Dienas ziņas

Par Ventspils mēru ievēl Jāni Vītoliņu

Dienas ziņas

Turpina apzināt vētras radītos zaudējumus

Mazdārziņus posta nepieskatīts liellopu ganāmpulks

Mazdārziņu nomnieki Jēkabpilī nepieskatītu lopu dēļ spiesti naktīs sargāt ražu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Jēkabpils novada Brodu ciema iedzīvotāju mieru jau vairākas nedēļas traucē nepieskatīts liellopu ganāmpulks. Mājlopi naktīs dodas uz mazdārziņiem, apēdot iedzīvotāju audzētos dārzeņus un nodarot citus postījumus. Kamēr atbildīgās iestādes nevar rast tūlītēju risinājumu, mazdārziņu uzturētāji spiesti naktīs dežurēt un sargāt savu ražu.

"Izbradāti kartupeļi, (..) pilnībā izēsti kāposti. Man te vairāk nekā 60 galvas būtu bijušas. Paši redzat, kas te ir," mazdārziņa nomniece Tatjana Ignatoviča izrādīja liellopu nodarīto postu. Viņa uzsvēra, ka lopi parasti nāk naktīs un, tā kā teritorija nav nožogota, iedzīvotāji paši spiesti sargāt mazdārziņus.

Ignatoviča paskaidroja: "Naktīs neesam gulējuši. Mēs noorganizējām dežūru – vienu nakti viens, otru nakti otrs."

Savukārt nomniece Aļona Zartmane sacīja: "Mēģinām mēs glābt tos dārziņus. Pēc darba skriet uz dārzu, ravēšana, karstums. Tas nav viegls darbs. Gribas kaut ko izaudzēt ziemai, lai būtu kaut kas konservēšanai, lai viss nav jāpērk veikalos."

Ganāmpulks, kurā ir 19 liellopi, pārsvarā govis, daži buļļi un teliņi, pa dienu uzturas savās ganībās, bet elektriskais gans, kas tur uzstādīts, nedarbojas, tādēļ naktīs lopi klīst apkārt. Arī Vidusdaugavas televīzija pārliecinājās, ka naktī dzīvnieku nebija savās ganībās. Ap puspieciem no rīta viņi klaiņoja pa citu īpašumu. Mazdārziņu nomnieki vairākkārt ir mēģinājuši runāt ar liellopu īpašniekiem, bet bez rezultātiem.

Liellopu ganāmpulka īpašniece Irina Fokina sacīja: "Esmu ļoti vainīga. Šobrīd mēs neko nevaram izdarīt, tāpēc ka tur atrodas šķūņi, bet ja kāda daļa jālikvidē, tur durvis salauztas, mēs nevaram fiziski. Viņas aizbēgs. Pavasarī mēs lielu daļu lopu likvidēsim."

Viens liellops pieder vēl kādam īpašniekam, bet sarunas ar viņu arī neesot bijušas sekmīgas, uzsvēra Ābeļu pagasta pārvaldē.

Ābeļu pagasta pārvaldes vadītājs Raimonds Jaudzems norādīja: "Pagasta pārvalde ir saņēmusi no iedzīvotājiem, kam ir mazdārziņi, iesniegumu ar vairāku cilvēku parakstiem, ko es ar pavadvēstuli nodevu policijai, tālāk no policijas administratīvajā komisijā, lai izskata, bet, zinot cilvēku, viņam jau ir vairāki sodi uzstādīti, viņš neliekas ne zinis par tiem."

Pārtikas un veterinārajā dienestā (PVD) uzsvēra, ka inspektori ir apsekojuši šo ganāmpulku, bet neko palīdzēt nevarot.

PVD Austrumzemgales pārvaldes vadītāja paskaidroja: "Kas attiecas uz Pārtikas un veterinārā dienesta kompetenci, labturības prasības bija ievērotas, bija gan pieejams dzeramais ūdens, gan laizāmā sāls ar mikroelementiem, tāpat arī ganības nodrošinātas. Bet tas, kas attiecas uz dzīvnieku kaitniecisko darbību cilvēkam, ko viņš var nodarīt, vai sabiedrībai kopumā, tas ir dzīvnieka īpašnieka pienākums. Kontrolē šo pasākumu Valsts policija, pašvaldības policija vai administratīvās komisijas."

Valsts policijā informēja, ka ir uzsākti divi administratīvā pārkāpuma procesi un dzīvnieku īpašniekiem draud naudas sods.

Tikmēr mazdārziņa nomniece Ignatoviča pauda: "Mums nav svarīgi, lai viņi tos cilvēkus soda. Mums vajadzīgs, lai būtu kaut kāda rīcība, lai tie lopi būtu kaut kur nožogoti."

Tomēr likumsargi uzsvēra, ka liellopu pieskatīšana nav viņu kompetence un ka policija var tikai uzlikt sodu. Savukārt mazdārziņu nomnieki var vērsties tiesā, lai lūgtu kompensēt materiālos zaudējumus. Kamēr atbildīgās iestādes nevar nodrošināt problēmas tūlītēju risinājumu, iedzīvotāji turpina naktīs sargāt savu ražu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti