Panorāma

Par ierobežojumiem turpina lemt

Panorāma

"Lidl" ienākšana Latvijā saasinās konkurenci

Nāvējošie meli: viltus sertifikāti apgrūtina ārstēšanu

Mediķi aicina Covid-19 viltus sertifikātu ieguvušos nemelot, nonākot slimnīcā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kā rīkoties – atklāt taisnību un saņemt kriminālsodu, iespējams, pat brīvības atņemšanu uz ilgākais četriem gadiem vai turpināt slēpties un melot, tā riskējot ar dzīvību? Uz tik smagu jautājumu atbilde jāmeklē tiem cilvēkiem, kuri izmantojuši viltotus Covid-19 sertifikātus un tomēr nokļuvuši slimnīcā ar bīstamo kaiti.

Vidzemes slimnīca Valmierā nesen kļuva par pēdējo mītnes vietu kādai Covid-19 slimniecei. Viņa līdz pēdējam elpas vilcienam noklusēja, ka izmantojusi viltotu Covid-19 sertifikātu.

“Ja pacientam ir smaga slimības forma, kura neuzlabojas, bet pacients apgalvo, ka ir vakcinējies, tad ārstam ir cerība, ka kādā brīdī šīs vakcinācijas antivielas sāks darboties un pacients nenomirs,” sacīja Vidzemes slimnīcas infektoloģe Anna Mironovska.

Diemžēl šajā gadījumā ziņas par iespējamo viltojumu nāca gaismā tikai pēc pacientes nāves. Ja sieviete būtu laikus atklājusi ārstiem, ka nav ne vakcinēta, ne pārslimojusi bīstamo kaiti, iespējams, viņu būtu izdevies glābt.

“Ir situācijas, kad ir vēl papildu ārstējošās metodes, ko mēs izmantojam pacientiem, kas viņus var glābt līdz 10. slimības dienai. Es domāju, ka ir beidzot pienācis laiks beigt spēlēt šo spēli, ka man ir deviņas dzīvības un, ja mani nogalinās, sākšu spēli no sākuma. Diemžēl tā nebūs. Dzīvība mums katram ir tikai viena,” uzsvēra Mironovska.

Par šo un citiem līdzīgiem vakcinācijas viltošanas gadījumiem Valsts policija sākusi jau vairākus kriminālprocesus un pašlaik izmeklē, kādā veidā mirusī varētu būt ieguvusi nelegālo dokumentu. Par šādu pārkāpumu maksimālais sods ir brīvības atņemšana uz četriem gadiem. Izmeklēšanas interesēs policija plašāku informāciju pagaidām neatklāj.

“Protams, ka šī situācija ir dramatiska. Ja cilvēks, mēģinot viltot vakcinācijas faktu, gala rezultātā ir miris, tas ir skaidrs apliecinājums, ka nekāda mānīšanās cilvēku nevar pasargāt. Un ka visi šajā ķēdītē iesaistītie ir līdzatbildīgi šī cilvēka nāvē,” sacīja veselības ministrs Daniels Pavļuts.

“Vidzemes slimnīca pilnībā sadarbojas un sniedz visu atbilstošo informāciju par to. Mēs sekosim līdzi un ceram uz operatīvu atrisinājumu, lai policija pasaka, vai tas tā ir, vai tas tā nav. Un tad jau tālāk skatīsimies par turpmākajiem soļiem,” sacīja Valmieras novada domes priekšsēdētājs Jānis Baiks (“Valmierai un Vidzemei”).

Tādēļ amatpersonas aicina ikvienu, kuram ir informācija par sertifikātu viltošanu, ziņot policijai. Jo, kā pierādījis Valmieras gadījums, iespējams, šādā veidā ne tikai izdosies noķert likumpārkāpēju, bet arī izglābt nelegālā dokumenta lietotāja dzīvību.

KONTEKSTS:

Mediķiem ir aizdomas, ka Vidzemes slimnīcā miris Covid-19 slimnieks ar, iespējams, viltotu vakcinācijas sertifikātu.  

Augustā Valsts policija ziņoja par vairākiem veselības aprūpē strādājošajiem, kas palīdzējuši vairākiem simtiem iedzīvotāju nelegāli tikt pie Covid-19 vakcinācijas sertifikāta. Ļaudīm par fiktīvo vakcināciju bija jāmaksā ap 200 eiro, to organizēja trīs sievietes. Divas organizēja personu meklēšanu un naudas apmaiņu, bet trešā – vakcinācijas fakta viltošanu.

Savukārt viltoto Covid-19 sertifikātu anulēšana norit gausi. No 200 gadījumiem, par kuriem augustā paziņoja, līdz septembra beigām bija anulēti vien 20

Tikmēr viena medicīnas māsai, kas viltojusi nosūtījuma dokumentu negatīva Covid-19 testa rezultāta saņemšanai, ir piespriests naudassods 1500 eiro apmērā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti