā šajā lūšu medību sezonā nomedīts 71 lūsis. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti