Meklējot darbu ārzemēs, interesējas arī par sociālajām garantijām

Kaut arī pēdējie dati liecina, ka nedaudz sarūk Latvijas iedzīvotāju interese par darbu ārvalstīs, kopumā tā ir stabili nemainīga jau ilgāku laiku. Cilvēki, kuri meklē darbu ārzemēs, kļuvuši zinošāki un interesējas arī par sociālajām garantijām – tā pašreizējo situāciju skaidro Nodarbinātības valsts aģentūras  Liepājas filiāles EURES konsultants Andris Segliņš.

Šonedēļ Liepājā notika starptautiskā izstāde „Darbs un karjera” deva iespēju uzzināt par darba izglītības, biznesa un citām iespējām gan Eiropas valstīs, gan Latvijā, tikties, piemēram, ar ārvalstu darba devējiem klātienē. 

Andis Kaas ir viens no Norvēģijas kompānijas AS „AM Direct” pārstāvjiem, kas piedāvā darbu ārvalstniekiem, pamatā būvniecības nozarē. Firma pilda starpnieka funkciju starp darbiniekiem un darba devējiem. Andis pats dzimis Latvijā, audzis Igaunijā, bet tagad dzīvo gan Latvijā, gan Norvēģijā. Tas, ko var piedāvāt Norvēģija, ir adekvāts atalgojums, kas rada drošību, Latvijas valstij te vēl daudz darāmā, uzsver Andis: „Darba devējam ir daudz jādomā, jo speciālisti, viņi arī grib nopelnīt uz uzturēt ģimenes. Viņi grib šeit dzīvot, bet ir ārzemes, kur sistēma ir sakārtota. Cilvēkiem ir vajadzīga drošības sajūta, bet ar to Latvijā ir grūti.”

No Rīgas uz Liepāju, lai izpētītu pašreiz esošo darba piedāvājumu ārvalstīs, ir ieradies jaunais pavārs Uldis Bartoniks. Viņu interesē darba iespējas Norvēģijā ēdināšanas nozarē: „Es esmu strādājis gan Latvijā, gan ārzemēs  - Norvēģijā, Šveicē, zinu, kādas tur ir algas. Ir pienācis laiks atkal braukt, lai pietiktu naudas vēl kam citam.”

Uldis padziļina savas zināšanas veģetāriešu, svaigēšanas un vegānu virtuvē. Uz visiem laikiem viņš ārzemēs nedomā palikt un atgriezīsies Latvijā: „Maksimums pieci gadi, es gribu izvedot ko savu. Es ceru, ka pēc pieciem gadiem te būs stabilāka situācija, es tā ceru.”

Tikmēr liepājnieks Aldis, kurš strādājis ar maksātnespējīgo „Liepājas metalurgu” saistītajā uzņēmumā „Liepājas osta LM”, pašlaik saņem bezdarbnieka pabalstu un paralēli ir darba meklējumos. Viņš sapratis, ka klauvēs pie visām iespējamām durvīm tepat Latvijā: „Mani tās ārzemes pārāk nesaista, ja es salīdzinu ar Latviju. It kā jau vilinoši, bet, ja salīdzina izdevumus – tie ir ļoti lieli.  Cik garš, tik plats.”

Nodarbinātības valsts aģentūras  Liepājas filiāles EURES konsultants Andris Segliņš novērojis, ka interese par darbu ārvalstīs cilvēkiem ir tikai nedaudz sarukusi, interese joprojām ir: „Pamatā tie klienti, kuri vēršas pie mums, viņiem interesē  vienkāršāki darbi – rūpnīcās, fabrikās pie konveijeriem. Interesē arī specifiskas jomas, piemēram, tūrisma nozarē, aizbraukt uz sezonu un atgriezties ar labākām svešvalodas prasmēm.”

Andris Segliņš skaidro, ka arī ārvalstīs ir negodīgi darba devēji un daudziem darba atrašanai ārvalstīs ir valodas barjera, taču kopumā situācija mainās: „Mūs priecē, ka konsultāciju loks ir nedaudz pamainījies. Ja sākotnēji, pirms pieciem gadiem, interese bija tikai par darbu, tad tagad interesējas par sociālām garantijām, starpvalstu nodokļiem. Tas ir būtiski.”

Nodarbinātības valsts aģentūrā Latvijas filiālēs pie sešiem EURES konsultantiem, piemēram, pagājušā gadā notikušas aptuveni 12 tūkstoš konsultācijas. Konsultanti strādā ne tikai ar Latvijas darba meklētājiem, bet skaidro situāciju arī EURES konsultantiem citās valstīs.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti