«Maxima» ēkā atsāk meklēšanas darbus (atjaunots 20.17)

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pēc vairāku stundu „Maxima" ēkas demontāžas glābēji atkal atsākuši meklēšanas darbus. Valsts policija publiskojusi zem sagruvušā veikala jumta dzīvību zaudējušo cilvēku vārdus.

20.17 Zolitūdes traģēdijas upuriem dažu dienu laikā saziedoti vairāk nekā 300 tūkstoši latu, liecina informācijas „Ziedot.lv" mājaslapā.

20.07 Glābēji turpina darbus sabrukušajā veikalā, un, visticamāk, tie turpināsies visu nakti. Pārmaiņus strādā viens celtnis, kas izceļ lielās konstrukcijas daļas, un glābēji, pārmeklējot attiecīgās teritorijas. Darbi rit lēni, un atlikuši vēl 80 kvadrātmetri, kas nav pārmeklēti. Darbus ar smago tehniku apgrūtina tas, ka šī tehnika nevar iebraukt sagruvušajā ēkā, jo zem tā ir pazemes autostāvvieta, no notikumu vietas vēsta Latvijas Radio.

18.17 Latvijas Radio vēsta, ka hidrauliskā demolēšanas ierīce savu darbu sākusi no veikala sāniem, lēnām lupinot un drupinot tā sienu. Tieši tur siena ir mazliet stabilāka, līdz ar to ir mazāks sagāšanās risks. Savukārt cilvēki, kas sanākuši notikuma vietā, iztaujā glābējus, kāpēc vispār notiek būves demolēšana – kāpēc ir izvēlēta šāda taktika. Tikmēr glābēji runājot ar cilvēkiem, uzsver, ka cerību atrast vēl kādu izdzīvojušo nav. Iespējams, ka darbi turpināsies naktī.

Tālis Eipurs par darbiem pie "Maxima" veikala
00:00 / 03:35
Lejuplādēt

18.11 Pašlaik glābēji turpina darbu vienā no sagruvušās ēkas zonām, kura līdz šim nebija pārbaudīta. Tur ar speciālās tehnikas palīdzību izdevies novākt bīstamos priekšmetus. „Kad vide izveidota pietiekami droša vide, dodamies pārbaudīt. Mūsu uzdevums pārmeklēt visas nepārmeklētās vietas, pārliecināties, kas neviens nepaliek," stāstīja VUGD Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieka vietnieks Mareks Silovs.

VUGD pārstāvis neprognozēja, cik ilgi vēl nāksies strādāt. Traģisko notikumu vieta ir labi apgaista, tāpēc glābēji gatavi darboties arī nakts stundās.

Glābējiem ir pietiekami cilvēkresursi, lai veiktu meklēšanas darbus, apliecināja Silovs.

16.25 Noārdot sagruvušās lielveikala "Maxima" sienas fragmentu, VUGD speciālistiem radīta droša piekļuve vietām, kur veikala drupās vēl varētu atrasties kāds traģēdijā bojāgājušais. Tādēļ neilgi pēc plkst.16 glābēji atsākuši cilvēku meklēšanu zem veikala drupām.

„Paralēli strādā gan ugunsdzēsēji-glābēji, kas ar rokām un lāpstām pārmeklē būvgružus, gan arī specializētā tehnika, jo atsevišķas konstrukcijas ir pārāk smagas, lai tās pārceltu ar rokām. Līdz ar to specializētā tehnika palīdz to sadalīt pa gabaliem," skaidro VUGD pārstāve Viktorija Šembele.

VUGD pārstāve arī apliecināja, ka ar smagās tehnikas palīdzību novērsta bīstamība un var turpināt meklēšanas darbus. „Tādēļ šīs specializētā tehnika tika iesaistīta. Bīstamās konstrukcijas nu jau ir sadrupinātas, tāpēc meklēšanas darbos var iesaistīties arī ugunsdzēsēji-glābēji."

VUGD pārstāve Viktorija Šembele
00:00 / 00:34
Lejuplādēt

16.05 Glābēji turpinās darbu arī naktī, ja neradīsies jauni šķēršļi un drošības apdraudējums glābēju dzīvībām, tā Latvijas Radio sacīja VUGD Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieka vietnieks Mareks Silovs. Darbu ilgumu gan šobrīd nav iespējams prognozēt, jo tas notiek pa etapiem.

Silovs arī noraida baumas, ka māja, kas atrodas aiz "Maximas", varētu būt nedroša: „Jau naktī, iepriekšējās dienas vakarā salikti mērinstrumenti un nemitīgi tiek sekots līdzi konstrukciju uzvedībai. Man nemitīgi, reizi stundā ziņo par to, kādas ir izmaiņas. Pašlaik izmaiņas ir normas robežās. Nekas neliecina par to, ka konstrukcijas, kas ir tagad, kaut kādā veidā svārstītos vai varētu kaut kas notikt. Tas ir ne tikai saistībā par veikalu, bet arī māju. Tā tiek novērota."

VUGD Rīgas reģiona pārvaldes priekšnieka vietnieks Mareks Silovs
00:00 / 00:26
Lejuplādēt

15.51

Zolitūdē turpinās veikala darbi, un pašlaik notiek veikala "Drogas" demontāža, novēroja LTV.

13.27 VUGD darbus atsācis svētdien ap plkst. 13.

Kā novēroja LTV, ugunsdzēsēji neiet ēkā iekšā. Notikuma vietā atbraukusi tehnika, lai palīdzētu darbos sabrukušajā veikala ēkā.

10.09 Iekšlietu ministrijas valsts sekretāre Ilze Pētersone – Godmane skaidroja, ka darbi tiks veikti ar speciālu tehniku. Demontējot ēku, cilvēku dzīvības nebūs apdraudētas. Glābēji demontāžas brīdī būs nostāk no notikuma vietas, savukārt uz izdzīvojušajiem cerību vairs neesot. Tiek gan pieļauts, ka drupās izdosies atrast kādu bojāgājušo. „Mēs visu šo teritoriju esam pārbaudījuši un ceram tur neatrast nevienu bojāgājušo," saka Pētersone – Godmane.

Kontrolētu nogruvumu metode tiek izmantota, jo atlikušās konstrukcijas ir nedrošas.

Valsts sekretāre arī norādīja, ka pa nakti bija uzstādītas mērījumu tehnoloģijas, kas noteica atlikušās ēkas daļas drošību un stabilitāti. 

Tas ir ļoti pareizs, pamatots lēmums, sacīja VUGD bijušais priekšnieks Aivars Straume, norādot, ka pirmajās stundās, pateicoties glābēju darbībai, izglābts maksimāli daudz cilvēku.

„Tas ir juveliera darbs, jābūt ļoti uzmanīgiem," sacīja Straume. Viņš skaidroja, ka iebrūkot jumtam, konstrukcija palika dinamiskā līdzsvarā.

Tāpat Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta (NMPD) vadītājs Armands Ploriņš šo lēmumu vērtēja kā pareizu. Izvērtējot glābēju risku un cerības atrast izdzīvojušos, šis lēmums esot atbilstošs.

Arī zemā gaisa temperatūra samazinājusi izredzes izdzīvot. Tāpat spriežot pēc bojā gājušo traumām, zem drupām atrast dzīvus cilvēkus ir „praktiski neiespējami".

Savukārt vēl preses brīfingā žurnālistiem svētdienas rītā Pētersone - Godmane atzīmēja, ka ārvalstu eksperti nav iesaistīti, jo visiem glābšanas darbos nebūtu bijusi vieta un nepieciešamā tehnika ir bijusi pašiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti