Panorāma

Neatzīst vainu Elīnas Pupiņas slepkavībā

Panorāma

Naudiņš virza jaunus pārstāvjus ostu valdēs

Medmāsas nestreiko, jo ir pie pacientu gultām

Medmāsas: Mēs nestreikojam, jo esam pie pacientu gultām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Pirmdien medicīnas māsām ir profesionālie svētki – Starptautiskā māsu diena, kurā godina tos profesionāļus, kas arodam atdod vairāk, nekā prasa noteikumi. Šī ir viena no atalgojuma ziņā maznovērtētām profesijām Latvijā, taču medmāsas saka, ka neiziet ielās, jo ir vajadzīgas pacientiem.

Bērnu slimnīcas medmāsiņai Rozai Prihodkai šis darbs ļoti patīk, taču ne alga. „Ļoti grūti iztikt, nu tikai nomaksāju obligātos maksājumus un tad pērku akcijas preces. Pusdienas vienmēr līdzi, jā,” stāsta medmāsiņa.

Tikmēr Saulaino dienu bibliotēkā Māsu dienā viņas tiek lutinātas: par velti izveido grimu, sapoš. Arī Ritmu Bērziņu, kura saņem “Bērnu slimnīcas lepnuma balvu”. Viņa ir tā, kuras rokas bērnus aizmidzina pirms operācijas. Un tad rūpējas par anestēziju visas operācijas laikā. Šis esot absolūts sirds darbs. „Mēs iesākam anestēziju kā rotaļu. Mums jāpievieno bērniņš monitoram, un mums tie visi vadiņi ir kā dinozauriņi un mēs līmējam plāksterīti un sakām – te tev būs astīte,” stāsta Ritma.

Ritma šajā slimnīcā nostrādājusi 50 gadus. „Tagad man ir pensija, nu, un alga, tagad kaut kā iztieku. Mēs jau te tikai uz entuziasmu strādājam,” saka medmāsiņa.

„Māsas regulāri nāk un saka, ka vajag lielāku algu,” stāsta Bērnu slimnīcas valdes priekšsēdētāja Anda Čakša. Bērnu slimnīcas māsa par vienu slodzi var nopelnīt no 409 līdz 459 eiro pirms nodokļu nomaksas. Ja pieskaita darbu naktī un dežūras, uz rokas sanāk nepilni piecsimt eiro. Citās slimnīcās atalgojums svārstās arī no nodaļu lieluma un māsas izglītības.

„Ielās mēs neesam tāpēc, ka esam pie pacientu gultām. Un tad jožam uz nākamo slimnīcu,” saka Latvijas Māsu asociācijas vadītāja Jolanta Zālīte.

Vidējais medmāsas vecums Latvijā ir 55 gadi. Tās, kas nespēja pabarot bērnus un samaksāt par kredītā ņemtu dzīvokli, jau ir aizbraukušas un strādā Lielbritānijā, Zviedrijā, Vācijā. Taču māsu rindas retina ne tikai aizbraukšana. „Mūsu rindas kļūst retākas tāpēc, ka māsas mirts darba vietās un daudzām atklāj smagas saslimšanas, arī audzējus. Tāpēc šī gada uzstādījums no Starptautiskās māsu komitejas ir parūpēties par sevi,” stāsta Zālīte.

Māsu arodbiedrībā uz katras palodzes stāv vismaz divi naudas koki. Šie augi izvēlēti ar nodomu. Tie, kurus nenozog, pamazām augot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti