Panorāma

Trūkst atbalsta politisko reklāmu aizliegumam svešvalodās

Panorāma

Turpina izstrādāt veselības finansēšanas modeli

Ādas melanomas zāles sedz no budžeta

Melanomas pacienti un onkologi gandarīti par valsts lēmumu apmaksāt imūnterapiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Par valsts lēmumu, ka no 20. janvāra visiem pacientiem ar metastātisku ādas melanomu Latvija apmaksā tādu pašu ārstēšanu kā citviet Eiropā, ir gandarīti gan pacienti, gan ārsti. Tas nozīmē, ka dārgo imūnterapijas zāļu iegādei vairs nebūs jālūdz ziedotāju atbalsts. Līdzekļi esot rasti esošajā budžetā, un pēc sarunām ar ražotāju izdevies samazināt zāļu cenu.

Sondrai Zaļupei atkal ir spēks. Gan dauzīties ar suni Alfiju, gan atbildēt uz telefona zvaniem un veidot jauno bukletu par melanomu. “Pirms gada mana ikdiena bija, ka es kaut ko padarīju un gāju pagulēt. Tagad mana darbadiena ir tik aktīva,” stāsta Sondra.

Imūnterapiju, kuru viņa līdz šim saņēma Tartu, lai taupītu katru saziedoto eiro, tiešām palīdz. No 20. janvāra beidzot devu, kas maksā vairākus tūkstošus eiro, segs valsts. Parasti pacients imūnterapiju saņem divus gadus.

“Tas nozīmē, ka es varēšu ārstēties bez galvassāpēm, bez satraukumiem, bez liekām emocijām.

Man zāles palīdz, es jūtos ļoti labi, un rezultāti ir labi. Visu laiku bija tā sajūta: viss ir labi, bet... Nu ir sajūta – ļoti labi un uz priekšu!” saka Sondra.

Līdz šim – ja pirmās līnijas zāles, ko sedza valsts, nedarbojās, otrās līnijas zāles bija jāpērk pašam. Par absurdu, ka tikai ziedotāju nauda var glābt dzīvību, jo valsts melanomas pacientus pamet pusārstētus, runāja gan pacienti, gan ārsti.

“Es jūtu gandarījumu, ka ir noticis kaut kas labs un ļoti ātri. Un tas nozīmē arī to, cik liels vārds ir sabiedrībai un pacientu viedoklim, un asociāciju viedoklim,” saka Latvijas Onkoloģijas centra Ķīmijterapijas dienas stacionāra vadītāja Iveta Kudaba.

Šoreiz nav stāsts par vienu medikamentu, bet par principu, ka ikvienam ir tiesības saņemt tādu ārstēšanu, kāda viņa ādas melanomai der vislabāk.

Par pamatprincipiem ārstēšanā, lai tie atbilstu tiem standartiem, kādi ir Eiropas Savienības  valstīs – pierādīti, apstiprināti. Nevis par vienu medikamentu, bet secīgu, pareizu ārstēšanas tehniku. Mums ir tiesības izrakstīt ārstēšanu ar to, kas ir jāizraksta. Nevis kādu laiku, bet tad, kad viena grupa nestrādā, varam turpināt,” norāda Kudaba.

Lai saņemtu šos jaunos medikamentus, gan nepieciešams ārsta konsīlija lēmums. Taču slimnīcā sola nekavēties un to sasaukt tajā pašā vai nākamajā dienā.

Zāles iekļautas C sarakstā, kas nozīmē – jāsaņem arī Nacionālā veselības dienesta akcepts. Precīzu aprēķinu nav, bet vidēji šīs izmaiņas skars 50 pacientus gadā. Katram šīs zāles tiešām ir dzīvības cenā, un ir daudzi, kuri šo lēmumu nav sagaidījuši.

Nacionālajā veselības dienestā skaidro, ka finansējums rasts esošā budžeta ietvaros. Pēc pārrunām ar zāļu ražotāju izdevies samazināt medikamentu cenu, taču detaļas neļauj atklāt līgums par konfidencialitāti.

KONTEKSTS:

Latvijā metastātiskās melanomas pacientiem līdz šim apmaksāja viena veida zāles, bet, ja tās nelīdzēja un bija nepieciešamas nākamās pakāpes imūnterapija, valsts to neapmaksāja. Šīs zāles ir ļoti dārgas, viena deva maksā aptuveni 3000 – 4000 eiro, un kurss varēja sastāvēt no vairākām devām, izmaksām sasniedzot desmitiem tūkstošu eiro, tāpēc pacientiem bija nepieciešams vākt ziedojumus. Ir arī gadījums, kad cilvēks nomiris, nesagaidījis, kamēr savāks ziedojumus.

Uz vairākiem nepieciešamajiem uzlabojumiem vēža diagnosticēšanā un ārstēšanā norādīja arī LTV Ziņu dienests projektā „Diagnoze – vēzis”, tai skaitā arī stāstot par nevienlīdzīgu attieksmi pret melanomas pacientiem

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti