Dienas ziņas

Metalurgi cīnās par pilnu algu

Dienas ziņas

Sākas Mazā un Lielā Baltezera atveseļošanās

Iedzīvotāju skaita dēļ iet secen Eiropas nauda

Mazā iedzīvotāju skaita dēļ Strenčiem iet secen Eiropas nauda

Latvijā 89 pašvaldībām ir ierobežotas iespējas apgūt Eiropas Savienības (ES) struktūrfondu līdzekļus. Mazā iedzīvotāju skaita dēļ viens no tiem ir Strenču novads, kur nepabeigts palicis iesāktais ūdenssaimniecības rekonstrukcijas projekts.

 

Strenču novadā iedzīvotāju skaits nesasniedz 5000, taču, lai apgūtu Eiropas naudas, tam ir izšķiroša loma. Atsevišķās jomās ietekmēt var pat neliela atšķirība no prasītajiem kritērijiem. Tā, piemēram, Sedā pietrūkst vien aptuveni 500 iedzīvotāju, lai turpinātu iepriekšējā plānošanas periodā uzsākto ūdenssaimniecības rekonstrukcijas projektu.

"Sākotnēji bija paredzētas četras rekonstrukcijas kārtas, realizētas divas, un līdz ar to pārējā pilsētas daļa strādā vēl ar vecajiem tīkliem, kur nepārtraukti ir plīsumi," klāsta Strenču novada domes Plānošanas un attīstības nodaļas vadītāja Iveta Ence.

Iepriekš ūdenssaimniecības rekonstrukciju varēja īstenot apdzīvotās vietās ar iedzīvotāju skaitu līdz 2000, tagad valdība paaugstinājusi šo slieksni. Projektu neturpinot, tas ietekmēs ne tikai iedzīvotājus. Dažādu bojājumu dēļ neefektīvi var darboties jaunās attīrīšanas iekārtas, taču Seda pieguļ "Natura 2000" - Sedas purva dabas liegumam.

"Man tas liekas absurdi. Iesākam, apņemamies, no mums vēl prasa, kā tad izpildīsim to, ko esam apņēmušies, bet pēc tam vairs šos līdzekļus nedod," neizpratnē ir Strenču novada domes Plānošanas un attīstības nodaļas vadītāja

Līdzīga situācija arī uzņēmējdarbības veicināšanas, izglītības un citās jomās, kur nu pēc jaunajiem kritērijiem Eiropas atbalsts iet secen. Iedzīvotāji uzskata, tas kopējo situāciju pasliktinās vēl vairāk. "Man liekas, ka Seda brūk kopā, un ir bailes, ka vispār pazudīs," atzina Sedas iedzīvotāja Žanna Kalniņa.

Tāpat kā Sedā, arī novada centrā Strenčos palika nepabeigta ūdenssaimniecības rekonstrukcija, malā nolikti arī citi projekti. Daudz ko gan izdevies paveikt, piemēram, sakārtot tranzīta ielu Strenčos un citus apjomīgus darbus, taču turpmākā attīstība vairs tāda nebūs.

"Vienīgi varam apelēt pie valsts budžeta, bet Eiropas vilciens, manuprāt, šajā jomā ir aizgājis," sprieda Strenču novada domes priekšsēdētājs Jānis Pētersons.

Pašvaldībā piebilst, ka šobrīd viena no iespējām gan ir LEADER programma, taču tajā var paveikt vien nelielus projektus, piemēram, sakārtot tirgus laukumu, parkus, īstenot citus līdzīgus darbus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt