Panorāma

Anna Slapiņa: tā ir piederība dzimtenei

Panorāma

«Stāstu sega Latvijai» sāk apceļot valsti

Mediķiem algas pieaug no 140 līdz 450 eiro

Mediķi šogad saņem pirmo palielināto algu: klāt 140 - 450 eiro

Piektdien, 9.februārī, daudzās Latvijas slimnīcās ir algas diena, un mediķi beidzot saņem pirmo palielināto algu. Tiesa, atkarībā no darba stāža, dežūrām un piemaksām arī jaunā darba samaksa var atšķirties no dažiem desmitiem līdz pat vairākiem simtiem eiro.  

Mediķu algas ir ļoti atšķirīgas, ārstiem un māsām tās atšķiras atkarībā gan no stāža, gan piemaksām, taču ir pilnīgi skaidrs, ka algas ir pieaugušas un tas ir jūtami.

Endokrinoloģijas nodaļas virsmāsa “Gaiļezerā” Līga Ārenta atzīst, ka šodien algas dienā sajūtas ir mazliet uztraucošas. Visticamāk, algu ieskaitīs vakarā un māsas to varēs salīdzināt pirmdien.

“Tad varbūt arī iedzersim šampanieti pēc darba,” smejas Ārenta. “Pirmie iespaidi būs noteikti, bet es nezinu, kā būs. Tad jau redzēs.”

Austrumu slimnīcas vadība algu pieaugumu ilustrē ar vienas konkrētas māsas un viena konkrēta ārsta algas lapiņām.

Salīdzinot algu par janvāri pirms gada un šodien, ārstam pieaugums ir par 456 eiro. Pirms gada alga bija 884, šodien 1340 eiro.

Medmāsai alga ir pieaugusi par 235 eiro. Pērn māsiņa uz rokas saņēma 392 eiro, šodien 627 eiro.

Latvijas Onkoloģijas centra Uroloģijas klīnikas vadītājs Vilnis Lietuvietis uzskata, ka tikai tā var noturēt jaunos kolēģus jeb rezidentus.

“Speram pirmo soli, mums ir divi jaunie ārsti jau no decembra mēneša, kuriem alga ir lielāka, nav korekti nosaukt cik, un cilvēki ir motivēti strādāt. Tas ir pirmais solis, lai noturētu jaunos ārstus, kas ārstēs mūs,” saka Lietuvietis.

Tikmēr slimnīcas vadība cer, ka lielāka darba samaksa vismaz apturēs māsu aizplūšanu.

Rīgas Austrumu slimnīcas valdes loceklis Artūrs Bērziņš ļoti cer, ka algu kāpums palīdzēs noturēt māsas, bet “māsu ir tik, cik ir, un mēs sākam konkurēt savā starpā  starp ārstniecības iestādēm”.

Un līdzīgi cer arī Bērnu slimnīcā. Tur gan atalgojuma pieaugums nav tik liels kā Austrumu slimnīcā.

Salīdzinot ārsta pediatra algu pirms gada un šodien, ārsts uz rokas saņem par 259 eiro vairāk. Šo summu veido gan mēnešalga, gan, piemēram, divas nakts dežūras neatliekamās palīdzības nodaļā. Medicīnas māsas alga pieaug par 140 eiro vidēji.

Saprotot, ka arī ar to māsu motivācijai ir par maz, slimnīca šogad ieviesusi vēl vienu jaunumu – 13. algu jeb vēl vienu mēnešalgu gada laikā, ja vien cilvēks slimnīcā strādā pietiekami ilgi un pietiekami daudz.

Bērnu slimnīcas Ekonomikas daļas vadītājs Modris Dzenītis skaidroja, ka izveidots ilgtermiņa materiālās stimulēšanas fonds; lai saņemtu 13. algu, jāstrādā vismaz deviņi mēneši un uz vismaz  0,75 darba slodzēm.

Medicīnas māsa Dzintra Lablaika Bērnu slimnīcā strādā jau 34.gadu. Atšķirībā no citām māsiņām šī ir viņas vienīgā darba vieta.

“Uz rokas saņemta lielāka summa, bet vai ar to pietiek un vai ar to es esmu novērtēta, nezinu... Bet uz rokas ir vairāk,” atzīst Dzintra Lablaika.

Pirms vairākiem gadiem viņa savu šīsdienas algu būtu uzskatījusi par pietiekamu. Bet cenas ir pieaugušas visam. Arī šie sešsimt un septiņsimt eiro uz rokas ir pārāk maza summa, lai mediķi varētu segt kredīta maksājumus, pārtikas izmaksas un mācības bērniem. Tāpēc māsas turpina strādāt arī citos darbos, atzīstot, ka no tā cieš gan pašu uzmanība, gan pacients.

“Mēs visi būtu tikai ieguvēji, [ja nebūtu jāstrādā vairākos darbos], ja tu sadali uzmanību uz dažādām lietām, mēs esam dzirdējuši, cik ļoti mūsu sabiedrība ir neapmierināta. Ja tu vari fokusēties uz vienu darbu, tad tu vari sevi pilnveidot. Un klients arī ir daudz priecīgāks,” norāda Ārenta.

LTV aptaujātie mediķi atzīst, ka lielāko algu tērēs dažādi.

“Mēs ar vīru ceļam māju lēnā garā. Varbūt tur tad kaut ko drusku vairāk,” atklāj Dzintra.

“Es noteikti uzdāvināšu sievai puķes un vēl esmu apņēmies piedalīties “Dod 5” un līdzīgos pasākumos,” saka Lietuvietis.

“Mēs nevaram atļauties, bet ko gribas... ceļot. Varētu atvaļinājuma laikā aizbraukt. Droši vien ka Itālija. Vai Grieķija.... Grieķija noteikti ir ļoti skaista,” saka Ārenta.

Visās slimnīcās gan atzīst, ka darba samaksas pieaugums ir tikai pirmais solis, lai stabilizētu situāciju ar personāla aizplūšanu un izdegšanu.    

KONTEKSTS:

Veselības nozares budžets šim gadam palielinājies par 194 miljoniem eiro un ir lielākais vēsturē. 85 miljoni eiro jeb gandrīz puse no rekordlielā veselības nozares palielinājuma novirzīti ārstu, medmāsu un ārstu palīgu atalgojuma celšanai. Tiesa, algas pieaugums atkarībā no kvalifikācijas kategorijas būs ļoti atšķirīgs – minimālās mēnešalgas likmes palielinājums svārstās no 5% līdz gandrīz 70%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti