Mazo lauku bibliotēku atbalstam organizē dzejas un mūzikas pasākumu ciklu

Ar mērķi pievērst uzmanību mazo lauku bibliotēku nozīmībai nedēļas nogalē sāksies īpašs dzejas un mūzikas vakaru cikls. Pirmais pasākums notiks piektdien Drustu pagasta Gatartas bibliotēkā, un tajā piedalīsies latgaliski rakstošais dzejnieks Raibīs jeb Oskars Orlovs, kā arī mūsdienu tautas mūzikas grupa „Nielslens Lielsliens”.

Kopumā cikls ietvers piecus pasākumus dažādās Latvijas vietās, un dalībnieku vidū būs arī dzejnieki Guntars Godiņš, Toms Treibergs un Madara Gruntmane.   

Dzejnieki un mūziķi vienojas mazo bibliotēku atbalstamBaiba Kušķe

  Daudzviet Latvijā mazās lauku bibliotēkas ir palikušas kā vienīgās sabiedriskās vietas, jo skolas, kultūras nami un veikali ir likvidēti. Taču pēdējos gados arī pār bibliotēkām savelkas arvien tumšāki mākoņi - tās pārveido par lielāku iestāžu filiālēm vai ārējās apkalpošanas punktiem, samazina to darba laiku.

  Uzskatot, ka nedrīkstam pazaudēt arī šīs pēdējās tik ļoti svarīgās lauku kultūras saliņas,

  dzejnieki un mūziķi vienojušies projektā mazo bibliotēku atbalstam. 

  Ar pasākumu ciklu pievērst uzmanību mazajām lauku bibliotēkām ir biedrības „Drustu acs” iniciatīva. Tās pārstāvis, tulkotājs Klāvs Kalnačs pats astoņus gadus dzīvo Drustu pagastā un regulāri ar visu ģimeni apmeklē tuvējo Gatartas bibliotēku.

  "Es pats apmeklēju Gatartas bibliotēku, man tur ļoti patīk, lasu visus šos astoņus gadus grāmatas, esmu apmierināts ar šīs bibliotēkas darbu," teica Kalnačs. "Tā ir arī vienīgā sabiedriskā vieta Gatartas ciemā, senāk bija veikals, tā tur nav. Ir muiža, kura tā knapi dzīvo. Praktiski tas arī vienīgais, kas tur ir - autobusu pietura un bibliotēka."

  Kad aizvadītā gada sākumā aktualizējās jautājums par lauku bibliotēku darba optimizāciju, Klāvs Kalnačs atskārta, ka viņam arī ļoti personiski būtu sāpīgi, ja piemēram, tiktu apdraudēta Gatartas bibliotēka. Viņš sāka daudz vairāk iedziļināties situācijā kopumā un secināja, ka bažām ir pamats.

  "Es secināju, ka problēma ir aktuāla. Vai tas ir iedzīvotāju kritums vai pašvaldību vēlme ietaupīt, kā nu kurā vietā tas ir. Bet ir tiešām vietas, kur ir noīsināti darba laiki, citās atkal izveidoti ārējās apkalpošanas punkti," sacīja Kalnačs.

  Lauku bibliotēku atbalsta pasākumus biedrība „Drustu acs” rīko, lai pievērstu plašākas sabiedrības uzmanību situācijai,

  kā arī lai aktivizētu vietējos iedzīvotājus vairāk apmeklēt bibliotēkas, kas būtu vislabākais apliecinājums to nozīmībai. Visi pieci pasākumi sastāvēs no dzejas lasījumiem un koncerta, kuros savu jauno albumu „Kad kniebējs kniebj” prezentēs grupa „Nielslens Lielsliens”, kuras dalībnieks arī ir Klāvs Kalnačs.

  Pirmie divi dzejas un mūzikas vakari mazo bibliotēku atbalstam notiks šīs nedēļas nogalē. Piektdien Drustu pagasta Gatartas bibliotēkā, bet sestdien Latgales pusē, Vecumu pagasta Vecumu bibliotēkā. Abos līdzās grupai „Nielslens Lielsliens” ar dzejas lasījumiem piedalīsies dzejnieks Raibīs jeb Oskars Orlovs.

  Vecumu bibliotēkas bibliotekāre Aija Locāne nešaubās, ka ir ļoti atbalstāmi sniegt palīdzīgu roku. "Varbūt tas palīdzēs uz bibliotēku atrast ceļu arī kādam apmeklētajam, kas nāk retāk," viņa piebilst. 

  Arī Viļakas novada Vecumu pagastā bibliotēka ir viena no retajām kultūras saliņām un socializēšanās vietām. Darbojas vēl sporta un atpūtas komplekss, klubs, bet skola pirms trijiem gadiem slēgta. Priecējoši, ka kaut arī nedaudz, bet bibliotēkas lasītāju skaits pēdējā gada laikā audzis.

  "Šogad ir lasītāju skaita kāpums. 120 bija pagājušajā gadā. Un šogad mums ir 127 lasītāji," tendenci iezīmē Locāne.

  Šīs nedēļas nogales diviem pirmajiem pasākumiem sekos vēl trīs dzejas un mūzikas vakari janvāra nogalē

  Skultes pagasta Stienes bibliotēkā, bet februāra sākumā – Vecumnieku pagasta Umpārtes bibliotēkā un Rubas pagasta Līkupēnu bibliotēkā. Piedalīsies dzejnieki Guntars Godiņš, Toms Treibergs un Madara Gruntmane, piedāvājot savas dzejas lasījumus. Visus uz pasākumiem aicinātos dzejniekus vieno tas, ka viņiem visiem pavisam nesen klajā nākušas jaunas grāmatas.

  Iniciatīvu atzinīgi vērtē Latvijas Nacionālās bibliotēkas Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova. Savulaik viņa darbojusies arī kā Bibliotekāru biedrības prezidente. 

  "Man bija sešu gadu posms, kad es ļoti daudz braukāju pa visiem novadiem un skatījos, kā tur lietas attīstās. Veidoju arī Bibliotekāru biedrības konferenču programmu un ielūdzu, piemēram, Somijas bibliobusu fabriku, jo viņiem ir ļoti attīstītas mobilās bibliotēkas," pastāstīja Tretjakova. "Bet Latvijai ir cita tradīcija. Šī bibliotēka uz vietas kalpo kā tikšanās punkts, kā iespēja cilvēkiem aprunāties, samaksāt rēķinus. Ja bibliotēkas sāk optimizēt, var gadīties, ka viņi tiek pilnībā nogriezti no jebkāda civilizēta pakalpojuma, jo bibliotēka jau nav tikai grāmatu krātuve."

  Dzejas un mūzikas vakaros mazo bibliotēku atbalstam ieeja ir bez maksas.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Latvijā
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti