Dienas ziņas

Meža darbinieki sacenšas Madonā

Dienas ziņas

Klāt «Supernovas» fināls

Meteņos Pedvālē modina akmeņus

Meteņos Pedvālē atmodina akmeņus

Daudzviet šodien atzīmē Meteņus – pavasara gaidīšanas svētkus. Tēlnieks Ojārs Feldbergs Pedvālē tos atzīmējis simboliski modinot akmeņus. Vairāk par Meteņu svinībām Pedvālē, kur netrūka arī dejas, rotaļas un vecu mantu dedzināšanas, stāsta Talsu TV.  

Nāve, velns, čigāni, dzērve un citi ķekatnieki. Tautasdziesmas, uzmundrinoši vārdi un skaļš troksnis. Pedvāles akmeņi un skulptūras Meteņos tika kārtīgi sapērtas un pamodinātas no ziemas miera, lai jaunajā sezonā tās vairāk domā, labāk kaļas.

"Lai uzmodinātu akmeņus ir dažādi rituāli. Tradicionāli meteņos tiek pērts ar žagariem, kuros ir iesieti sarkani dzīpariņi. Nu tā katrs akmens mazliet dabūja pa sāniem," atklāj tēlnieks Ojārs Arvīds Feldbergs.

Vienu no Pedvāles laukakmeņiem Meteņos vajadzēja apvelt no vieniem sāniem uz otriem, no ziemas uz pavasari un izrādījās, ka zem lielā akmens izaudzis mazs akmens bērniņš. Ikviens klātesošais tika aicināts nodot akmens sēklai savu vēstījumu, kurš piepildīsies brīdī, kad martā tēlnieks sēklu iestādīs Amerikā Misisipi upē. Galvenais iemesls tēlnieka braucienam uz Ameriku ir uzaicinājums vienā no turienes skulptūru parkiem izveidot savu akmens skulptūru.

"Tas ir milzīgs akmens, aptuveni 12 tonnas, pie kura es piekāršu 69 akmeņus. Un šis objekts saucas “69+1” kopā 70. Rudenī 10. oktobrī man paliek 70 gadi, un šajā dienā Amerikā mani kolēģi piekārs 70.akmeni un es tajā pašā laikā Pedvālē objektā “Sirdsakmeņi” piekāršu 70.sirdsakmeni," stāsta tēlnieks.

Neiztrūkstošs Meteņu rituāls ir veco mantu dedzināšana ugunskurā. Daudz klātesošie bija atveduši sev līdzi vecās, nederīgās mantas, lai ziedotu ugunij un vietā radītu jaunas.

Laura Eglīte un Laima Glizdeniece, Meteņu dalībnieces no Rīgas, dedzināja savu veco pidžamu, otra - jaku un bikses, lai aizdzītu slikto. Meitenes atzīst, ka mazdrusciņ bija žēl.

"Bet tas bija jādara. Nevajag tupēt uz vecām mantām ilgi, tad viņas piesārņo," norāda Feldbergs.

Kad Meteņu rituāli veikti, neiztika arī bez zāļu tējas, kas vākta un kaltēta Pedvāles laukos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti