Dienas ziņas

Izgatavo mākslīgas zivju nārsta ligzdas

Dienas ziņas

Neiespējamās prasības granulu katlu maiņai tiks mainītas

Vakcinācija pret garo klepu grūtniecēm un pusaudžiem

Mediķi: Grūtnieču vakcinēšana pret garo klepu no inficēšanās pasargā arī jaundzimušos

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Grūtnieču vakcinēšana pret garo klepu no inficēšanās pasargā arī jaundzimušos, trešdien diskusijā par vakcināciju pret garo klepu šādu vēstījumu pauda mediķi. Šai bīstamajai infekcijas slimībai ir izteikts cikliskums – tā ik pēc dažiem gadiem uzliesmo un pierimst. Galvenais iemesls slimības izplatībai ir tas, ka bērni nav vakcinēti. Lai novērstu mazuļu saslimšanu ar bīstamo garo klepu, ieteicama grūtnieču vakcinēšanās pret šo slimību. No šā gada valsts apmaksā grūtnieču un arī 14 gadus vecu pusaudžu vakcināciju. 

Garais klepus ir baktērijas izraisīta infekcijas slimība, kam raksturīgas smacējošas klepus lēkmes. Zīdaiņu saslimšana ar garo klepu ir īpaši bīstama un var izraisīt pat nāvi. Latvijā aizvadītajos gados ir bijuši arī šādi gadījumi. 

Pirms vakcinācijas uzsākšanas 1958. gadā garais klepus bija ļoti plaši izplatīta slimība, ar kuru galvenokārt slimoja bērni vecumā līdz 5 gadiem, visvairāk – līdz viena gada vecumam. Šobrīd vislielākā saslimstība tiek novērota pusaudžiem, bērniem līdz gada vecumam un gados jauniem pieaugušajiem, norādīja SPKC.

Līdz šim Vakcinācijas noteikumi paredzēja, ka pret garo klepu obligāti vakcinējami bērni divu mēnešu, četru mēnešu, sešu mēnešu,12 mēnešu un septiņu gadu vecumā. Grozījumi Vakcinācijas noteikumos paredz, ka no 2022. gada vakcināciju pret garo klepu valsts apmaksā arī 14 gadu veciem pusaudžiem un grūtniecēm.

Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska norādīja: “Garais klepus ir toksīnu izraisīta slimība, kas rada klepus lēkmes un dod dažādus paralizējošus efektus.”

Lai gan dzīves laikā vakcināciju pret garo klepu sieviete, visticamāk, ir saņēmusi, gadiem ritot antivielas samazinājušās līdz līmenim, kas  jaundzimušajam nenodrošina aizsargājošu efektu,  un nepietiekami nokļūst pie gaidāmā mazuļa. Pirmo vakcīnu zīdaiņiem veic divu mēnešu vecumā, un tā vēl nespēj ķermeni aizsargāt. Tādēļ ārsti iesaka vakcinēties topošajām māmiņām. 

“Zīdaiņiem infekcijas avots ir ģimenes locekļi, tāpēc grūtniecei svarīgi ir par to domāt katrā grūtniecībā,” atzīmēja Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente Vija Veisa.

Veisa uzsvēra, ka bērna mamma ir tā, kas nodrošina viņa aizsardzību pret infekcijām pirmajos dzīves mēnešos, proti tās slimības, ar kurām viņa ir pārslimojusi vai pret kurām vakcinēta, veido organismā antivielas, kas ar placentas palīdzību tiek transportētas bērnam, tādējādi to pasargājot.

Vakcīna ir rekomendēta otrajā grūtniecības trimestrī, sākot no 20. grūtniecības nedēļas līdz 32. nedēļai, tomēr to nevajadzētu atlikt īsi pirms dzemdībām, jo ir svarīgi, lai mammas organisms paspēj noreaģēt un izveidot antivielas, pārnesot tās ar placentu bērnam, skaidroja Veisa.

Vienlaikus viņa norādīja, ka sievietes vakcīnu var saņemt katrā grūtniecībā, nevis tikai vienu reizi, un tā satur aizsardzības komponetes gan pret garo klepu, gan pret diftēriju un stingumkrampjiem.

Garais klepus nav tikai bērnu slimība. Tomēr, jo vecāks cilvēks, jo mazāk izteikti simptomi. Tas var izpausties vienkārši kā uz diviem līdz četriem mēnešiem ieildzis klepus, kas ar mokošām lēkmēm par sevi atgādina naktīs un grauj dzīves kvalitāti. Sākumstadijā šī infekcija izpaužas kā  saaukstēšanās. 

Ģimenes ārsts Ainis Dzalbs skaidroja; “Mums pašiem ir jābūt proaktīviem, nav jāsagaida kāds kliedzošs gadījums, tu esi pasargāts, ja esi vakcinēts, un tas darbojas uz daudzām infekcijas slimībām

Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC) informēja, ka šogad vakcīnu pret garo klepu izvēlējušās saņemt jau 450 grūtnieces.

SPKC Infekcijas slimību uzraudzības un imunizācijas nodaļas vadītāja Larisa Savrasova informēja, ka laika posmā no 2016. līdz 2020. gadam vidējais garā klepus gadījumu skaits bija 314, savukārt 2019. gadā tas bijis visaugstākais – 719.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti