Medicīnas laboratoriju akreditācija kavējas, VM aicina pagarināt termiņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Ne visas ārstniecības iestādes spēs līdz 2015.gada 31.decembrim veikt medicīnas laboratoriju akreditāciju, kā to nosaka iepriekš pieņemtie valdības noteikumi, tāpēc Veselības ministrija (VM) rosina par gadu pagarināt termiņu.

Noteikumi par obligātajām prasībām ārstniecības iestādēm un to struktūrvienībām paredz, ka bez akreditācijas laboratorijas nevarēs strādāt.

VM brīdina, ka līdz ar to tiks apdraudēta ārstniecības iestāžu darbība laboratorisko izmeklējumu jomā, kā rezultātā tiks apdraudēta iespēja iedzīvotājiem saņemt nepieciešamos veselības aprūpes pakalpojumus. Nacionālais veselības dienests nedrīkstēs slēgt līgumu par valsts apmaksāto laboratorisko pakalpojumu sniegšanu iedzīvotājiem ar tām laboratorijām, kuras nebūs izgājušas akreditāciju.

Veselības ministrija aicina pagarināt akreditācijas termiņu, paredzot, ka tā veicama līdz 2016.gada 31.decembrim.

Akreditācija ir jāveic atbilstoši standartā LVS EN ISO 15189:2013 "Medicīnas laboratorijas. Īpašās prasības attiecībā uz kvalitāti un kompetenci” noteiktām prasībām".

VM prognozē - ja ar 2017.gada 1.janvāri samazināsies laboratoriju skaits, kurām būs tiesības sniegt pakalpojumus, to pieejamība iedzīvotājiem nesamazināsies, jo pakalpojumus nodrošinās tās laboratorijas, kuras atbildīs prasībām.

Kā iepriekš norādīja veselības ministrs Guntis Belēvičs (Zaļo un Zemnieku savienība), Veselības ministrija pagaidām tomēr neplāno samazināt laboratorisko izmeklējumu kvotas līdz 2013.gada līmenim. Paši ģimenes ārsti nepiekrīt kvotu samazināšanai, tāpēc šobrīd nekādi grozījumi netiek plānoti.

Tomēr ministrs vēlas tikties ar abu ģimenes ārstu asociāciju valdēm un biedriem, lai diskutētu par šiem jautājumiem un dzirdētu pašu mediķu viedokli par pašreizējo situāciju, kad kvotas tiek pārtērētas.

Taču Veselības ministrija plāno ieviest dubultās kvotēšanas sistēmu, proti, 2016.gadā kvotas laboratoriskajiem izmeklējumiem noteikt ne vien ārstiem (pacienta nosūtītājiem), bet arī laboratorijām.

Veselības nozares uzņēmējus pārstāvošās Veselības aprūpes un darba devēju asociācijas gan vērsa uzmanību, ka šāda sistēma radīs papildu birokrātiju un palielinās veselības aprūpes izmaksas, jo būs nepieciešama gan papildu uzskaite, gan kontroles mehānismi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti