Dienas ziņas

Jaunajiem medicīnas speciālistiem piešķirs stipendijas

Dienas ziņas

Ādažu skolas būvniecībai lētākais piedāvājums – 17 miljoni

Nav pieejama mūsdienīga terapija melanomai

Mediķi: Cilvēki maz zina par melanomu, arī ārstēšana ne vienmēr ir pieejama

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Mirstība no melanomas Latvijā pārsniedz 40% - šis rādītājs Latviju ir ievietojis trešajā vietā Eiropas Savienībā. Situāciju jomas eksperti diskusijā iezīmēja kā dramatisku. Tomēr iemeslus ārstiem nebija tālu jāmeklē. Pirmkārt, liela problēma ir nezināšana. Latvijas faktu aptaujā noskaidrojies, ka piektdaļa cilvēku neko nav dzirdējuši par melanomu, kas varētu būtiski kavēt laicīgu diagnostiku. Ja audzēju konstatē agrīni, parasti to var ķirurģiski izņemt, bet, kad tas sāk izplatīties, pacientiem nepieciešami sarežģītāki risinājumi. Tie Latvijā nav pieejami.

Melanoma ir agresīva ādas vēža forma, ar kuru saslimt īpašs risks ir cilvēkiem ar gaišu ādu, kas viegli apdeg saulē. Būtisks faktors ir arī saules aizsargkrēma nelietošana, ādas audzēji ģimenes lokā, solāriju apmeklēšana un ozona slāņa samazināšanās. Lai gan Eiropas kontekstā saslimstība ar melanomu Latvijā ir salīdzinoši zema, mirstība ir viena no augstākajām.

“Eiropā un pasaulē ārstēšana notiek tādā veidā, ka ir imūnterapija un arī gēnu mērķterapija (..)

No vienas puses, mūsu informētība ir gana “švaka”. Cilvēki varbūt pārāk vēlu vēršas pēc diagnostikas. Bet, jā, ja šī ārstēšana nav pieejama, tad tas ir viens no faktoriem, kas atstāj iespaidu uz mirstību,”

norāda Latvijas Dermatoskopijas biedrības valdes priekšsēdētājs Raimonds Karls.

Onkoloģe Signe Plāte uzsvēra, ka tā rezultātā daudzi pacienti vēl vairāk laiku un naudu iznieko, mēģinot ārstēties ar līdzekļiem, kuru efektivitāte nav zinātniski pierādīta. Tam esot cieša saistība ar Veselības ministrijas nostāju. “Nav nekādas ieinteresētības, lai būtu mūsdienām atbilstošas terapijas iespējas, jo, ja viņas būs atbilstošas mūsdienu iespējām, tad, protams, alternatīvai terapijai būs mazāka nozīme,” stāsta Plāte.

Veselības ministrija atbild, ka inovatīvām terapijām vienkārši nepietiekot līdzekļu.

20 melanomas pacientu ārstēšana ar imūnterapiju, piemēram, izmaksātu divus miljonus, lai gan onkoloģijai kopumā valsts atvēl tikai piecus.

Ministrija tāpēc risina sarunas ar uzņēmumiem par terapijas cenām. Tomēr ārsti diskusijā pārmeta, ka esošos nelielos līdzekļus valsts nelietderīgi tērē līdzekļiem ar apšaubāmu efektivitāti. Konkrētus medikamentus speciālisti gan televīzijai vairījās nosaukt, baidoties no uzņēmēju pretreakcijas. Ministrija onkologu kritikai nepiekrīt.

“Zāļu iekļaušanai kompensējamo zāļu sarakstā ir stingri kritēriji, ko var apskatīti jebkurš, tie ir doti Ministru kabineta noteikumos. Arī, lai zāles izslēgtu no kompensējamo zāļu saraksta. ir tādi paši stingri kritēriji,” klāsta Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.

Neesot pierādījumu, ka kāds no medikamentiem prasībām neatbilst un būtu no saraksta izslēdzams. Līdz ar to problēmām, uz kurām norādīja mediķi, ministrija nekādus  konkrētus risinājumus nesolīja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti