Panorāma

S.Āboltiņa par KNAB un «Vienotības» kandidātu sarakstu

Panorāma

«Liepājas metalurga» pārdošanas termiņu pagarinās

Maznodrošinātajiem Tukumā grūti samaksāt par elektrību

Maznodrošinātajiem Tukumā grūti samaksāt par elektrību

„Latvenrego” aprēķini liecina, ka pēc elektroenerģijas tirgus atvēršanas vairumam patērētāju maksājumi augs tikai par pieciem eiro mēnesī. Trūcīgākajiem Tukuma iedzīvotājiem tā ir nozīmīga summa pārtikas, medikamentu vai apģērba iegādē. Pērn šajā mazpilsētā par parādiem elektroenerģija atslēgta trim ģimenēm.

Tukumniece Marina ir vientuļa triju bērnu mamma. Vecākais dēls Lauris vēl ir skolā, bet sešgadīgais Andis un čertgadīgā Linda jau mājās. Viņiem mācības beidzas agrāk. Algot auklīti Marina nevar, bet darbu, kuru varētu savienot ar bērnu pieskatīšanu Tukumā viņai nav izdevies atrast. Ģimenes vienīgais iztikšanas avots ir pabalsti, tāpēc elektrības maksājumu kāpumu gaida ar bažām.

"Nu es skatos: ja par elektrību un dzīvokli atnāk rēķins un par televīziju, tad es skatos, kas ir tiešām svarīgākais nomaksāt. Tad arī par elektrību es samaksāju. Otrais svarīgākais ir dzīvoklis," stāsta Marina.

Vērtējums, kuru rēķinu var iekavēt, bet, kurš jāsamaksā ātrāk, Marinas mājā ir ierasta lieta. Viņa bezdarbnieka pabalstā saņem 160 eiro. Vēl 35 eiro nāk pabalstā par trim bērniem. Maksājumos par elektrību nākas tērēt 20 eiro, par dzīvokļa īri - 55, bet astoņus eiro ik mēnesi jāmaksā par televīziju. Tieši pēdējie divi maksājumi tiek atlikti visbiežāk. Šāda situācija mazpilsētā nav retums.

"Ģimenēm tas ir viens no noteicošajiem faktoriem. Ja mēs kādu laiku nemaksājam par ūdeni vai apkuri, tad parāds kādu laiku krājās. Elektroenerģijas piegādātājs var vērsties pie cilvēka, pārtraucot elektroenerģijas piegādi jau brīdī, kad veidojas parāds. Tādējādi cilvēki izvēlas maksāt par elektrību un ekonomē uz citām vajadzīgām lietām. Pensionāri ekonomē uz veselību, bet ģimenes ar bērniem uz izglītību, kultūru, apģērbu, ko mēs esam nosecinājuši, un ekonomiskā situācija ģimenēs pasliktinās. Es vienmēr esmu teikusi, kā ir vieglāk - kad pieci lati paliek pāri vai pietrūkst. Kad runājam par elektrību, tie ir tie pieci lati," norāda Tukuma novada sociālā dienesta direktore Ina Balgalve.

Pērn pašvaldības atbalsts mājokļa maksājumu segšanai sniegts 504 ģimenēm, kurās bijuši 469 bērni. Par parādiem kuri bijuši robežās no 50 līdz 100 latiem elektrība pērn atslēgta trim ģimenēm. Balgalve prognozē, ka elektrības cenu kāpums sevišķi “sitīs” pa daudzbērnu ģimeņu maciņiem. "Ikdienā strādājot, mēs redzam to situāciju, ka ir tās ģimenes, kas ir tuvu tam slieksnim, kur ir vidējās, vai zem vidējās algas. Tajā situācijā kad maksa par elektroenerģiju pieaugs, ģimenēm būs noteikti grūtības nodrošināt samaksu par pārtiku, samaksu par izglītību vai zālēm," norāda Balgalve.

Tukuma novada dome trūkumā nonākušo atbalstam šogad finansējumu palielinājusi par 15%. "Ja mēs skatāmies uz lielāko klientu loku, kas ir 100 kilovatstundas, tad tie ir 5 eiro mēnesī. Savukārt, ja skatāmies uz pārējo daļu, tad elektrības rēķini nesastāda būtiskāko daļu no visiem komunālajiem pakalpojumiem," saka VAS "Latvenergo" valdes loceklis Uldis Bariss.

Savu atbalstu maznodrošinātajiem un daudzbērnu ģimenēm solījusi gan valsts gan "Latvenergo". Tiesa abu palīdzību sniegšanas kārtība aizvien ir izstrādes procesā.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti