Dienas ziņas

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Agrāk vai vēlāk skolu tīkla reforma būs

Meklē iespējas, kā sakopt bijušo naftas bāzi Valmierā

Meklē iespējas, kā sakopt bijušo naftas bāzi Valmierā

Piesārņojums bijušajā naftas bāzē Valmierā jau pēc dažiem gadiem varētu sasniegt Gauju - to pēc teritorijas izpētes secinājuši speciālisti. Pašvaldība jau ilgstoši meklē iespējas, kā īpašumu sakopt, taču nesekmīgi. Naftas bāzei ir vairāki īpašnieki, tostarp maksātnespējīgā “Latvijas nafta”. Uzņēmums jau vairākkārt mēģinājis savu īpašuma daļu pārdot, taču potenciālo pircēju ieskatā summa par degradēto teritoriju ir pārāk liela. Tikmēr naftas piesārņojums turpina izplatīties.

Valmierietis Edgars Egons Eiduks rāda bijušo naftas bāzes teritoriju, kurā arī viņa meitai pieder daļa zemes. To jau vairākus gadus nomā uzņēmums “East West Transit”, kas ir uzņēmuma “Latvijas nafta” akcionārs. Nekādu saimniecisko darbību tas šeit neveic - platība ir aizaugusi un nekopta. “Es viņiem arī piedāvāju, lai pērk zemi, atpērk un miers. Atteicās. Ko viņi domā tālāk - man nav zināms," teica valmierietis Edgars Egons Eiduks.

Nekopti, pamesti un izdemolēti ir arī objekti un ēkas, kas pieder maksātnespējīgajam uzņēmumam “Latvijas nafta”, savukārt zeme, uz kuras atrodas naftas bāze, ir valsts īpašums, ko apsaimnieko “Privatizācijas aģentūra”. Ilgāku laiku galvenie saimnieki gan šeit  bija bezpajumtnieki, kuri objektā dzīvoja. Te vairākkārt izcēlušies ugunsgrēki, un par teritorijas pamestību leicina fakts, ka filmēšanas laikā uzietas cilvēka mirstīgās atliekas.

“Tāda nopietnāka ēkas degšana tur bija apmēram pirms pusotra gada. Savā laikā šajā naftas bāzē ar dažu dienu intervālu notika divas pēc kārtas nopietnas avārijas ar naftas produktiem. Ļoti daudzi simti [litru] degvielas, benzīns konkrēti noplūda," pauda VUGD Vidzemes reģiona brigādes komandieris Jānis Skrastiņš.

Bijusī naftas bāze iekļauta piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu reģistrā. Pirms diviem gadiem Vidzemes plānošanas reģions (VPR) projektā “Insure” vēlājās veikt teritorijas piesārņojuma izpēti. "Privatizācijas aģentūra” darbus uzsākt neļāva, jo pret to iebilda  zemesgabala nomnieks - “Latvijas nafta”, tāpēc izpēte organizēta blakus esošajā privātā teritorijā.

“Izpētes rezultāti parādīja to, ka šeit ir piesārņojums. Tas, ka šis piesārņojums ir atrodams arī centrālajai daļai pieguļošajā teritorijā, liecina par to, ka centrālā daļa, visticamāk, ir ļoti piesārņota," sacīja VPR projektu vadītāja Maija Rieksta.

Likums “Par piesārņojumu” gan paredz, ka visus izdevumus, kas saistīti ar izpēti un sanācijas pasākumiem, sedz piesārņojošās darbības operators vai zemes īpašnieks. Iesaistītās puses pieļauj - iespējams, tāpēc naftas bāzes īpašnieki sadarboties nevēlas.

“Zemes īpašnieku neizdarības dēļ mēs zaudējām līdzekļus, kas bija  paredzēti katram projekta partnerim konkrētas teritorijas izpētei. Mūsu kā pašvaldības rokās nav tāda likumdošanas mehānisma, kā mēs varētu arī kaut kādā likuma vārdā uzspiest īpašniekiem, lai šīs teritorijas attīrīšanas darbības notiek," sacīja Valmieras pilsētas pašvaldības priekšsēdētāja vietnieks Ričards Gailums.

"Latvijas nafta" tikmēr norāda, ka tai nav tādu līdzekļu, kurus varētu investēt, lai teritoriju rekultivētu. "Kāda jēga konstatēt piesārņojumu, ja pēc tam nepieciešami līdzekļi? “Latvijas naftai” nav tādu līdzekļu, kurus varētu investēt, lai teritoriju rekultivētu. “Latvijas nafta” ir maksātnespējas procesā. Ir ļoti lielas saistības pret kreditoriem jānosedz. Ja pareizi atceros - 17 miljoni," tā SIA "East-West Transit" un AS "Latvijas nafta" juriste Iveta Zalpētere.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti