Panorāma

Pirmā komandantstunda aizvadīta mierīgi

Panorāma

Panorāma

Slimnīcās – augstākais ievietoto Covid pacientu skaits

Mediķu virsstundas «mežonīgas», bet slimnīcās palīdzība aizvien pieejama ne tikai Covid-19 slimniekiem

Lai gan slimnīcās ir rekordliels Covid-19 pacientu skaits un mediķi strādā daudzas virsstundas, slimnīcās uzsver – ja ir nepieciešams, arī cilvēkiem ar citām slimībām ir jāvēršas pēc palīdzības. Slimnīcās joprojām veic virkni manipulāciju, ko nevar atlikt. Vienlaikus jau tiek plānota starptautiskās palīdzības lūgšana.

Šogad 13. janvārī Latvijas slimnīcās tika sasniegts iepriekšējā Covid-19 uzliesmojuma augstākais punkts – 1224 pacienti. Nu janvāra pīķis ir pārsniegts. Slimnīcās vienlaikus ārstējas 1257 Covid-19 pacienti.

Un ir skaidri zināms, ka šis nav augstākais punkts, jo saslimušo līkne joprojām strauji virzās augšup. Lai gan slimnieku ir daudz, mediķi norādījuši, ka neatliekamā palīdzība tiek sniegta visiem, kam tā tūlītēji ir nepieciešama. Gan Covid-19 slimniekiem, gan citiem.

“Šeit ārstējas pacienti – tur ar infarktu, tur ir viens insults. Jā, mums ceturtā daļa no šīs klīnikas šobrīd ir pārveidota Covid-19 pacientiem, un Covid-19 pacientu ir daudz, un viņi ir smagi.

Bet tiešām visi tie, kuri brauc ar citām slimībām un vēršas pēc palīdzības, viņi tiek ārstēti.

Mums ir brīvas vietas,un ir gultu rezerve. Protams, medicīnas personāls strādā ar ļoti lielu intensitāti. Jāteic, ka mežonīgs virsstundu skaits,” pastāstīja Austrumu slimnīcas Neatliekamās medicīnas klīnikas vadītājs Aleksejs Višņakovs.

To, ka kritiskā situācijā cilvēkiem ir jāvēršas pēc palīdzības, norādīja arī Stradiņa slimnīcā. Palīdzība tiek sniegta. Lai gan liela daļa plānveida pakalpojumu ir ierobežota, slimnīcās joprojām veic manipulācijas un operācijas, ko nevar atlikt, tajā skaitā onkoloģijas pacientiem.

Vienlaikus visās slimnīcās tiek pārplānotas gultas un nodaļas, rēķinoties ar to, ka Covid-19 slimnieku skaits vēl pieaugs un viņiem vajadzēs palīdzību.

Tāpēc paralēli tiek izvērtēta nepieciešamība pēc starptautiskas palīdzības lūgšanas. “Ir jau pieņemts Valsts medicīniskās operatīvās komisijas sēdē lēmums lūgt tādu starptautisko palīdzību,” pastāstīja Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītāja Liene Cipule.

Pagaidām vēl tiek vērtēts, ko lūgt kolēģiem citās valstīs. Pašlaik tiek domāts par dažādiem aprīkojuma elementiem, iespējams, medikamentiem. Tāpat tiek apsvērtas iespējas smagāk slimo pacientu transportēšanai.

Austrumu slimnīcā savukārt uzsvēra, ka vislielākā vajadzība ir pēc aprūpes personāla. “Pirms mēs lūgsim palīdzību no ārzemēm, droši vien mums iekšēji jāpārdala esošie cilvēkresursi veselības aprūpē. Prioritāri mēs uzrunātu tos privātā tirgus spēlētājus, kuri faktiski pārvalda savu personālu, un lūgsim viņiem šo personālu novirzīt uz valsts sektoru cīņai ar Covid-19,” pastāstīja Višņakovs.

Mediķi uzsvēruši – lai gan darba ir ļoti daudz, palīdzība kritiskā situācijā tiks sniegta. Vienlaikus ārsti lūdz iedzīvotājus izvairīties no visa veida kontaktiem, ko vien iespējams atlikt, lai apturētu straujo slimības izplatīšanos.

KONTEKSTS:

Covid-19 saslimstībai Latvijā sasniedzot visu laiku augstāko atzīmi, medicīnas nozarē izsludināja ārkārtējo situāciju. Mediķi cēla trauksmi par tūlītēju nepieciešamību pēc stingriem ierobežojumiem valstī.

Valdība lēma valstī no 11. oktobra uz trim mēnešiem izsludināt ārkārtējo situāciju, kas Covid-19 pandēmijā ir jau trešā reize. Vienlaikus tika noteikti ierobežojumi ar mērķi palielināt Covid-19 vakcinācijas aptveri. Tomēr redzot, ka vīrusa izplatība aug un Latvija ir pirmajā vietā pasaulē Covid-19 izplatības ziņā, valdība no 21. oktobra līdz 15. novembrim ieviesa tā dēvēto "lokdaunu" un mājsēdi, bet pēc 15. novembra ikdienas gaitas plašāk varēs atsākt tā dēvētajā "zaļajā režīmā", proti, ar Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu.

Līdz 29. oktobrim pagarināts skolēnu brīvlaiks. 1. novembrī klātienē mācības atsāks 1.–3. klašu skolēni. No 15. novembra mācībās klātienē atgriezīsies 4.–12. klašu skolēni. Šajā laikā attālināti būs jāmācās arī profesionālo skolu un augstskolu studentiem. Savukārt bērnudārzos darbosies dežūrgrupas.

No 21. oktobra vakara un nakts stundās, pēc pulksten 20 un līdz pulksten 5, ārpus savas dzīvesvietas var atrasties tikai noteiktu iemeslu dēļ, un jābūt aizpildītam pašapliecinājumam. Der arī, ja tas uzrakstīts uz baltas lapas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt