Mediķu arodbiedrība gatavojas streikam, taču plašāks nozares atbalsts apšaubāms

"Tālāk vairs nav, kur piekāpties" un "nāksies intensificēt gatavošanos nozares streikam", sacīja Latvijas Veselības un sociālo aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) vadītājs Valdis Keris. Tikmēr nozares asociācijas šādus skaļus paziņojumus pēdējā laikā nav publicējušas un arī uzrunātas neslēpa – redzējums ar arodbiedrību un pat savā starpā nesakrīt. Tikmēr atbildīgā ministrija par arodbiedrības gatavību ir informēta, taču nepiekrīt, ka mediķi būtu atstāti novārtā.

Mediķu arodbiedrība gatavojas streikam, taču plašāks nozares atbalsts apšaubāms
00:00 / 03:21
Lejuplādēt

Nepildīti solījumi un ilgstošas nesekmīgas sarunas ar atbildīgo ministriju likušas sarosīties un vēl aktīvāk gatavoties visas nozares streikam, sacīja LVSADA vadītājs. Viņš skaidroja – pirms mēneša streikam gatavi bija apmēram 1000 arodbiedrības biedri, taču šobrīd – laikā, kad tiek mazinātas Covid-19 piemaksas un tajā pašā laikā jau kārtējo gadu netiek pildīts 2017. gada Ministru kabineta lēmums par algu celšanu nozarē, paredzams, ka streikot gribētāju skaits ļoti ievērojami augs. Drīzumā plānots arī aktuālo gatavību apzināt, jo Keris uzskata, ka esošajā situācijā piekāpties vairs neesot iespējams.

"Mēs esam gandrīz vai gadu centušies šo jautājumu atrisināt ar dažādu sarunu palīdzību.

Visu laiku mēs esam piekāpušies, piekāpušies. Šajā brīdī jāsaka, ka tālāk vairs nav, kur piekāpties , jo cilvēki gaida, ka valdība tomēr izpildīs kaut vai daļu no tā, ko viņi ir solījuši savā laikā.

Nu tad mums nekas cits neatliek, kā intensificēt gatavošanos nozares streikam," teica Keris.

Valdis Keris: Nāksies intensificēt gatavošanos nozares streikam
00:00 / 00:31
Lejuplādēt

Taču, šķiet, ka arodbiedrībai trūkst profesionālo asociāciju atbalsta. Jau agrāk arodbiedrības un Latvijas Jauno ārstu asociācijas, Māsu asociācijas un Ārstu biedrības viedokļi reizēm atšķīrušies. Arī šajā reizē Latvijas Māsu asociācija situāciju redz citādi, nekā arodbiedrība. Bez tam esot izjukusi ciešā sadarbība starp asociācijām un tādēļ pastāv bažas, vai visaptverošs nozares streiks maz būtu iespējams.

"Mēs arī, tāpat kā pārējie veselības aprūpes darbinieki, neesam priecīgi, jo ir skaidrs, ka mēs neesam saņēmuši solīto algu palielinājumu. Mēs saņēmām mazāk par pusi. Par streika iespējām – mēs par to neesam lēmuši, mēs par to pat neesam diskutējuši. Iepriekšējā mūsu ofensīva un mūsu izcīnītie mērķi bija lielā pateicībā tam, ka mēs bijām vienota komanda, tātad četras organizācijas, kuras startēja kopā. Un tad diemžēl kaut kad vidusceļā mūsu mērķi atšķirās un mūsu sadarbība pārtrūka," stāstīja Māsu asociācijas viceprezidente Ilze Ortveina.

Māsu asociācija gan nenoliedza iespēju atkal rast kopīgu valodu ar citām profesionālajām organizācijām, taču šobrīd nekādas sarunas nenotiek.

Tikmēr, neskatoties uz saspīlējumiem, asociāciju un arodbiedrību vieno pārmetumi valdībai par to, ka tā nepilda vēl 2017. gadā dotos solījumus veselības nozares atalgojuma celšanai.

LVSADA vadītājs Keris atgādināja, ka arodbiedrības paspārnē jau ilgāku laiku darbojas nozares streika darba grupa, un atklāja, ka gala lēmumu par streiku un iespējamo tā norisi arodbiedrība plāno pieņemt jūnijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt