Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Aizvadīts pirmais mēnesis ar eiro

Panorāma

LTV komanda dodas uz Sočiem

Par algu palielināšanu «Maxima» darbinieki uzzina no LTV

«Maxima» darbinieki: Darba apstākļi nav labāki, arodbiedrības nav vēlamas

Neraugoties uz „Maxima Latvija” solījumiem pēc Zolitūdes traģēdijas uzlabot darbinieku darba apstākļu, vēl aizvien būtisku uzlabojumu nav, atsevišķi darbinieki izjūt mobingu, un arī par plānotajām darba samaksas un apstākļu izmaiņām darbinieki nav informēti. „Maxima” arodbiedrības pārstāvji LTV norādīja, ka vēl aizvien „Maxima” valda noraidoša attieksme pret arodbiedrībām. 

Darbinieki,  kuri vēlējās palikt anonīmi, Latvijas Televīzijai pastāstīja, ka kādā sapulcē  uzņēmuma vadība pauda noraidošo attieksmi pret arodbiedrībām, norādot, ka tas „Maxima” grupa nav vēlams, jo visas problēmas varot atrisināt uzņēmumā. Darbinieki gan norādīja, ka ar problēmu risināšanu nesekmējas.

Darbinieki stāstīja, ka atalgojuma sistēma aizvien nav mainīta, un par darbu Ziemassvētkos virsstundas un svētku dienās nav maksāts dubulta apmērā, kā to paredz likums.  

SIA „Maxima Latvija” arodorganizācijas biedru sapulcē pirmdien tika apspriests, kā uzlabot darba apstākļus šajos lielveikalos strādājošajiem.  

Aptuveni divu stundu garajā „Maxima Latvija” darbinieku arodbiedrības gada sapulce pulcēja vien astoņus biedrus no diviem dažādiem veikaliem. Kopā arodbiedrībā šobrīd ir 54 cilvēki, lai arī „Maxima Latvija” nodarbina vairāk nekā septiņus tūkstošus darbinieku. Pēc sapulces sastaptie „Maxima” darbinieki saka - kolēģi joprojām baidās iestāties arodbiedrībā.

Sapulces laikā žurnālistiem bija jāpaliek aiz durvīm, jo arodbiedrības dalībnieki ir ļoti piesardzīgi, runājot publiski. Divas veikala darbinieces piekrita sarunai ar nosacījumu, ka viņas neatpazīs. „Cilvēki ir ļoti iebiedēti,” atzina darbinieces.

Abas darbinieces veikalā „Maxima” strādā sešus gadus. Arodbiedrībā iestājušās ar cerību, ka spēs kaut ko mainīt. Reizēm tas, ka viņas ir arodbiedrībā, palīdzot risināt nesaskaņas ar veikala vadītāju. Tomēr komunikācija esot slikta, piemēram par algu palielināšanu un aprēķinu.

„No februāra it kā būšot septiņu procentu pieaugums,” saka viena darbiniece. „Bet to mēs zinām tikai no preses pārstāvjiem. Veikalos par vispār nav nekādas runas, nekādu ciparu, nekas nav zināms, viss ir baumu līmenī,” piebilda viņas kolēģe.

„Maxima” akcionārs Igns Staškevičs iepriekš medijos norādījis, ka no februāra tiks vienkāršota apmaksas sistēma. Arī algas pieaugšot - tiesa, tikai par septiņiem procentiem, un tikai pamatalgai.

„Septiņi procenti pie tā, kas ir [šobrīd kopā], tas būtu labi, bet septiņi procenti pie minimālās algas, kas mums ir darba līgumos, tas nav pilnīgi nekas,” uzskata „Maxima” kasiere. „Arī desmit procenti nebūtu nekas, it sevišķi tāpēc, ka mums darba apjoms palielinās. Un ir palielinājies jau daudzus gadus. Visu laiku štatu samazina, mums tātad pienākumi palielinās. Alga paliek aizvien mazāka. Tagad tā ir nemainīga, bet tā nav cilvēka cienīga alga,” papildināja otra darbiniece.

Arī algas aprēķins viņām esot neskaidrs - jo vairāk stundu nostrādāts, jo mazāka aprēķinot sanāk stundas likme. Veikala vadība sola, ka darbiniekiem būs vienota stundas likme, neizdalīs prēmijas, manīs maksu par darbu brīvdienās un naktīs.  

Latvijas Tirdzniecības darbinieku arodbiedrības vadītāja Maira Muceniece to vērtē pozitīvi. Šajā arodbiedrībā ietilpst arī „Maxima” darbinieku biedrība. „Tas, protams, darbiniekiem būtu pieņemamāk, jo tad nefigurētu nekādas apšaubāmas prēmijas, un arī caur tāda tipa līdzekļiem netiktu ietekmēti cilvēki, kuri atļaujas vairāk kaut ko pajautāt par savām tiesībām. Bet tas ir tāds solījums,” paskaidro Muceniece. „Maxima” Latvija pārstāvji sarunā ar viņu skaidrojuši, ka februāris būšot pārejas periods.

Šajā sapulcē „Maxima” arodorganizācija sagatavoja savu piedāvājumu koplīgumam, ko cer noslēgt ar lielveikala vadību. Šāda līguma jeb ģenerālvienošanās iespēju paredz darba likums. Darba devējam nav tiesību atteikties no sarunām par koplīguma slēgšanu. Muceniece cer, ka drīz sarunas tiks uzsāktas un tās nesīs izmaiņas darba samaksā un darba laika organizēšanā: „Mēs tāpat kā visa sabiedrība gribam zināt, kas ir mainījies pēc traģēdijas. Un tad dzirdu, ka cilvēki pasaka, ka izņemot atkārtotas evakuācijas plāna atgādināšanas, nekas nav mainījies. Tas ir ļoti sāpīgi.”

Lai arī arodbiedrībai nav viegli cīnīties par savu eksistenci un tiesībām, Muceniece uzskata - veikalam „Maxima” vajadzētu saprast, ka arodbiedrības aktivitātes nāk par labu arī pašam uzņēmumam un tā reputācijai.

Jau ziņots, ka viens no "Maximas" īpašniekiem Igns Staškevičs decembra sākumā LTV raidījumā „1:1” solīja veikala darbiniekiem Latvijā darba apstākļu uzlabojumu jau šajos Ziemassvētkos, palielināsies arī algas.

"Rezultāts būs. Drīz. Manuprāt "Maximas" darbinieki Latvijā izmaiņas jutīs jau šajos Ziemassvētkos. Viņiem brīvdienas būs vieglākas un labākas nekā pirms gada. No jaunā gada sākuma būs algas pieaugums, darba apstākļu un procesa vienkāršojums, tiks samazināta darba slodze. Šīs izmaiņas būs ilgtermiņā, nevis vienreizējs pasākums," solīja līdzīpašnieks.

"Maxima" asu kritiku izpelnījās par to, ka īsi pirms Zolitūdes traģēdijas "Maxima" darbinieki, par spīti signalizācijai, nepameta veikalu un turpināja darbu. Pēcāk atkārtoti sabiedrības lokā nāca citi jautājumi, kas saistīti ar "Maxima" darba tiesībām un ikdienu: zemās algas, garās darba stundas un darba devēju vienaldzīgā, augstprātīgā un noniecinošā attieksme.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt