4. studija

4. studija

4. studija

Kā izaudzēt gurķus bez rūgtiem galiem?

Kur paliek mazo lauku kapsētu zvani?

Metāla zagļu dēļ Baldones lauku kapsētas paliek bez zvaniem

Pēc veca lauku kapsētas kapu zvana nozagšanas Baldones pusē apsaimniekotāji nolēma noņemt visus kapu zvanus, kas tagad glabājās drošā vietā, bet vietēji ir neizpratnē, kāpēc neskan tradicionālais kapu zvans, vēstīja LTV raidījums “4.studija”.

Ilma un Uldis apbērēja savu radinieku Baldones novada Lipšu kapos. Kad mirušo guldīja atdusas vietā, tuvinieki bija pārsteigti, ka nenoskan ierastais kapu zvans, viņi pastāstīja “4.studijai”.

Raidījums Baldones novadā apskatīja vairākas nelielās lauku kapsētas un zvanus tur neatrada, vienos kapos palikuši tikai striķa gali.  

Klapu kapos zvans nozagts, pastāstīja Baldones kapu pārzine Ilze Treimane.

“Paveros, nav, pazuda un viss. Zvans smags - viens vecis nevar panest,” stāstīja Treimane.

Pēc zādzības kapsētas apsaimniekotāji nolēmuši noņemt visus zvanus.  

“Līdz ar to mēs momentāni nolēmām, ka ņemam visiem kapiem zvanus nost, liekam kapličā, jo visi kapu zvani ir 1800. gados cilvēku ziedojumu sūtīti. Katram kapu zvanam ir vārds,” stāstīja Treimane.

Trimdu kapos arī zvans noņemts, lai nenozog, jo metāla krustu nozāģēja, arī pazuda, stāstīja Treimane.

Policijai tā arī nav izdevies noskaidrot, kur pazudis Klapu kapu zvans un vairāki senatnīgi krusti, tāpēc atlikušais mantojums kapličā gaida savu kārtu, lai tos ievietotu muzejā, un kapos vairs zvani neskan.

Draudzes „Pilsēta” mācītājs Uģis Pallo stāstīja, ka lauku kapsētās “pēc tradīcijas bijis tā, ka tanī dienā, kad aizgājējs aiziet, nozvana, bet neļauj zvanam vibrēt, tikai pieskārās, lai mirušie zina, ka vēl viens pievienojies viņiem”.

0 komentāri
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti