Panorāma

Paraksta Latvijas-Krievijas robežas demarkācijas dokumentus

Panorāma

Kriminālprocesam var iestāties noilgums

Vardarbība vai nelaimes gadījums?

Mediķiem aizdomas par vardarbību pret divgadīgu bērnu aizbildņa ģimenē Dagdā

Vardarbība pret divus gadus vecu bērnu vai nelaimes gadījums, nokrītot no pārāk lielas rotaļlietas? Šāda lieta jāizmeklē Krāslavas policijai, kura saņēmusi Rēzeknes slimnīcas un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) ārstu iesniegumu par iespējamu vardarbību pret divgadnieku. Pēc notikušā Dagdas bāriņtiesa bērna aizbildni atstādinājusi no pienākumu pildīšanas. Taču bāriņtiesā vardarbībai netic un uzskata, ka daudzie zilumi gūti, nokrītot no pārāk lielas automašīnas.

"Bērna stāvoklis ir smags, bet [to] var vērtēt kā stabilu," saka BKUS reanimatologs Ivars Veģeris.

Bērnu slimnīcas ārsti nav panikas cēlāji. Taču, ieraugot no Rēzeknes slimnīcas uz reanimāciju Rīgā pārvestā bērna traumas un zilumus, vairāku ārstu viedoklis ir identisks – visticamāk, vardarbība. Lai gan divgadnieki krīt un sasitas, iepazīstot pasauli, zilumu atrašanās vietas atšķiras no tiem, ko rada pāridarītāji.

"Mūs aizdomīgus darīja neparastas lokalizācijas zilumi. Kas nesaskan ar audžuvecāku teikto par traumas gūšanas mehānismu. Parasti spēlējoties bērni traumas gūst ceļgalos, apakšstilbos, elkoņos. Taču ir ārkārtīgi netipiski ir zilumi uz vēdera, dibena, locītavu virsmās, uz kakla," atzina Veģeris.

Iesniegumu policijai par iespējamu vardarbību aizbildņa ģimenē uzrakstījuši gan BKUS reanimatologi, gan ārsti Rēzeknē, kur bērns tika ievests vispirms. Tāpat ārsti uzskata, ka daudzie zilumi bija jāpamana ikvienam, kas mazuli satika ikdienā.

"Tas būtu jāredz jebkuram apkārt esošajam. Galvenais nebūt vienaldzīgam. Ja ir šādas pazīmes, tas būtu jāpamana! Bērnudārza audzinātājai, ģimenes ārstam, kaimiņam," sacīja ārsts.

Pēc ziņām par iespējamo vardarbību Dagdas novada bāriņtiesas vadītājs pieņēma lēmumu par aizbildņa atstādināšanu no pienākumu pildīšanas.

"Es neesmu eksperts, man jārīkojas, kā nosaka likums. Ja ir aizdomas, šāds lēmums jāpieņem," teica Dagdas novada bāriņtiesas priekšsēdētājs Jānis Platacis.

Aizbildņu ģimene dzīvo Dagdā, taču bērns ir no Krāslavas. Mazā divgadnieka liktenis nav vienkāršs. Viņš piedzima ļoti jaunai, bet jau pilngadīgai mammai, kuras mācību iestāde nāca pretī un ļāva ar zīdainīti dzīvot kopmītnēs un turpināt apgūt profesiju. Taču viņa kopmītnes pameta. Kad bāriņtiesa mammu atrada, aprūpes tiesības tika apturētas.

"Aizbraucot ar sociālo darbinieku uz ģimeni, konstatējām, ka bērns ir jāņem ārā. Bija antisanitāri apstākļi, bērnam nebija ko ēst. Mēs izņēmām to bērniņu," stāstīja Krāslavas novada bāriņtiesas priekšsēdētāja vietniece Irēna Delvere.

Mazulis nokļuva aprūpes iestādē, bet gada sākumā bāriņtiesa atrada aizbildni un mazulis beidzot tika ģimeniskā vidē, kurā aug arī citi bērni. Atsauksmes par ģimeni ir labas un sišanai te netic.

"Mēs uzskatām, ka tā nav vardarbība, bet nelaimes gadījums! Jo aizbildņa ģimenē tika nopirkta elektromašīnīte. Tā ir smaga. Bērniņš brauca ar šo mašīnu un apgāzās. Un virsū uzkrita vēl aizbildņu ģimenes vecākais bērniņš. Tādējādi viņš guvis traumas. Tāds gadījums bāriņtiesā ir pirmo reizi. Mums tāds nekas nav bijis," teica Delvere.

Visticamāk, policijas izmeklēšana ieilgs. Taču Krāslavas bāriņtiesai lēmums par bērnu jāpieņem 15 dienu laikā. Viņš, visticamāk, tiks ievietots centrā "Mūsmājas". Šeit ir arī medmāsa, kas palīdzēs atkopties pēc operācijas un ārstēšanas.

Tikmēr BKUS ārsti nolēmuši palīdzēt bāriņtiesām, sociālajiem darbiniekiem un ģimenes ārstiem atpazīt zilumus un sasitumus, kas rodas pāridarījuma dēļ. Mediķi rīkos kursus, kuru laikā stāstīs un rādīs, kā atpazīt vardarbību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti