Panorāma

Polijas un Baltijas valstu prezidentu ārkārtas tikšanās

Panorāma

Baltijas valstu prezidenti Kijivā tiekas ar V. Zelenski

Meklē risinājumus drošai amonjaka uzglabāšanai

Meklē risinājums Ventspilī uzglabātā amonjaka drošai glabāšanai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Sankcijām pakļautajam uzņēmumam SIA "Ventamonjaks" līdz ceturtdienai ir jāpierāda, ka tam ir līdzekļi, lai nodrošinātu drošu amonjaka uzglabāšanu. Ja uzņēmums to nespēs izdarīt, bīstamā viela no Ventspils būs jāizved. Ja uzņēmums pats nevarēs izvest, Valsts vides dienests neizslēdz iespēju vērsties pie valdības ar lūgumu lemt par bīstamās vielas atsavināšanu.

Ventspilī divos rezervuāros, kas pieder sankcijām pakļautajam uzņēmumam SIA "Ventamonjaks," pašlaik tiek uzglabāti gandrīz 40 tūkstoši tonnu sašķidrinātā amonjaka. Kamēr visi drošības noteikumi tiek ievēroti, apdraudējuma iedzīvotājiem nav. Taču arī turpmākai drošai amonjaka uzglabāšanai vajadzīga gan elektrība atbilstīgas temperatūras nodrošināšanai, gan nedēļā aptuveni piecas tonnas gāzes.

Uzņēmums informējis Ventspils pašvaldību, ka pakalpojuma sniedzējs SIA "VK Terminal Services," kas nodrošina drošu amonjaka uzglabāšanu, to var turpināt darīt vien līdz 22. aprīlim, jo sankcijas "Ventamonjakam" liedz norēķināties ar pakalpojuma sniedzējiem.

Ventspils dome vērsās pie valdības, lūdzot rast risinājumu.

Ventspils domes priekšsēdētājs ("Latvijai un Ventspilij") Jānis Vītoliņš sacīja: "Jābūt pilnai pārliecībai, ka, kamēr šis amonjaks nav izvests, jānodrošina, lai visas sistēmas darbojas, un lai šī glabāšana būtu droša, jo nekādu tehnisku problēmu jau nav."

Risinājumu meklēšanai Valsts vides dienestā (VVD) sasaukta Rūpniecisko avāriju riska izvērtējuma komisija. Tajā secināts, ka tad, ja uzņēmums nevar norēķināties par drošu amonjaka uzglabāšanu, rezervuāri jāatbrīvo no bīstamās ķīmiskās vielas.

VVD ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga norādīja: "Tas, ko Valsts vides dienests šobrīd arī redz, ka, ja uzņēmums pats nespēs droši nodrošināt uzglabāšanas procesu, tad valstij ir jāiesaistās, iespējams, arī tad lemjot par šīs bīstamās preces atsavināšanu un atbildības uzņemšanos par šo kravu, bet šādi precedenti Latvijā līdz šim mums nav bijuši zināmi, bet nu, protams, katra situācija ir unikāla, bet drošība ir pirmajā vietā."

Sankcijām pakļautajam "Ventamonjakam" Finanšu kapitāla tirgus komisija (FKTK) varētu atļaut veikt dažus maksājumus. Taču tas būtu izņēmuma kārtā. Tikai, lai ļautu uzņēmumam norēķināties ar pakalpojumu sniedzējiem un tikai drošības interešu nolūkā, lai uzņēmums varētu pabeigt saimniecisko darbību, nepaliekot parādā pakalpojumu sniedzējiem.

FKTK Naudas atmazgāšanas novēršanas un sankciju departamenta direktors Kristaps Markovskis sacīja: "Stāsts ir par to, kā mēs varam šo procesu principā pabeigt, saprotot, ka šis uzņēmums ir sankcionēts un viņam nav atļauta saimnieciskā darbība, un jebkurai personai principā sadarboties ar šo uzņēmumu arī nav atļauts."

Valsts vides dienestā uzsvēra, ka visi tālākie situācijas attīstības scenāriji atkarīgi no pašu uzņēmēju rīcības. SIA "Ventamonjaks" risinājumu vēl meklē. Bet neatkarīgi no uzņēmuma rīcības Valsts vides dienests sola nodrošināt, lai Ventspils iedzīvotāji nebūtu apdraudēti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti