Eiropas valstīs 18.novembrī tiks atzīmēta Antibiotiku informācijas diena, kuras mērķis ir aicināt iedzīvotājus lietot antibiotikas atbildīgi – tikai saskaņā ar ārsta norādījumiem, aģentūru BNS informēja Slimību profilakses un kontroles centrā (SPKC).
Centra speciālisti atgādina, ka nepareiza antibiotiku izvēle un lietošana rada mikroorganismu rezistenci jeb noturību pret antibiotikām, tādējādi radot draudus, ka slimību vēlāk, iespējams, nevarēs izārstēt ar esošajiem medikamentiem. Līdz ar to, kad pacientam nākotnē būs vajadzīgas antibiotikas, tās vairs var nebūt iedarbīgas.
"Antibiotiku rezistence ir kaitējums veselībai ne vien personai, kura antibiotikas ir kļūdaini lietojusi, bet arī jebkuram, kurš pēcāk var inficēties ar rezistento baktēriju," norāda speciālisti.
SPKC uzsver, ka tikai ārsta kompetencē ir izvērtēt, vai slimības ārstēšanai nepieciešama antibiotiku lietošana, kā arī to, kurš no antibiotiku līdzekļiem ir vispiemērotākais konkrētam pacientam. Mediķi aicina neglabāt un uz savu galvu nelietot antibiotiku pārpalikumus.
SPKC direktore Inga Šmate atgādina, ka antibiotikas nav piemērotākais risinājums tādām vīrusu izraisītām infekcijām kā saaukstēšanās vai gripa. Antibiotikas ir efektīvas tikai pret bakteriālām infekcijām. Tikai ārsts var noteikt pareizu diagnozi un pieņemt lēmumu par antibiotiku nepieciešamību.
Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs brīdina - antibiotikas zaudē efektivitāti tādā ātrumā, ko nebija iespējams paredzēt pat pirms pieciem gadiem. Tam iemesls ir antibiotiku lietošana, kas izraisa baktēriju rezistenci pret antibiotiku zālēm.
"Ja turpināsim patērēt antibiotikas līdzšinējā apjomā, Eiropa var atgriezties pirmsantibiotiku laikmetā, kad bieži sastopama bakteriāla infekcija, piemēram, pneimonija, varētu kļūt par nāves spriedumu. Tādēļ vienmēr ievērojiet ārsta norādījumus – kad un kā atbildīgi lietot antibiotikas, lai tās saglabātu iedarbību arī turpmāk," aicina SPKC speciālisti.