Mazsalacā jauniešu noturēšanai piedāvās mācības kokapstrādē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Šobrīd ne vienai vien lauku vidusskolai aktuāls ir pastāvēšanas jautājums, jo laukos, sarūkot iedzīvotāju skaitam, tukšāki paliek arī skolas soli. Arī no nozares ministrijas puses ir izskanējusi neiepriecinoša nākotnes realitāte – lauku vidusskolu skaits būtu jāsamazina.

Lai saglabātu savu vidusskolu un arī sniegtu jauniešiem izglītību, kas noderētu vietējā darba tirgū savā novadā, Mazsalacas vidusskolā iecerēts izveidot arodapmācību, sadarbojoties ar Ogres profesionālās izglītības kompetenču centru. Pamatā tā būtu profesionālā izglītība mežsaimniecības un kokapstrādes jomās.

Mazsalacas vidusskolas zēnu mājturības kabinets tagad drīzāk atgādina pavisam nopietnu galdniecību. Biedrības „Mazsalacas attīstības projekti" pārstāvis Kaspars Vāle iepazīstina ar to aprīkojumu, kuru ir izdevies iegūt startējot starptautiskos projektos.

Šī projekta mērķis ir parādīt jaunietim, ka iemācoties kādu amatu, viņš spēj izdzīvot arī laukos. Būsim godīgi, amatnieks badu necietīs," saka Vāle.

Nākotnē šis aprīkojums varētu būt kā bāze vidusskolā iecerētajai arodapmācībai.

To, ka Mazsalacas vidusskolai arī ir pienācis brīdis domāt par pārmaiņām, apstiprina vidusskolas direktora vietniece izglītības jomā Iveta Jātniece. „Konkrēti nav teikts, cik skolēniem ir jābūt šajā klasē, bet kaut kur televīzijā izskanēja skaitlis 20. Tas ir diezgan liels skaitlis," atzīst Jātniece.

Praksē tas varētu īstenoties tā, ka vidusskolā skolēniem māca vispārējās izglītības un teorētiskos priekšmetus specialitātē, bet praktiskās iemaņas skolēni apgūtu sadarbībā ar Ogres tehnikumu un vietējiem uzņēmējiem duālās profesionālās izglītības ietvaros. „Mēs redzam, ka ir viena klase, kur ir vispārizglītojoša vidusskolas programma, kur ir skolēni, kam prātā ir studijas," stāsta Jātniece, norādot, ka paralēlklasē būtu skolēni, kas vēlas apgūt kādu arodu.

Tas, ka izvēlēta meža nozare un kokapstrāde, kā uzsver Mazsalacas novada domes priekšsēdētājs Harijs Rokpelnis, ir ar domu mazināt jauniešu aizplūšanu no novada. Un to, ka mācīties gribētāji arī būtu, apliecina 9.klases skolnieks Armands Slokenbergs. „Ja būtu šāda profesija, tad varētu palikt," saka Slokenbergs.

Mazsalacā vērtē, ka pilotprojekta formā pirmā profesionālās izglītības klase mācības varētu sākt jau no 1.septembra.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti