Medicīnas iestādes sāk protesta akciju «Nolaid karogu, iededz sveci»

Mediķi turpina protestus pret plāniem nākamgad nepalielināt viņu algas par 20%, kā tika solīts iepriekš, un no 8. līdz 13. novembrim veselības aprūpes darbinieki vienojas akcijā „Nolaid karogu, iededz sveci”.

Liela daļa Latvijas Radio uzrunāto veselības aprūpes darbinieku Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā atbalsta protesta akcijas, un arī paši ceturtdien piedalījušies protestā pie Saeimas.

Vērtējot Rīgas lielāko slimnīcu dalību protestā, Austrumu slimnīcas karogs virs galvenās ieejas nolaists tika jau piektdien ap pusdienlaiku, to izdarījusi arī Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca, savukārt nākamās nedēļas sākumā plāno pievienoties arī Bērnu klīniskā universitātes slimnīca.  

Jau pusdienlaikā pie Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas, tās karogs bija redzams nolaists pusmastā. Tas tādēļ, ka šī slimnīca līdz ar citām veselības aprūpes iestādēm piedalās veselības aprūpes darbinieku protesta akcijā – „nolaid karogu, iededz sveci”.

Latvijas Radio uzrunātie darbinieki pārsvarā atbalsta šo akciju un norāda, ka iespēju robežās arī paši vakar pie Saeimas protestējuši. Arī Austrumu slimnīcas radioloģijas nodaļas radiografers Kristaps Reimartuss un nodaļas vecākais ragiografers Laila Grīntāle vakardienas protestu pie Saeimas apmeklēja.

Medicīnas iestādes sāk protesta akciju «Nolaid karogu, iededz sveci»
00:00 / 02:45
Lejuplādēt

“Es uzskatu, ka šādas akcijas vajadzētu veikt biežāk, cilvēkiem vajadzētu būt aktīvākiem, īpaši mediķiem, bet situācija ir tāda, ka mūs neklausās. Mēs piedalījāmies visa nodaļa protestā. Mēs cīnāmies ne jau tikai par algām. Mēs galvenais cīnāmies par speciālistiem, lai viņi neizvēlētos braukt strādāt uz ārzemēm,” sacīja Grīntāle.

Arī Austrumu slimnīcas asins dienesta vadītāja Inga Dārzniece atbalsta protesta akcijas un ceturtdien bijusi pie Saeimas.

“Es biju akcijā. Piedalījos pie Saeimas. Daudzi kolēģi bijām. Pēc tam braucām atpakaļ uz darbu, jo darbs ar asins pārliešanu… Neatliekamajai palīdzībai vajadzīgs. Visu dienu darbā nebūt nav iespējams,” sacīja Dārzniece.

Arī citas Rīgas lielākās slimnīcas jau piedalās akcijā vai to plāno darīt.

  Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Jana Veinberga stāstīja, ka Stradiņa slimnīca “turpina atbalstīt protesta akcijas – mēs esam pusmastā nolaiduši karogu. Tas ir slimnīcas karogs. Mēs neesam aiztikuši valsts karogu, lai neaizskartu valsts oficiālo simbolu, kā arī esam vienojušies, ka reģistratūrās un pacientiem redzamās vietās mēs izvietosim sveces. Jāpiebilst, ka slimnīcā ir aizliegta atklāta liesma, tādēļ mēs esam izvēlējušies sveces ar LED gaismiņām.”

Veinberga norādīja, ka sveces ir iegādātas par privāta ziedotāja līdzekļiem, neatklājot kura, vien norādot, ka tās iegādājies slimnīcas administrācijas pārstāvis.

Tikmēr Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pārstāve Vita Šteina skaidroja, ka viņu slimnīcai nav sava karoga, tādēļ pusmastā tiks nolaists valsts karogs.

“Bērnu slimnīcas mediķi ir vienojušies turpināt dalību protesta akcijās un visdrīzāk nākamās nedēļas sākumā arī pie BKUS pusmastā tiks nolaists Latvijas Republikas karogs un pie tā iedegtas svecītes, savukārt kabinetos, pieņemšanas vietās mediķi pēc savas iniciatīvas varēs iedegt LED gaismas sveces,” stāstīja Šteina.  

Arī ģimenes ārstu praksēs un poliklīnikās karogi nolaisti pusmastā un logos redzamas iedegtas sveces, novēro Latvijas Televīzija.

Akcija „nolaid karogu, iededz sveci” norisināsies līdz 13. novembrim – dienai, kad Saeimā paredzēts izskatīt nākamā gada budžetu.

KONTEKSTS:

Ceturtdien, 7. novembrī, aizvadīta veselības aprūpes darbinieku protesta akcija – „Diena bez ārstniecības personas”. Tajā liela daļa Latvijas mediķu bija paņēmuši bezalgas atvaļinājuma dienu un rīta agrumā pulcējās pie Saeimas, pieprasot likumā noteikto algu paaugstinājumu, kuru šobrīd tiem nesola.

Mediķu organizāciju pārstāvjus arī uzaicināja uz tikšanos Saeimā, bet sarunās vienošanās nav panākta, tāpēc ārsti gatavi turpināt cīņu. Ārstu biedrības vadītāja gan pauda, ka tagad cerības ir lielākas.

Šāda situācija izveidojusies, jo 13.Saeima vēl pirms valdības izveides piesolīja un likumā noteica, ka budžeta papildu finansējumam darba samaksas pieaugumam nozarē 2020. gadā būs 120 miljoni eiro. Taču tā vietā nozares prioritātēm paredzēja 50 miljonus eiro, tostarp 42 miljonus mediķu algām. Vēlāk gan premjers pauda, ka šim mērķim iespējams atvēlēt līdz 60 miljoniem eiro – valdība trešdien atradusi iespēju mediķu algām pārdalīt vēl 18 miljonus, bet mediķi nav gatavi kompromisam.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt