Uz masāžas galdiem vecāki vingrina un izkustina savu bērnu kājiņas un rociņas. Pat mazākiem bērniem speciālo neirorehabilitācijas vingrojumu veikšanai vajadzīgi vismaz trīs cilvēki. Vecāki tiek apmācīti, kā strādāt ar bērniem mājas apstākļos, stāsta meitenītes tētis Nauris Rumpe no Rīgas:
”Tā metode nav tāda, ka jūs bērnam pasakāt, ka tagad tev jādara tas un tas, bet viss šis darbs ieliek bērnam smadzenēs un šūnās informāciju, ka šī lieta ir jādara un viņš, protams, ar nelielu stimulāciju, to sāk darīt.”
Programma ietver īpašu diētu un citus uzdevumus. Šī kārtība jāievēro katru dienu. Divu gadu intensīvs darbs, kas neļauj atslābināties, sniedz rezultātus. Kad redzami sasniegumi, vecāki un bērni var atļauties nelielu atslodzi, piemēram, doties ciemos, atzīst Nauris:
”Agrāk tas nebija aktuāli, jo bērns neapzinājās, ka nāk ciemiņi, viņai tas neizraisīja nekādas emocijas. Šobrīd ir tā, ka viņa ļoti labi zina, kas ir dzimšanas diena, kas ir svētki, ko nozīmē braukt pie kāda. Lien pa visu māju, izzina pasauli. Bērnam ir radušies mērķi un vēlmes, apzinoties, kas patīk un kas nepatīk.”
Jau vairākus gadus sadarbībā ar biedrību „Dižvanagi” Latvijā ierodas starptautiska lektore no ASV Božēna. Dažādās pasaules valstīs viņa regulāri organizē apmācības ģimenēm, ieviešot praksē efektīvu metodi, kas palīdz bērniem ar neiroloģiskām saslimšanām:
”No atskaitēm, ko viņi man raksta, ir redzams, ka daži bērni ir atteikušies no zālēm. Dažiem uzlabojas miegs un redze. Vēl kāds bērns, kurš īsti neredzēja, sācis lasīt. Ja viņam liks izvēlēties no diviem vārdiem vienu, viņš izvēlēsies īsto,” gandarīta par sasniegto ir Božēna.
Šī jau ir otrā nometne, ko rīko biedrība „Dižvanagi”. Kempingā „Ērgļi” tā notika 12 dienas. Tās laikā mājas neirorehabilitācijas programmu apguva ģimenes no visas Latvijas, stāsta biedrības vadītāja Ilze Durņeva:
”Šoreiz mēs izvēlējamies vietu tuvāk dabai, līdz ar to varam izbaudīt to, kā tas notiks „Dižvanagos”, tā vide ir tāda pati. Diemžēl, pagaidām mums „Dižvanagos” nav šīs mājas, kur izmitināt un izgulēties. Ir ļoti svarīgi būt kopā ar Božēnu. Ja naktī kādam ir palicis slikti, tad saprast - no kā tas ir bijis un ko pēc tam pašiem darīt mājas apstākļos. To visu viņu apmāca šeit uz vietas.”
Biedrība „Dižvanagi” ar fonda ziedot.lv un citu atbalstīju atsaucību vecākiem un bērniem šādas nometnes cenšas organizēt bezmaksas. Līdz ar to neirohebalitācijas programma kļūst pieejama ģimenēm no Daugavpils un citām Latvijas vietām. Par Glena Domena metodi interesei izrāda arī daudzi Latvijas mediķi.
Biedrība „Dižvanagi” turpina intensīvi strādāt, lai izveidotu mūsdienīgu rehabilitācijas centru, kur ģimenes ar bērniem varētu uzturēties ilgāku laiku.