Kultūršoks

Kultūršoks

Kultūršoks

Kultūršoks

Kultūršoks. Latvijas Kristīgais radio aicina dedzināt grāmatu

Mediju uzraugs vērtēs aicinājuma dedzināt Rubeņa grāmatu atbilstību Kristīgā radio ētikas kodeksam

Pēc tam, kad diskusijā Latvijas Kristīgajā radio aicināts dedzināt Jura Rubeņa grāmatu “Viņa un Viņš. Attiecības. Mīlestība. Sekss”,  Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) lūgusi juristiem izvērtēt gan raidījumu, gan tajā pausto aicinājumu. Mediju uzraugs arī vērtēs paustā aicinājuma atbilstību radio Rīcības kodeksam.

Ne diskusija, bet propaganda?

20.janvārī Latvijas Kristīgā radio raidījumā ar video versiju radio mājaslapā raidījuma dalībnieki apsprieda rudenī klajā nākušo Jura Rubeņa grāmatu “Viņa un Viņš. Attiecības. Mīlestība. Sekss”. Raidījumu vadīja Tālivaldis Tālbergs, tajā piedalījās kristietis Jānis Biķis un teologs Juris Doveiko. Raidījuma gaitā noskaidrojās, ka apspriežamo grāmatu ir lasījis tikai viens no klātesošajiem – Jānis Biķis.

Stundu garā raidījuma vēsts bija, ka Jura Rubeņa grāmatā paustais ir maldu mācība.

“Ja mums ir šāda grāmata, jūs esat neziņas dēļ nopirkuši, es jums personīgi saku – steidzīgi izmetiet to ārā, nevis izmetiet, bet sadedziniet,” mudināja Tālbergs.

“Tā nebija diskusija. Bija jau nolemts, ka to grāmatu noslānīs un tas būs kritisks raidījums par grāmatu,” secina Anglikāņu baznīcas Svētā Pestītāja draudzes mācītāja, bīskape emerita Jāna Jēruma-Grīnberga.

“Es būtu cerējis, ka tur būtu sēdējis Juris Rubenis. Un Jurim Rubenim būtu ļoti skaidras atbildes. Bet tur visi šāva vienos vārtos. Tā nav diskusija. Tā ir ideoloģizēta propaganda,” saka mācītājs Juris Cālītis.

Grāmatas dedzināšanu neatbalsta

Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags e-pasta vēstulē atbild, baznīca šo gadījumu neizskatīs, taču

grāmatu dedzināšanu nav atbalstāma principā un nevienam to neiesaka.

 

Arī grāmatas autors Juris Rubenis neuzskata par vajadzīgu šo gadījumu komentēt. Savukārt apgāda “Zvaigzne ABC” īpašniece Vija Kilbloka savā “Facebook” profilā ierakstījusi, ka aicinājums dedzināt grāmatu bijis tai laba reklāma. Apgādā gan tiesvedību pret Kristīgo radio neplāno.

Nepieņemams uzskats, agresija, liekulība?

Tālivaldis Tālbergs savu rīcību uzskata par pareizu: “Juris Rubenis sevi pozicionē kā kristieti, un šinī grāmatā viņš pauž pretkristīgas idejas, kuras Dieva vārda gaismā un konfesionālajās atziņās ir uzskatāma kā inde.”

Tālbergs gan atsakās skaidrot, kāpēc neuzaicināja diskusijā piedalīties grāmatas autoru: “Tā ir mana darīšana, kāpēc es neuzaicināju.”

“Domai par grāmatu dedzināšanu ir tāds emocionāls un vēsturisks lādiņš, ka to piesaukt ir ļoti bīstami. Mēs jau zinām, kādos gadījumos grāmatas ir dedzinātas un uz ko tas ir tālāk vedis,” saka mācītāja Jēruma-Grīnberga.

Savukārt Tālbergs uzskata, ka grāmatas dedzināšana nav agresīva darbība: “Es neaicinu uz agresīvu darbību. Es neaicinu pret cilvēku. Mēs lūdzam par Juri Rubeni, man ir žēl šī cilvēka.”

Tikmēr teologs Cālītis to dēvē par liekulīgo pieeju, ka nostāja esot pret cilvēka idejām, ne pret pašu cilvēku. “Taisni otrādāk notiek – ja man nepatīk viņa idejas, man nepatīk tas cilvēks, tad es ne tikai dedzināšu viņa grāmatas, bet arī to cilvēku,” komentē Cālītis.

Vērtēs atbilstību ētikas kodeksam

Iebildumi pret raidījuma saturu ir arī mediju speciālistiem. “Raidījuma saturā ir skaidri ietverts vēstījums pret plurālismu, kas ir katras demokrātiskas valsts Satversmē un medija pastāvēšanas pamatā. Kristīgais radio un tā vadītājs ar šo paziņojumu piesavinās [iespēju] būt vienīgajam patiesības nesējam. Būtībā šajā paziņojumā ir ietverta iznīcināšana un neiecietība,” secina Rīgas Stradiņa universitātes Komunikācijas studiju katedras vadītāja, asociētā profesore Anda Rožukalne.

Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) lūgusi juristiem izvērtēt gan raidījumu, gan tajā pausto aicinājumu. “No Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likuma viedokļa tur nav pārkāpuma, par kuru mēs varētu vērsties pret šo raidorganizāciju. Protams, varam runāt, un uzskatu, ka tas ir ētiskas dabas pārkāpums. Šāds aicinājums izraisa plašu rezonansi, neapmierinātību cilvēkos, kas ir saprotami,” saka NEPLP locekle Dace Ķezbere.

NEPLP lūgs Latvijas Kristīgo radio uzrādīt savu Rīcības kodeksu, lai vērtētu raidījuma vadītāja rīcības atbilstību tam.

“Mēs meklējām Kristīgā radio mājas lapā Rīcības kodeksu, diemžēl tur tas neparādījās. Līdz ar to jautājums, vai viņiem ir šāds Rīcības kodekss, kas paredz ētisku normu uzskaitījumu, postulātus, kas viņiem būtu jāievēro kā raidorganizācijai,” saka Ķezbere.

Savukārt, ja šāda kodekss nepastāv, tas būtu jārada, saka mediju uzrauga pārstāve: “Dīvaini, Kristīgais radio iztiek bez ētikas kodeksa. Tas būtu tikai normāli, ja tāds būtu.” Par tā neesamību gan sodīt mediju nevar.

Bet mediju eksperte Anda Rožukalne uzskata, ka šajā gadījumā ir saskatāms likuma pārkāpums: “NEPLP varētu skatīties uz Elektronisko plašsaziņas līdzekļu likumu, pirmkārt, uz 24.pantu, kas paredz, ka medijs darbojas atbilstoši vispārpieņemtām žurnālistikas normām. Un tur nav jāmeklē kāds specifisks Ētikas kodekss, kas būtu izstrādāts reliģiskiem medijiem. Otrkārt, skatīties 26. šī likuma pantu, kur skaidri pateikts, ka medijs savā saturā nediskriminē cilvēkus pēc dažādām pazīmēm.”

“Tam nav jābūt konkrētam likuma burta pārkāpumam. Es pieminēju likuma pantus. Tur ir pārkāpums, ja skatās likuma garu,” piebilst Rožukalne.

Ekumenisks vai viena viedokļa radio

Saskaņā ar “Lursoft” datiem  vienīgais Latvijas Kristīgā radio īpašnieks ir SIA “Vārds&Co”, kurā 60% daļu pieder Tālivaldim Tālbergam. Viņš arī ir vienīgais valdes loceklis un radio prezidents, kā arī lielākās daļas raidījumu vadītājs.

Tas rada aizdomas par viena cilvēka viedokļa mediju, kaut arī savā mājaslapā Latvijas Kristīgais radio pozicionē sevi kā ekumenisku raidstaciju. 

Turklāt uzņēmuma finanšu rādītāji rada aizdomas par medija satura atkarību no sponsoriem vai sponsora. ''Lursoft'' datu bāzē pieejamais SIA “Vārds&Co” gada pārskats par 2015.gadu uzrāda 46 tūkstošus eiro lielu apgrozījumu, kas gūts no saimnieciskās darbības. Taču daudzreiz lielākus uzņēmuma ienākumus – vairāk nekā 266 tūkstošus eiro – veido dāvinājumi.

Latvijas Televīzijas raidījumam ''Kultūršoks'' gan neizdevās neizdevās noskaidrot, cik daudz ir dāvinātāju, kas tie ir un kāda ir to ietekme uz medija saturu. Arī NEPLP šādu ziņu nav. “Mēs nevaram iejaukties komercmedija finanšu darbībā, tas nav likuma ietvaros. Mēs varam kontrolēt tajos medijos, kas pilda sabiedrisko pasūtījumu. Kristīgais radio nekad nav piedalījies nevienā konkursā un nekad nav saņēmis valsts budžeta pasūtījuma naudu,” skaidro Ķezbere.

Savukārt Rožukalne uzskata, ka tas ir trūkums mediju regulācijā: “Ir paredzēts, ka mediju uzraugs zina patiesā labuma guvējus, un, ja pašreizējā regulācija NEPLP neļauj iegūt informāciju bez gadījuma, ja radio piesakās uz sabiedriskā pasūtījuma līdzekļiem, tad tas ir jālabo.”

Pats Tālivaldis Tālbergs ir pazīstams ar pretrunīgi vērtējamiem apgalvojumiem. Piemēram, pirms trīs gadiem viņš paziņoja, ka Dziesmu svētku repertuārs ir elkdievība un dieva zaimošana.    

41 komentārs
Caur kajsstarpi lidz dimanta orgasm
Es cienu T;alberga ieguldijumu Kristigaja Radio. Tas ir sakartotakais radio, kads Latvija bijis. Arhivaa peejami visi raidijumi gan ljupladei, gan klausities gan video. nauda un zidotie lidzekli ir lietoti loti godpratigi un zinu, ka si vira sirds deg par Dieva vardu. Tas, ka radio prezidents savos izteicienos reizm ir ass un skarbs ir zinams sen vina klausitajiem, tomer darbi un ta svtiba , ko radio nes klausitajiem tiesi caur Talberga vaditim raidijumiem - ir neapstridama. Esmu kristiete, ieraugot biezo gramatu "Vins un Vina" ar daudzajam ilustracijam , maz tekstu un lielo, uzskruveto cenu - pirma izjuta - pelna autoram nav bijusi masvariga. Gramata ir daudz " pasaules garsas" un garigu atzinu no nekristigiem autorim, kas ir par esmu nekristiesu publikai. Lai gramata butiu saistosa "Pasaulei" ir publiceetas divdomiiga rakstura bildes. Uzskatu, ka Dieva deels un seksualitaate ir slidena teema. Mees pieliidzinaam Dieva Deelu savam dzinu, pasaules jusanas un meerku liimenim.
Oskars
Reliģija ir nogalinājusi vairāk cilvēku, kā visas cigaretes un alkohols kopā ņemot. Dedzināšana uz sārta, krusta kari, zinātnieku vajāšana, grāmatu dedzinšāna,- tāda ir tā kristīgā ētika.
Kubsssß
Piekrītu Tālvaldim Talbergam!
Santa
Cālis aizgājis proms pa patiesības ceļa un smeļas svešos ūdeņos. Un aizstāv vwl zoofīlu un asins radnicības pārkāpēju fuuujjj slikti paliek. Kauns J.Cālit tu nu galīg neesi kristietis.Tu esi apkaunojums un vel skaities gans (mācītājs) tad drīzāk jautājums - ko tu māci savā draudzē? Bet gani jau saņems viss smagāko sodu no no no Dieva . Gan jau ka Rubenis un Cālis to atceras kkas rakstīts Bībelē.
FilipsBobinskis
Medijos un sociālos tīklos tiek pasniegts gandrīz vai ka LKR vadītājs būtu aicinājis taisīt lielu sārtu un rīkot publisku grāmatu dedzināšanu. Dažs pat piesaucis tādus vārdus kā "naida runa", "citādi domājošo vajašana". Bet ko tad patiesībā Tālbergs pateica? “Ja mums ir šāda grāmata, jūs esat neziņas dēļ nopirkuši, es jums personīgi saku – steidzīgi izmetiet to ārā, nevis izmetiet, bet sadedziniet.” Citiem vārdiem izsakoties: "Tā grāmata ir baigais mēsls, labāk uzreiz metiet to miskastē vai plītī." Neviena vārda par publiskām grāmatu dedzināšanām vai ko tamlīdzīgu, runa vienīgi par sava personīgā grāmatu plaukta iztīrīšanu. Līdz ar to īsti nav saprotams, par ko tad īsti ir saceltā ažiotāža. Vai tik gadījumā ne par to, ka ir kādi sabiedrības dievināti autori, par kuru darbiem redz nedrīkst teikt "Manā izpratnē tas ir mēsls. Negribu tādu savā bibliotekā, labāk iekurināšu plīti"?
Kaķkope
Tālberg - atceries bausli "tev nebūs nokaut" un Tavi aicinājumi ir naida runa, kas ir pielīdzināma nokaušanai - Tu neargumentē, bet tikai aicini dedzināt, iznīcināt. Cik nu esmu lasījusi kaut cik kompetentu cilvēku recenzijas par šo grāmatu un arī kādas atziņas no tās, redzu, ka noteikti ir vērts to lasīt. Katrā ziņā, Tālbergonkul, Tavi fanātiskie brēcieni mani ļoti uzmudina grāmatu izasīt un tie, Tavuprāt, ķecerīgie teicieni, ir cilvēkam visai vajadzīgas un vērtīgas atziņas.
Krista
Atradusi vienu bausli un nu kometès :D un nu tēlos gudru hahaha . Zini cik daudz bībeles pantu stāv pret šo sātana apsēsto grāmantu?
Anna
Visu cieņu Tālberga kungam, kurš nebaidās saukt lietas īstajos vārdos.
Tā notiek
Patiesībā pārlieku reliģiozie ļautiņi reizēm sabojā visu iespaidu par Dievu vispār. Reizēm viņos ir vairāk naida un uzpūtības kā neticīgajos. Ikdienā cenšos neskatīties uz tām reliģiozajām cīņām. Katolis, luterānis, pareizticīgais, musulmanis vai budists, kāda starpība Dievs ir viens, Dievs ir mīlestība, Dievs ir manī.
©krist2ps.lv
Neanalītisks radio medijs. Kopš esmu sācis Radio Marija klausīties, Kristīgais radio ir palicis pilnīgi tukšs. Jautājums, kad pats Tālbergs to sapratīs? Šis komentārs nav domāts kā naids, bet drīzāk palūkošanās no nedaudz profesionālā viedokļa medija uzturēšanā. Nauda tur, diemžēl, savu ir pateikusi.
Agita Geslere Geslere
Kas cits būtu darāms ar lietām vai literatūru, ko pati uzskatu par nebaudāmu, kaitniecisku...maldinošu...Kādu mirkli likās, ka jānoliek pie konteineriem - varbūt kādam noderēs....Padomāju - ja man neder, tad kādēļ citus tāda veidā apdāvināt... Kas attiecas uz raidījumu " Kultūršoks " , tad es nesaprotu, kādu -patiesību pasaulīgs raidījums grib pasniegt. Kristiešu sabiedrībai ir sava stingra nostāja un pamatota. Un galu galā - kurš cel pretenzijas ??? Es saprotu, ,a pats grāmatas autors Juris Rubenis to nedara....Un Latvijas Kristīgais radio saņem ziedojumus ne jau no Latvijas valsts, bet gan no tās tautas daļas, kurai kristīgas vērtības ir svētas. Ja runā par ētiku - tad daudzu citu raidījumu vadītāji man personīgi "krīt uz nerviem" ar savu nekorekto uzvedību un izteikumiem par kādām lietām un bieži vien informācija ir sagrozīta par labi kādai ieinteresētai pusei vai pasūtītajam..... Tāda ir patiesība un gribas teikt - nebāzieties tur, kur neviens nav aicinājis....
agita
Daudzus gadus klausos Latvijas Kristīgo radio un cenšos noklausīties visus Tālberga kunga vadītos raidījumus. Raidījumiem ir saturs Loti bieži uzzinu kādu jaunu informāciju tieši no šiem raidījumiem. Pilnība piekritu ka Dziesmu svētki ir latviešu tautas elku apdziedāšana un godināšana. Katrai tautai ir savi pagāniskie elki kuriem nav nekā kopēja ar kristietību, Kristu, Sv. Garu, Dievu. Patīk vai nepatīk, bet tas ir tā. Un arī šajā konkrētajā gadījumā Tālberga kungam ir taisnība. Runa nav par jebkādu literatūru vai pasaulīgu autoru. Tiešām grāmata neatbilst kristīgajām vērtībām. Grāmatā ir svešas mācības kas nesaskan ar Bībeli un neviens nekritizē visu pēc kārtas kas atrodas grāmatu veikalu plauktos...Šeit ir runa par autoru kas ir zināma persona kristīgajā sabiedrībā un viņa gara darbu kurš stāv tālu no tā ko māca Bībele. Vai grāmata būtu jāsadedzina ? Ko es reiz darīju ar grāmatām kuras atspoguļoja visādas fantastikas kas mijās ar šausmu aprakstiem un slepkavībām ? Sadedzināju
Gatis
Pirmkārt, smieklīgi lasīt par LKR kā "biznesu" - cik zināms, Tālberga kungs brauc ar 10-15 gadīgu vojādžeri un dzīvo blokmājas dzīvoklī, ja nemaldos, Ziepniekkalnā. LKR tiešām pastāv no ziedojumiem un viss tas projekts ir Tālberga lolojums tikai tāpēc, ka viņš tam patiešām tic un ir sapratis kā savu aicinājumu. Var piekrist vai nepiekrist viņa viedokļiem vai retorikai (es piekrītu daļēji), bet kaut mums LV būtu vairāk cilvēku, kas paliek pastāvīgi savos uzskatos un nelaipo līdzi vairākumam. Otrkārt, Satversmē ir ierakstīts, ka baznīca no valsts ir šķirta. Cienījamā valsts, tad nejaucieties baznīcas dzīvē.
w
es zinu gan,ka Tālbergs noprcis dārgu māju Ogrē,Pārogrē
Malkas katlu ražotājs
Lasījis īsti neesmu, kā lielākā daļa "dedzinātāju", bet, protams, aicinu dedzināt. Bet, ja nopietni-baznīcas kalpu bizness, kas piedalījās t.s raidījumā cieš no idejas, ka Dievs nav baznīca - starpnieks vai brokeris, bet katrs indivīds pats ir kungs saziņā ar Dievu.
xio
Varētu atgādināt, kāds bija mediju uzrauga vērtējums, kad pērn LR4 ēterā izskanēja aicinājums noslepkavot 12 000 cilvēku, kas parakstījušies par Uzvaras laukuma atjaunošanu Pārdaugavā? Ko teica Rožukalne? Vai arī "tik šokējošs" kā Kristīgais radio vispār mūsu mīļajā zemītē nav pieredzēts?
Kristīne Kulpe
Dedzināt grāmatu būtu stulbi. Bet kristietības fundaments ir Bībele, un tajā izteiktās patiesības Rubenis ir daudzviet sagrozījis. Bībelē, pie tam Jaunajā Derībā, ir skaidri pateikts, ka tam, kurš Dieva Vārdu sagroza, "lāsts pār to!", vēl trakāk, ja viņš kādus pavelk sev līdzi. Bet Tālberga necieņa pret citādi domājošajiem vispār, ir kauna traips uz visiem kristiešiem. Tikai viņa attieksmes dēļ KR neklausos vispār. Tāpēc tie, kam Jēzus Kristus mācība patiešām ir svarīga, ņemiet un lasiet Jauno Derību, kas ir ne vien pieejama visiem, bet ir DOMĀTA visiem. Lasiet un palieciet pie tā, ko Jēzus un apustuļi, nevis Rubenis vai Tālbergs saka. Un beidziet, lūdzu, zākāt viens otru. Sv. Pāvils vēstulē Romiešiem 12:10 sacījis: "Centieties viens otru pārspēt savstarpējă cieņă!" Ar to tad arī vajadzētu sākt.
Agita Geslere Geslere
Te nav runa par Tālberga necieņu vai necieņu vispār....Un nav runa par citādi domājošiem. Katram kristietim ir jāpasaka skaidrs "jā" vai "nē" gadījumā, ja tiek zaimots Dieva Vārds ....Dieva Dēls.... Šādos gadījumos nav ne kompromisi, ne "citādi domājoši".....Te pat nav runa par citādi domājošu......grāmata ir samikseta ar dažādām mācībām , kuras stāv tālu no kristietības un tieši tādēļ ievelk maldos... un vēl ko vairāk, ja autors skaitās kristietis... Un kādam ir šis "nē" jāpasaka..
Margarēta
Pat ja mums nepatīk Tālbergs (es atzīšos, ka es kristīgo radio neklausos vispār, līdz ar to Tālberga viedokli un izteiksmes veidu nepārzinu), mums nav tiesību ierobežot viņa tiesības. Tādu tiesību nav arī mediju uzraugiem un visādām "mediju speciālistēm", kas saradušās kā sēnes pēc lietus, bet ar plašiem domu horizontiem neizceļas. Tiesības ierobežot kāda cilvēka vārda, mākslinieciskās izteiksmes utt. brīvību ir tikai tiesībaizsardzības iestādēm noteiktos gadījumos, ka cilvēki aicina uz vardarbību (grāmatu dedzināšana nav vardarbība), masu nekārtībām, kurina rasu naidu vai kā citādi apdraud valts drošību un sabiedrisko kārtību. Man ir skumji, ka personas, kas strādā par pasniedzējiem un lasa kursus par komunikāciju, ir absolūti analfabēti elementārās cilvēktiesībās.
Pievienot komentāru
Komentēt vari ar kādu no saviem sociālo mediju profiliem
Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti