Dienas ziņas

Pētījums: sarūk Latvijas iedzīvotāju mobilitāte

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Arodbiedrība pret ministriju – kompromisa nav

Mediķu arodbiedrība joprojām gaida oficiālas izlīgšanas sarunas un «parunāt» ar ministriju nedosies

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) pārstāvji arī piektdien, 23. septembrī, nedosies uz tikšanos ar Veselības ministrijas (VM) amatpersonām. Par to piektdien preses konferencē informēja LVSADA vadītājs Valdis Keris.

VM atkārtoti aicināja LVSADA uz sarunām, jo tā, atšķirībā no citām nozares organizācijām, neieradās uz 22. septembra tikšanos.

"Nebija neviena vārda par kolektīvu interešu sarunām. Nebija neviena vārda par konkrētu priekšlikumu," uzsvēra Keris.

Arodbiedrība atgādināja par savām prasībām – 10% algas pielikums mediķiem visās kvalifikācijas grupās. Keris norādīja: "Mūsu streika prasība attiecas uz šī gada otro pusgadu. Tātad tās izpilde ir pilnībā pašreizējās Saeimas un valdības kompetencē."

Savukārt veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") sacīja: "Tas, ko prasa arodbiedrība, atkāpjas no šīs sistemātiskās pieejas. Arodbiedrība prasa visiem palielināt algas mehāniski, vienādi par 10%. Un tas ir pretrunā ar jauno modeli."

Keris uz to atbildēja: "Viņš, lūk, nepiekrīt mehāniskam darba samaksas paaugstinājumam. Nu, atvainojiet, kā gan vēl var paaugstināt? Ķīmiski, bioloģiski, ezotēriski? Tās ir pilnīgas muļķības."

Keris jau iepriekš norādījis, ka arodbiedrība netērēs laiku, lai vienkārši parunātos ar VM. Arodbiedrība lēmusi rīkot brīdinājuma streiku rīkot 27. un 28. septembrī. LVSADA arī neesot pieņemams jaunais algu modelis, kas, pēc Kera teiktā, pasliktinās mediķu situāciju.

Intervija ar veselības ministru Danielu Pavļutu
00:00 / 02:10
Lejuplādēt

Vienlaikus veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") aizstāvēja jauno modeli, sakot, ka mediķu algas turpinās palielināt. Viņš arī norādīja, ka mediķu algu palielinājumam pēdējos četros gados iztērēti 364 miljoni eiro. Tādējādi nevarot teikt, ka algas nav augušas. 

Veselības ministrs Daniels Pavļuts

Keris norādīja, ka sagaida oficiālas izlīgšanas sarunas pēc likumā noteiktās procedūras. 

Viņš arī stāstīja, ka šogad 5,4% algas kāpumu saņēmuši ārsti un funkcionālie speciālisti, bet 5,9% algas kāpums bijis māsām, vecmātēm un ārstu palīgiem. Arodbiedrībā norādīja, ka mazāko algu saņēmēji ir izlaisti. "Bet māsu palīgiem, kas ir viszemāk apmaksātais posms, un arī NMPD autotransporta vadītājiem, arī viņiem nav bijis nekāda darba samaksas paaugstinājuma," norādīja LVSADA vadītājs.

KONTEKSTS:

LVSADA nolēma brīdinājuma streiku rīkot 27. un 28. septembrī. Vienlaikus ar streiku plāno protestēt pie Ministru kabineta 27. septembrī.

LVSADA pērn 23. augustā VM iesniedza divas streika prasības, prasot palielināt darba samaksu veselības jomā strādājošajiem. Šāds solis sperts, jo arodbiedrībā uzskatīja, ka nav izdevies novērst ministrijas diskriminējošu attieksmi pret mazāk atalgotajiem veselības aprūpes nozares darbiniekiem. Tādēļ tā prasīja paaugstināt vidējo darba samaksu atbalsta personālam, kas nav ārstniecības personas, katru gadu par 5% līdz 2024. gadam.

Savukārt otra prasība bija paaugstināt vidējo darba samaksu ārstniecības personām katru gadu par 10% līdz 2024. gadam.

LVSADA norādīja, ka, lai mediķu darba samaksa augtu līdzvērtīgi darba samaksas pieaugumam valstī, vajadzīgi ne mazāk kā 75 miljoni eiro. Arodbiedrība sarunās ar VM panāca konceptuālu vienošanos, ka 2022. gadā tiek palielināta vidējā darba samaksa tarifu daļā par 10% visām ārstniecības personām. Tomēr valdība nākamā gada budžetā lēma ārstniecības personu darba samaksas pieaugumam atvēlēt 35 miljonus eiro. Tādēļ arodbiedrība pieņēma lēmumu rīkot veselības nozares brīdinājuma streiku un protesta akciju pie VM ēkas 27. jūlijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt