Panorāma

IZM vēlas pievienot RPIVA Latvijas Universitātei

Panorāma

Cik maksās Latvijas valsts simtgades svinības?

Aiztur meitenes vajātāju Ogrē

Meitenes vajātājs Ogrē draudējis arī policijai un sociālajam dienestam

Nesen aizturētais Ogres iedzīvotājs, kurš izteica ilgstoši vajājis mazgadīgu meiteni, no cietuma iznāca pirms dažiem gadiem. Kopš atgriešanās brīvībā viņš ilgstoši draudēja ne vien kaimiņiem un Valsts policijai, bet arī pašvaldības un sociālā dienesta darbiniekiem. No viņa aprūpēšanas atteikušies 11 sociālie darbinieki, kuri sūtīti palīgā, ņemot vērā vīrieša fizisko invaliditāti.

Ierosināti jau divi kriminālprocesi

"Viņš draud izrēķināties ar sievietēm, apmeklējot mūsu iestādes, tāpēc mēs to uztveram ļoti nopietni. Tāpēc ceru, ka policija, prokurori un tiesneši izdarīs savu darbu, un ceru, ka šāds cilvēks tuvākajā laikā Ogrē neatgriezīsies," teica Ogres novada pašvaldības izpilddirektors Pēteris Dimants.

Ceturtdien Ogrē sasauktā starpinstitūciju komisija rēķinoties ar to, ka vīrietis, kurš kopumā izcietis 25 gadu cietumsodu par divu sieviešu slepkavību, kā arī nekrofiliju, varētu sabiedrībā atgriezties. "Mans rīkojums būs atrast šim cilvēkam citu dzīvesvietu, kurā nedzīvo nepilngadīgi bērni un kurā nedzīvo sievietes. Šis cilvēks iepriekšējā laikā ir izdarījis smagus noziegumus," atgādina Dimants.

Pašlaik pret vīrieti ir ierosināti divi kriminālprocesi. Viens par draudiem uzspridzināt Ogres policijas iecirkni, otrs pēc 162. panta par pavešanu netiklībā. Šīs ir krietni smagākas apsūdzības un par tām draud brīvības atņemšana līdz astoņiem gadiem.

Pieļauj, ka pārkāptas cietušo tiesības

Tikmēr viņa kaimiņienēm joprojām vajadzīga speciālistu palīdzība. "Arī šobrīd mammai ir piedāvāta un tika turpināta psihologa konsultācija. Turpināsies arī meitenītes rehabilitācija," atzina Ogres novada Sociālā dienesta vadītāja Sarmīte Ozoliņa.

Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) jau iepriekš norādījusi, ka, iespējams, līdz šim nav pienācīgi tikušas ņemtas vērā cietušo tiesības.

Sieviete ar mazgadīgo meitu vīrietim kaimiņos dzīvojusi blakus vairāk nekā gadu. Meitenes vajāšana notikusi ilgstoši, un mamma par to sūdzējusies vairākkārt. Meitene ar mammu mēnesi nodzīvojusi krīzes centrā, un šī centra atzinums ņemts par pamatu vīrieša aizturēšanai.

Garās rindas uz ekspertīzēm var ietekmēt izmeklēšanu

"Šim kungam ir tiesības 10 dienu laikā pārsūdzēt viņam piemēroto drošības līdzekli. Es nezinu, vai viņš to izmantos. Bet pārējais viņa turēšanas ilgums būs atkarīgs no policijas, no tā, cik ātri mēs spēsim veikt vienas vai otras izmeklēšanas darbības," sacīja Valsts policijas Ogres iecirkņa priekšnieks Vilnis Naglis.

Taču šajā lietā ir vēl viens nopietns klupšanas akmens.

Policija saka – meitenei ir nepieciešama kompleksā ekspertīze. Bez šī atzinuma pirmstiesas apcietinājumā personu nedrīkst turēt ilgāk par noteiktu laiku. Taču ekspertīzei ir gara rinda. Tā ir nozīmēta tikai uz aprīļa beigām, un tas jau ir par vēlu.

Par vēlu gan no izmeklēšanas, gan no bērna veselības viedokļa. "Pilnīgi noteikti nav pieļaujama šāda situācija. Pirmkārt, cilvēka psihe un arī bērna psihe darbojas veidā, ka gribas ātrāk aizmirst dažādus šausmīgus notikumus un detaļas un, gaidot trīs mēnešus, var aizmirst dažādas izmeklēšanai būtiskas detaļas," teica Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas pārstāve Anda Sauļūna. "Otrkārt, vissvarīgāk – meitenei uzsākta rehabilitācija. Rehabilitācijas procesā viss notikušais tiek pārstrādāts, un viņa sāk atgūties, gaidot trīs mēnešus pēc rehabilitācijas, atkal viss tiek uzcelts uz augšu," pauž Sauļūna.

Te ir atkal nākamais klupšanas akmens – Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centru, kurā ekspertīzes var veikt, nule pametuši divi darbinieki. Zemais atalgojums esot iemesls, kāpēc rinda uz šīm vakancēm neveidojas. Taču veidojas cietušo rinda, kuriem var nākties gaidīt vairākus mēnešus. Tā kā šīs ekspertīzes apmaksā no jau tā nepietiekamā veselības budžeta, jāmeklē tik ilgi, kamēr atradīs nozares speciālistu, kas gatavs strādāt par piedāvāto atalgojumu.

"Ir atsevišķas jomas, kur cilvēkresursi ir kritiski, nepietiekami vai arī kur atsevišķu cilvēku aiziešana no darba var radīt būtisku sastrēgumu, kā rezultātā veidojas rinda," saka Veselības ministrijas pārstāvis Oskars Šneiders. "Palielinoties nepieciešamo ekspertīžu skaitam, attiecīgi būtu jādomā par finansējuma pārdali, bet tad ir jāsaprot, uz kā rēķina."

Teorētiski gan pastāv iespēja, ka situācijās, kad apdraudēta visa izmeklēšana, ekspertīzes termiņu var pārcelt, un nav izslēgts, ka tā tas notiks arī šajā situācijā. Taču jāņem vērā, ka tas neatrisina kritisko situāciju kopumā.

Ziņots, ka policija ir apcietinājusi recidīvistu, kurš ilgstoši apdraudēja kādu sievieti un viņas mazgadīgo meitu. Viņš abas vajāja jau kopš pavasara.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt