Dienas notikumu apskats

Korejas pussalā pieaug saspīlējums; Dienvidkoreja un ASV sarīko kopīgas militārās mācības

Dienas notikumu apskats

Tramps vizītē Varšavā apliecina ASV atbalstu NATO līguma 5. pantam

Mediju padome liek "Pieci.lv" atskaņot būtiski vairāk Latvijas autoru mūzikas

Mediju padome liek «Pieci.lv» atskaņot būtiski vairāk Latvijas autoru mūzikas

Latvijas Radio (LR) piektajam kanālam “Pieci.lv” (LR5) jāpalielina Latvijas autoru radītas mūzikas īpatsvars – neskaitot autorraidījumus, tam jābūt ne mazāk kā 80% no muzikālā satura, nolēmusi Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP). Tāpat padome nolēmusi, ka “Pieci.lv” jāturpina raidīt FM apraidē.

Paziņojumā medijiem NEPLP valdes locekle Gunta Līdaka, skaidro, ka, izskatot divus lēmuma projektus, no kuriem viens paredzēja turpmāk nefinansēt “Pieci.lv” FM apraidi, tomēr nolemts “turpināt finansējuma piešķiršanu, ja tiks pilnveidots saturs atbilstoši NEPLP noteiktajām vadlīnijām”.

Par “Pieci.lv” galveno uzdevumu jākļūst Latvijas autoru radītās mūzikas popularizēšanai jauniešu vidū, vienlaikus rosinot Latvijas autorus radīt kvalitatīvu, laikmetīgu un aktuālu mūziku, kas uzrunās jauniešu auditoriju, norāda Līdaka.

Turklāt, kā norāda NEPLP, Latvijas Radio 5 neesot izpildījis solīto uzdevumu kanāla auditorijai piesaistīt 100 000 jauniešu vecumā līdz 30 gadiem, tāpēc esot sākusies diskusija par to, ka jāmaina kanāla attīstība.

Latvijas Radio vadība uz sēdi netika aicināta, jo viss esot izdiskutēts, norādīja padomes loceklis Ivars Āboliņš. "Līdz 1.septembrim viņiem "plejlistē" ir jāievieš 80% Latvijas mūzikas," sacīja Āboliņš. "Mēs esam jau daudz par to runājuši. Tas vienmēr ir bijis ļoti interesanti, ka LR5 ir iesniedzis apjomīgu koncepciju, kā būtiski palielināt Latvijā radīto mūziku, bet publiskajā telpā šie cilvēki ir vienmēr komunicējuši kaut ko pilnīgi citu. Arī [Latvijas Radio vadītāja Sigita] Roķes kundze savā koncepcijā padomei ir norādījusi, ka viņa uzskata, ka Latvijas Radio ir jāpozicionē kā Latvijas mūzikas kanāls, un šis jautājums ir izdiskutēts," pauda Āboliņš.

NEPLP liek “Pieci.lv” līdz šā gada 1.septembrim izdarīt virkni izmaiņu atskaņotās mūzikas un raidījumu saturā:

  • neskaitot autorraidījumus, ne mazāk kā 80% muzikālā satura jābūt Latvijas autoru darbiem, īpaši akcentējot jaunās mūzikas grupas un izpildītājus;
  • jāveido Latvijas jaunās mūzikas izlase, kas tiek nodota auditorijas vērtējumam;
  • jānodrošina iepazīstināšana ar Latvijas mūzikas attīstības tendencēm kontekstā ar pasaules mūzikas industrijā notiekošo;
  • jānodrošina mūzikas ieraksti Latvijas Radio studijās, izceļot jaunos māksliniekus Latvijas mūzikas jomā;
  • jāveic ieraksti būtiskos Latvijas festivālos un pasākumos, atbilstoši “Pieci.lv” mūzikas formātam;
  • jāveicina mūzikas kritika un komentāri par notiekošo Latvijas mūzikā;
  • jāizveido “Pieci.lv” arhīvs, ietverot gan populārās, gan nekomerciālās nišas mūzikas ierakstus.

"Ar šo lēmumu padome rāda, ka tā ir vāja un pilda politisku pasūtījumu," lsm.lv teica "Pieci.lv" galvenā redaktore Anna Platpīre.

Viņa norāda, ka padome ir pieņēmusi lēmumu divu mēnešu laikā, neizmantojot pētījumus un datus. Platpīre norādīja, ka šo mēnešu laikā ir bijušas vairākas diskusijas gan par pieci.lv, gan par latviešu mūzikas attīstību, kurās eksperti atzinuši, ka latviešu mūzikas attīstības jautājums būtu jārisina visām radio stacijām, ne tikai pieci.lv. Tā piemēram, visām radio stacijām varētu būt Latvijā ražotās mūzikas atskaņošanas kvotas. 

Platpīre vēl norādīja, ka NEPLP lēmumu par kanālu ir pieņēmusi laikā, kad radio valde ir atvaļinājumā un neviens nav piedalījies šajā sēdē.

Kanāla galvenā redaktore arī skaidroja, ka šobrīd "Pieci.lv" ēterā lielākā daļa ir autorraidījumi, līdz to nav skaidrs, uz kuru saturu šis lēmums būtu attiecināms. 

Pašlaik mūzikas latviešu valodā īpatsvars "Pieci.lv" ir vismaz 35%, iepriekš informēja Latvijas Radio 5 veidotāji, bet kopējais Latvijā ražotās mūzikas apjoms ir vēl lielāks.

Vienlaikus NEPLP uzskata, ka nav pamata atteikties no jauniešu uzrunāšanas arī FM formātā, jo tam ir jābūt viegli sasniedzamam jebkuram Latvijas jaunietim. Līdz ar to “Pieci.lv” jāturpina būt par sabiedriskā pasūtījuma sastāvdaļu, norādīja Līdaka.

Tikmēr kanāla vadība tagad apsverot domu iesniegt sūdzību Eiropas Raidorganizāciju asociācijā. Roķe uzsver, ka vienošanās par Latvijas autoru mūzikas īpatsvara palielināšanu kanālā bijusi un tam piekritis arī LR5. Par to liecinot arī jaunu raidījumu iekļaušana saturā, kas popularizē vietējos mūziķus. Roķe esot sazinājusies ar pieminēto Eiropas Raidorganizāciju asociāciju un viņu mulsinot noteiktās kvotas. "Nekad nav bijusi vienošanās par kaut kādiem konkrētiem procentiem. Tikos ar Eiropas Raidorganizācijas pārstāvjiem, un viņi bija ļoti apmulsuši par to, ka mēs gribam ieviest konkrētu Latvijas mūzikas īpatsvaru jauniešu programmās, jo viņi ir sapratuši, ka jauniešu programmās vietējās mūzikas īpatsvaru nav īsti labi ieviest," norādīja Roķe.

Finansējums FM apraidei tiks pārskatīts septembrī, kad vērtēs vai izpildīta virkne uzdevumu, piemēram, kanālam jānodrošina mūzikas ieraksti Latvijas Radio studijās, izceļot jaunos māksliniekus Latvijas mūzikas jomā, jāizveido LR5 arhīvs un citi.

Iepriekš ziņas par to, ka „pieci.lv” varētu pāriet pamatā uz Latvijā radītu mūziku, izskanēja šogad maijā. Vēlāk NEPLP loceklis Ivars Āboliņš norādīja, ka Latvijas Radio vadītāja Sigitas Roķe redzējumā par radio attīstību minējusi, ka Latvijas Radio 5 ir jābūt latviešu mūzikas kanālam. Tas arī atbilst Āboliņa redzējumam.

Sigita Roķe vēlāk skaidroja, ka diskusijas par dziesmu latviešu valodā īpatsvaru „pieci.lv” vēl tikai notiks, taču „nevienā brīdī nepieļausim ka „piecinieks” tiek iznīcināts”. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti