Panorāma

Latvijā veic pirmo operāciju ar Magerla metodi

Panorāma

AS "Rīgas siltums" padomei palielinās algas

Bērns norij bateriju un mirst

Mediķiem neizdodas glābt bateriju norijušu meitenīti (video)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ārstiem šonedēļ neizdevās izglābt kādas meitenītes dzīvību, kura bija norijusi bateriju, vēsta Bērnu klīniskā universitātes slimnīca.

Meitenīte bija gadu un astoņus mēnešus veca.

Mazi bērni mēdz nogaršot un norīt dažādus priekšmetus, bet  mediķi norāda, ka tieši baterijas, kas atrodas rotaļlietās, pulksteņos un citos mehānismos ir īpaši bīstami svešķermeņi. 

Bērnu ķirurģijas klīnikas vadītājs Aigars Pētersons norāda, ka bateriju norīšana ir ārkārtīgi bīstama. Nonākot organismā, tā ātri sadalās un divu stundu laikā spēj radīt neatgriezeniskus bojājumus ne tikai gremošanas sistēmā, bet arī trahejā, elpošanas ceļos un centrālajā asinsritē. Baterijās ir ķīmiskas vielas, kas izdedzina audus, radot gļotādas tūsku un ļoti sarežģītus orgānu bojājumus, piemēram, dziļus apdegumus.

Baterijai iesprūstot kādā no gremošanas trakta sašaurinājumiem, tā var radīt lielus bojājumus tieši vienā gremošanas trakta posmā.

Meitenīte, kas bija norijusi apaļo bateriju, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcā nonāca tikai pēc divām dienām, iespējams, tāpēc mediķiem neizdevās glābt viņas dzīvību.  

Pētersons atzīst, ka baterijas un magnēti bieži vien ir sastopami bērniem pieejamās vietās, kā arī rotaļlietās vai sadzīves elektronikas precēs. Visbiežāk palīdzība jāsniedz bērniem no pusgada līdz pieciem gadiem, jo tieši šajā vecumā bērni mēdz norīt kādu svešķermeni.

Slimnīca atzīst, ka ik gadu slimnīcā nonāk aptuveni 70 bērnu ar svešķermeņiem gremošanas traktā, vidēji 40 bērni ar svešķermeņiem elpceļos, un ap 10 gadījumu, kad svešķermenis nonācis acīs vai ausīs.Bērnu slimnīcā glabājas albūms ar šiem izņemtajiem priekšmetiem, un kā gan tur nav – pogas, atslēgas, adatas, naglas, un, protams, apaļās baterijas, no kurā visbīstamākās ir tās, kam diametrs 20 milimetru un vairāk.  Lai nelaimes gadījumu būtu mazāk, mediķi aicina vecākus bērnus pieskatīt rotaļu laikā, un izvērtēt kāda ir rotaļlietu kvalitāte, no kurām bērns var izņemt baterijas.

Norīto priekšmetu izņemšana ir smags un sarežģīts process arī mediķiem, pat tad, ja norīta ir tikai poga, bet tā iestrēgusi elpošanas ceļos. Ar speciālu satvērēju mediķi cenšas izņemt norītos svešķermeņus, bet gludās lodītes, magnētiņi un dekoratīvie stikliņi nepadodas satveršanai un dažkārt tikai pēc stundas izdodas bērnu atbrīvot.

Gastroendokrinoloģe Veneranda Dubļinska skaidro, ka "visbīstamākās ir litija baterijas, jo, nokļūstot skābā vidē, tās veido skābju – sārmu reakciju un toksiski izdalās kuņģa traktā".

Taču, ja arī baterijas ir veiksmīgi izņemtas, barības vada sienā ir izdedzis caurums vai izveidojušies rētaini sašaurinājumi. Dažkārt barības vads ir jānomaina, un tas atstāj sekas uz tālāko dzīvi. Piecu gadu laikā ir bijuši arī divi letāli iznākumi, pēdējais šajās dienās. Tādēļ būtiski svarīgi ir pievērst uzmanību pazīmēm, kas varētu liecināt, ka bērns kaut ko norijis.

Ārsti divas dienas cīnījās par mazās meitenītes dzīvi, tomēr viņiem nav izdevies to izglābt. Situāciju sarežģīja arī tas, ka vecāki nav redzējuši, ka bērns ir norijis bateriju. Tādēļ līdz pēdējam nebija skaidrs, kādēļ bērnam ir palicis slikti. Bet arī gadījumos, kad vecāki zina, ka bērns ir apēdis bateriju, pie ārsta ir jādodas nekavējoties, uzsver profesors Pētersons.

„Baterija parasti iestrēgst barības vadā un izraisa siekalošanos, raudāšanu, rīšanas traucējumus, apēsto bērns atvemj, var būt kairinošs klepus, siekalām asins piejaukums,” norāda Pētersons.

Šādos gadījumos steidzami jāgriežas pēc palīdzības tuvākajā ārstniecības iestādē. Izšķiroša var būt katra minūte.

Arī citur pasaulē ir konstatēts ne viens vien šāds gadījums. Lai gan reizēm baterijas var arī neizraisīt nekādas veselības problēmas.„Protams, ir arī nelieli cilindiriņi un nelielas ripiņas, kuras bez traucējumiem iziet cauri gremošanas traktam, neizraisot nekādus dzīvībai bīstamus apdraudējumus bērna veselībai. Reizēm vecāki pat nepamana, ka baterija ir izgājusi cauri gremošanas traktam.”

Tomēr ārsti uzsver, ka bīstamas ir visa veida baterijas. Tādēļ vecākiem būtu vēlreiz jāpārbauda, kur atrodas pulksteņi, televizora pultis, rotaļlietas un datortehnika.

 

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti