Panorāma

Restorānos pārbauda futbola pārraižu likumību

Panorāma

"Progresīvie" vēlēšanu sarakstos pievēršanas dzimumu nevienlīdzībai

Mediķi nav mierā ar NMPD brigāžu reorganizāciju

Mediķi nemierā ar «ātrās palīdzības» brigāžu reorganizāciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Plānotās reformas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigāžu darba laikā neatbalsta mediķi no vairākām Latvijas vietām. Viņi ir satraukti, ka nespēs cilvēkiem laicīgi sniegt medicīnisko palīdzību. Tomēr dienesta vadība norāda, ka darbiniekiem un arī sabiedrībai iemesla satraukties nav – iekšējās dienesta pārmaiņas medicīniskās palīdzības pieejamību iedzīvotājiem nemazinās.

Plānotās reformas Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) brigāžu darba laikā neatbalsta mediķi no vairākām Latvijas vietām. Viņi ir satraukti, ka nespēs cilvēkiem laicīgi sniegt medicīnisko palīdzību. Tomēr dienesta vadība norāda, ka darbiniekiem un arī sabiedrībai iemesla satraukties nav – iekšējās dienesta pārmaiņas medicīniskās palīdzības pieejamību iedzīvotājiem nemazinās.

Šobrīd dienestā darbojas 188 brigādes. 18 no tām strādā tikai dienas laikā, bet pārējās visu diennakti. Līdz gada beigām par dienas brigādēm plānots pārveidot vēl 18 brigādes.

Šādi dienests mēģinās pievērst vairāk cilvēku darbam tieši dienā, jo tad nokomplektēt brigādes ir visgrūtāk.

“Iepriekš esošie noteikumi, ka mediķis var strādā 240 stundu jeb normālo pagarināto darba laiku, ļāva šo resursu trūkumu risināt gana labi, bet uz mediķu izdegšanas rēķina, jo viņi strādāja daudz lielāku stundu skaitu, nekā viņi drīkst strādāt,” stāsta dienesta vadītāja Liene Cipule.

Pārmaiņas veidotas, balstoties uz izsaukumu intensitāti. Dienas laikā tiek saņemti 80% izsaukumu, bet naktī – 20%. Neskatoties uz to, brigāžu skaits abos diennakts laikos ir līdzīgs: dienā – 188, naktī – 170. Dienests uzskata, ka naktī brigāžu skaitu iespējams samazināt un uzlabot operativitāti dienā.

Taču pret izmaiņām darba laikā ir mediķi no vairākām Latvijas vietām – Jēkabpils, Dobeles, arī Rēzeknes.

Jēkabpilī trīs brigāžu vietā naktīs strādās divas, Dobelē uz nakti atstās vienu brigādi. Spriežot pēc savas darba pieredzes, viņi nobažijušies, ka ar šādu brigāžu skaitu var netikt galā, piemēram, gadījumos, ja nākas kādu cilvēku hospitalizēt uz citu pilsētu. “Ir bijis tā, ka divas brigādes vienlaicīgi ir prom Rīgā. Ir gadījies, ka šeit atsūta kādu tuvāk esošo brigādi, tomēr tas aizņem vairāk laika, lai tiktu pie tā pacienta,” klāsta “ātrās palīdzības” Zemgales reģionālās arodorganizācijas priekšsēdētāja Marija Pentjukova.

Līdzīgās domās ir arī viņas vietnieks Igors Utenkovs. “Dobeles rajons pats par sevi ir liels.

Tuvākā brigāde, protams, ir Jelgava. Līdz Dobelei vien ir 30 km, bet, ja tas izsaukums būs kaut kur Bēnē, tad, protams, ka tas ir diezgan daudz. Iekļauties tajā laikā, kas mums ir ieteicams, brigāde nevarēs,”

saka Utenkovs.

Dienesta vadība šīs bažas noraida. Ministru kabineta noteikumi nosaka, ka ātrajai palīdzībai uz izsaukuma vietu jānokļūst 15 minūšu laikā, ja tas ir pilsētā, bet 25 minūtēs, ja laukos. Pēc dienesta datiem, 2017. gadā gandrīz šīs prasības izpildītas gandrīz 91% gadījumu pilsētā, 83,5% - laukos. Turklāt laiks augstas prioritātes izsaukumos bijis zemāks, nekā noteikts – pilsētā vidēji 9,2 minūtes, bet laukos – 17,1.

Dienesta dispečeri īpašā interaktīvā kartē vienlaicīgi redz visas brigādes un to kustību. Uz izsaukumiem vienmēr tiek sūtīta tuvākā brīvā brigāde. “Sabiedrība var būt pilnīgi droša – ja mēs kādas pārmaiņas veicam, mēs veicam ar pilnu atbildību par to,” pauž Cipule.

Dienesta vadība uzskata, ka mediķu neapmierinātību varētu skaidrot ar atalgojuma izmaiņām pēc tam, kad tiek samazināts nakts stundu skaits, jo par tām viņi saņem piemaksas 75% apmērā.

Lai motivētu darbiniekus, visiem solīts algu palielinājums un piemaksas arī par darbu dienā – 15% apmērā. “Diemžēl algas palielinājumu sola tikai janvārī, bet tās reformas notiek jau šogad. Un, protams, vidēji viens darbinieks zaudē apmēram 100 eiro. (..) Cilvēki jau izvērtēs, vai ir jēga palikt ātrajā palīdzībā vai aiziet [strādāt] slimnīcā,” norāda Utenkovs.

Dienesta vadība regulāri tiekas ar saviem darbiniekiem reģionos. Nesen tikšanās notika arī ar Jēkabpils mediķiem. Viņi vizītes laikā izteikuši savus priekšlikumus, kā izvairīties no nakts stundu skaita samazināšanas. “Viens no tādiem lielākajiem priekšlikumiem būtu iekšēji izmainīt brigāžu izvietojumu, piestrādāt pie atvaļinājuma. (..) Mūsu priekšlikumi netika ņemti vērā, netika arī izskatīti,” bilst Pentjukova.

Savus iebildumus Jēkabpils mediķi sagatavojuši protesta vēstulē, ko nosūtījuši dienesta vadībai, kā arī pašvaldības vadītājam. Uz to atbildi vēl nav saņēmuši. Līdzīgi rīkojušies arī mediķi Dobelē un Rēzeknē.

KONTEKSTS:

Maijā NMPD nāca klajā ar divām iniciatīvām, kas izsaukušas plašas diskusijas. Iestāde rosina mainīt cenrādi, arī paaugstinot maksu par nepamatotiem izsaukumiem, un izskata iespēju mediķu brigādes lielajās pilsētās komplektēt no diviem ārstiem, vienam uzņemoties arī šofera darbu. Piemēram, Latgalē "ātrās palīdzības" brigādes un to skaitu reorganizēs augustā. Tāpat ir nolemts, ka "ātrā palīdzība" turpmāk primāri varētu palīdzēt tiem cilvēkiem, kam primāri ir nepieciešama palīdzība. Arodbiedrība norādījusi, ka tas ir īslaicīgs ielāps samilzušai darbinieku trūkuma problēmai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti