Pusdiena

Tramps noraida kritiku par Helsinku sarunām un atkal kritizē NATO partnerus

Pusdiena

Tramps atzīst, ka Krievija varētu būt iejaukusies ASV prezidenta vēlēšanās

Lai palielinātu ārsta palīga pilnvaras, būs nepieciešama cieša sadarbība ar ģimenes ārstu

Mediķu domas par ieceri paplašināt ārstu palīgu pilnvaras dalās

Veselības ministrija (VM) nākusi klajā ar ieceri noteikt plašākas pilnvaras ārsta palīgam, ļaujot, piemēram, izrakstīt nosūtījumus uz valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem. Iebildes pret šo ieceri izteikusi Latvijas Ģimenes ārstu asociācija, bet Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācija un citas mediķu organizācijas kopumā šo ieceri atbalsta.

ĪSUMĀ:

  • Veselības ministrija pēc lauku ārstu aicinājuma plāno ļaut ārstu palīgiem izrakstīt nosūtījumus uz pārbaudēm.
  • Latvijas Ģimenes ārstu asociācija iebilst, jo šīs tiesības plānotas tikai atsevišķi strādājošiem feldšeriem.
  • Latvijas Ģimenes ārstu asociācija arī uzskata, ka pārbaudes jāsaskaņo ar ārstu.
  • VM strādā pie  izmaiņām, vēlas paplašināt visu ārstu palīgu pilnvaras.
  • Lauku ģimenes ārstu asociācija: Ārstu palīgs uz savu galvu neko nedarīs, sadarbosies ar ārstu.
  • Ārstu biedrība palīgu pilnvaru paplašināšanu atbalsta.
     

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Sarmīte Veide (Reģionu apvienība) minēja, ka asociācija iebilst, jo “Veselības ministrijas izstrādātais likumprojekts paredz šādas tiesības tikai tiem feldšeriem, kas strādā atsevišķi feldšerpunktos”.

“Tas nozīmē, ka pārējiem ārsta palīgiem, kas strādā kopā ar ģimenes ārstiem, šādas tiesības nebūs. Mēs iebilstam pret to, ka feldšeri nesaskaņos kopā ar ģimenes ārstiem izmeklēšanas plānu,” skaidroja Veide.

Veselības ministrijas Veselības aprūpes departamenta direktors Ēriks Miķītis norādīja, ka ministrija ideju atbalsta un jau tiek strādāts pie grozījumiem Ministru kabineta noteikumos, kas regulē recepšu medikamentu izrakstīšanu. Viņaprāt, būtu jāpalielina pilnvaras ne tikai atsevišķi feldšerpunktos strādājošajiem ārsta palīgiem, bet arī tiem, kas strādā komandā kopā ar ģimenes ārstu.

“Pirms tam mēs gribētu vēl precizēt un izrunāt ar nozari, precīzi par tām lietām, cik daudz un kādiem pacientiem var izrakstīt šos medikamentus, jo tā ir ārsta atbildība noteikt šos medikamentus,” pauda Miķītis.

Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas, kura arī ir izmaiņu ierosinātāja, vadītāja Līga Kozlovska norādīja, ka ārsta palīgs uz savu galvu nevienam nosūtījumus un medikamentus izrakstīt nevarēs un visa pamatā tāpat ir cieša sadarbība starp ģimenes ārstu un ārsta palīgu.

“Ar ministriju ir panākts šis precizējums, ka ģimenes ārsta palīgi var izrakstīt zāles tikai tiem pacientiem, kuri ir sakārtoti, kontrolēti, hroniski pacienti, kuri ir ģimenes ārsta uzraudzībā. Es nekad nevaru iedomāties, ka ģimenes ārsta palīgs viens pats savā nodabā sāks rakstīt kompensējamās zāles, turklāt šī kvota ir uz ģimenes ārstu,” sacīja Kozlovska.

Savu atbalstu šai iecerei izteikusi arī Latvijas Ārstu biedrība. Tās viceprezidente Ilze Aizsilniece uzsvēra, ka “mums jāpadomā par iedzīvotājiem”.

“Jo, ja viņam vajadzīgs nosūtījums no ģimenes ārsta, viņam jābrauc pie ģimenes ārsta vairākus kilometrus vai vairākus desmitus kilometru uz pilsētu vai lielāku apdzīvotu vietu, lai viņš saņemtu nosūtījumu. Tad viņam ir nosūtījums, tad viņš brauc tālāk pie konsultanta. Tie ir izdevumi, netiešie veselības aprūpes izdevumi. Tas ir daudz ērtāk, ja ārsta palīgs, kas zina pacientu, kas strādā sadarbībā ar ģimenes ārstu, var šo nosūtījumu izrakstīt,” sacīja Aizsilniece.

Šī ierosinājuma precīzs izstrādes laiks pagaidām nav zināms, tomēr pēc tā īstenošanas būtu atvieglots un ātrāks pacienta ceļš, saņemot recepti vai nosūtījumu pie ārsta, tomēr, kā norāda iesaistītās puses, tas var strādāt tikai gadījumā, kad starp ģimenes ārstu un ārsta palīgu ir cieša sadarbība.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti