Mediķi turpina testēt «e-veselību» un sūdzas par tās lēno darbību

No 1.decembra zāļu receptes uz papīra un slimības lapas ar ārsta zīmogu Latvijas pacientiem būtu jāaizmirst, jo visās ārstu praksēs tiks dots starts e-veselības programmai. Pagaidām gan mediķi, kuri piekrituši pārējo kolēģu vārdā testēt jauno programmu, sūdzas par pārāk lēnu programmas darbu. 

Ģimenes ārste Maija Kozlovska jau nedēļu testē e-veselības programmu, kas no 1.decembra jau visiem Latvijas iedzīvotājiem nozīmēs, ka uz aptieku vairs nevajadzēs iet ar recepti, bet pēc slimošanas darba nespējas lapu nevajadzēs nest darba devējam vai uz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru, jo viss būs interneta vidē.

Pagaidām testa režīmā Maija Kozlovska mēģina atrast kļūdas un ziņo par tām pasūtītājam – Nacionālajam veselības dienestam. 

“Ir lietas, kas jāuzlabo, ātrums varētu būt..” saka ārste.

Aptuveni 60% ģimenes ārstu savās praksēs jau izmanto kādu no datorprogrammām, lai apkopotu datus par pacientiem, tā dara arī  Maija Kozlovsla savā praksē Salaspilī.

Pārējiem gan nāksies likt nost pildspalvu un ņemt rokā datorpeli. Šo kolēģu dēļ Maija cer, ka programmas veidotāji veidlapu izskatu atstās arī e-veselībā.

Vislabāk būtu pielīdzināt recepti un darba nespējas lapu pašreizējām veidlapām, jo ir jādomā par cilvēkiem gados, viņiem būs daudz vieglāk pāriet uz jauno sistēmu, norādīja Kozlovska.  

Pēc kārtējās darba grupas tikšanās par e-veselības izstrādi veselības ministre Anda Čakša cer, ka 1.decembris būs diena, kad e-receptes un darba nespējas lapas elektroniski tiks izrakstītas katrā ģimenes ārsta praksē.  

Programmas izstrādātāji novērsuši atklātos trūkumus drošības sistēmā, lai pacientu dati, kas ir sensitīva informācija, nenonāktu svešās rokās. Tajā pašā laikā nav skaidrs, vai ārsti, kas jau strādā ar kādu no esošajām programmām, tās varēs izmantot arī darbā ar e-veselību.

Valsts uzņēmumam “Lattelecom” par šīs platformas izstrādi samaksājusi deviņus miljonus eiro. Taču ārsti, kam reāli būs jāstrādā ar jauno sistēmu, pie tās pārbaudes tika vien septembrī. Un kļūdu novēršanai līdz decembrim paliek aizvien mazāk laika.  

Jau ziņots, ka no  1.septembra, ģimenes ārstiem ir iespēja sākt testēt jauno e-veselības sistēmu, kurā sākumā varēs izrakstīt receptes un noformēt darba nespējas lapas. Sākotnējā ārstu pieredze gan neesot iepriecinoša – programma bieži uzkaras vai pat neslēdzas iekšā.

E-veselības sistēmu bija plānots izmēģināt jau jūlijā, taču dažādu tehnisku iemeslu dēļ tā tika pārcelta uz septembri.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti