Pusdiena

Jelgavas ambīcijas par pusotra miljarda eiro investīciju piesaisti – nereālas

Pusdiena

Sīrijas pamieru ievēro, bet ir ziņas par nelielām sadursmēm

Mazāku algu saņēmēji var iesniegt deklarācijas pārmaksātā nodokļa atgūšanai

Mazāku algu saņēmēji var iesniegt deklarācijas pārmaksātā nodokļa atgūšanai

Jau no nākamā gada iedzīvotāji varēs atgūt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) pārmaksu, kas veidosies, piemērojot no šī gada sākuma ieviesto diferencēto neapliekamo minimumu. Tomēr, lai atgūtu šo nodokļu pārmaksu, iedzīvotājiem būs jāiesniedz savu ienākumu deklarācija, norāda Valsts Ieņēmumu dienests (VID).

 

Jau no nākamā gada iedzīvotāju ienākumu mēneša neapliekamais minimums, uz kuru ir tiesības visiem iedzīvotājiem, samazināsies no 75 eiro līdz 60 eiro.

Esošo sistēmu nomainīs arī jauna kārtība, kura saskaņā ar politikas veidotāju ieceri centīsies nodrošināt mazāku nodokļu slogu mazturīgākajiem iedzīvotājiem, bet to palielinās turīgajiem.

"Diferencētais neapliekamais minimums tika ieviests šī gada janvārī, un tas nozīmē, ka turpmāk tiks piemērots nevis vienāds neapliekamais minimums visiem, bet gada neapliekamais minimums būs atkarīgs no nodokļu apmēra gada laikā. Ņemot vērā šo neapliekamo minimumu vērā, ņems ne tikai algu, bet arī citus ienākumus: tos, kuri ir apliekami ar samazinātu nodokļa likmi, bet neņems vērā tos ienākumus, kas ir apliekami ar IIN, kā arī saimnieciskās darbības ienākumus, kurus apliek ar patentmaksu vai mikrouzņēmuma nodokli," stāsta VID speciāliste Jana Uzare.

VID pārstāve norāda, ka mazāk turīgie iedzīvotāji nodokļu pārmaksu varēs atgūt pēc tam, kad iesniegs nodokļu deklarāciju par visiem saviem ienākumiem.

"Sākot ar 2017.gadu, nodokļu maksātājiem ienākumu gūšanas vietā, kur iesniegta algas nodokļu maksātāja grāmatiņa, piemēros minimālo, neapliekamo mēneša ieņēmumu 60 eiro apmērā un ar katru nākamo gadu šis neapliekamais minimums samazināsies. Piemēram, ja persona 2017. gadā saņems darba algu, kas nepārsniegs 400 eiro mēnesī, tad gada ienākuma deklarācija neapliekamais minimums būs 1380 eiro apmērā (..)," stāsta Uzare.

Iedzīvotāju diferencētā neapliekamā minimuma sistēma jau ir izpelnījusies visai kritisku vērtējumu no darba devēju un darba ņēmēju organizācijām. Kā iepriekš uzsvēra Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības vadītājs Egils Baldzēns, arodbiedrības par prioritāru uzskata nodokļu sloga samazināšanu visiem strādājošajiem un Latvijas nodokļu sistēmas konkurētspējas nodrošināšanu ar kaimiņvalstīm. "Arodbiedrības saka, ka mums ir jāpārskata diferencētais neapliekamais minimums, jo tas ir fiskāli neitrāls - nerada zaudējumus nedz valstij, nedz pašvaldībai. Tajā pašā laikā tas vienai darbinieku daļai tiek nepārtraukti samazināts, savukārt otrai palielināts," sacīja Baldzēns.

Otrkārt, vairākas nevalstiskās organizācijas negatīvi vērtē arī to, ka neapliekamo minimumu iedzīvotāji varēs saņemt kalendārā gada beigās un tikai iesniedzot deklarāciju. Šī iemesla dēļ ļoti iespējams, ka daļa iedzīvotāju sev pieejamās nodokļu atlaides neizmantos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti