Pusdiena

Valdība vērtē ES fondu apgūšanas progresu

Pusdiena

EK aizdomas par dāsnām nodokļu atlaidēm franču gāzes grupai «Engie»

«Maxima» eksperti: Zolitūdes traģēdijā nav saistības starp trauksmi un jumta sabrukšanu

«Maxima» algotie eksperti: Zolitūdes traģēdijā nav saistības starp ugunsgrēka trauksmi un jumta sabrukšanu

Uzņēmuma „Maxima” algotie eksperti norāda, ka Zolitūdes traģēdijā nav saistības starp ugunsgrēka trauksmi un jumta sabrukšanu. Tikmēr Zolitūdes traģēdijas krimināllietas iztiesāšana otrdien, 20.septembrī, pārcelta apsūdzētās bērna slimības dēļ. Arī pagājušajā nedēļā lietas izskatīšanu nācās atlikt saistībā ar viena apsūdzētā ģimenes apstākļiem.

Otrdien atliktajā sēdē bija aicinātas vairākas ar būvniecību saistītas personas, tostarp viens no Zolitūdes „Maximas” jumta būvniekiem. Pēc cietušo uzklausīšanas tiesa sākusi pārbaudīt pirmstiesas izmeklēšanā iegūto informāciju. Neatkarīgus ekspertus tiesa uzklausīs drīz vien pēc liecinieku nopratināšanas.

Tiesa otrdien liecināt aicinājusi sešas personas, kas varētu sniegt nozīmīgu informāciju Zolitūdes krimināllietas iztiesāšanā. Viņu vidū ir arī viens no Zolitūdes „Maximas” jumta būvniekiem - uzņēmums, kas pašlaik jau pasludināts par maksātnespējīgu. Jumta pārsega būvēšanā piedalījies SIA „Hadex” jeb iepriekš SIA „Tomex”, kā viens no īpašniekiem ir otrdien uz tiesas sēdi aicinātais Pāvels Tomko.

Uzklausot lieciniekus, tiesa vēlreiz pārbauda pirmstiesas izmeklēšanā noskaidroto, un tāpēc liecinieki tiesas priekšā dodas pa vienam, lai nenoklausītos citu sacīto vai to nesaskaņotu.

«Maximas» algotie eksperti: Nav saistības starp ugunsgrēka trauksmi un jumta sabrukšanu

Tikmēr SIA „Maxima Latvija” medijus jau iepriekš aicināja uz īpašu preses konferenci, kurā par notikumiem liktenīgajā 21.novembra vakarā stāstīja divi uzņēmuma algoti neatkarīgi eksperti no Vācijas.

Kā Latvijas Radio iepriekš vēstījis, tiesas procesā pašlaik nav sagaidāmi pārtraukumi, un tātad pēc liecinieku pratināšanas tiesa uzklausīs neatkarīgus būvniecības ekspertus. To uzklausīšana varētu būt ļoti ilgs process, jo paredzams, ka interesējoši jautājumi būs visām iesaistītajām pusēm. Kamēr eksperti vēl nav uzstājušies, SIA „Maxima Latvija" jau steidzis medijus iepazīstināt ar Vācijas ekspertu atzinumu par notikušo liktenīgajā 21.novembra vakarā. Šī esot vienīgā ekspertīze par ugunsdrošības signalizācijas darbu, un „Maxima Latvija" ir ekspertīzes pasūtītājs. Uzņēmuma pārstāvis pirms preses konferences vēl sacīja, par ekspertu teikto nebūtu jāšaubās, jo viņi nāk no Vācijas un ir ar ilggadēju darba pieredzi attiecīgajā jomā.

„Galvenais secinājums ir tāds, ka nebija nekādas saistības starp ugunsgrēka trauksmi un jumta sabrukšanu,” saka vācu eksperts Kristians Katcingers, kurš analizēja ugunsdrošības sistēmu.

"Pēc situācijas analīzes mēs nonācām pie secinājuma, ka bijusi atvērta ugunsdzēsības šļūtenes kastīte, un ir iespējams, ka kāds to būtu atvēris un atvēris arī lūku uz pagrabu. Tāda ir iespēja, bet, protams, mēs skaidri nezinām,” norāda Katcingers.

Atvērtā kastīte un lūka varētu izraisīt sistēmas aktīvu darbību. Līdz šim vienīgā ekspertīze ļauj salīdzināt tiesā izskanējušo informāciju ar „Maximas” ekspertu secināto.

Preses konferencē sacīts, ka ugunsgrēka trauksmi varētu būt izraisījusi atvērta kastīte, kurā glabājas ugunsdzēsības šļūtene un, tā kā sistēma ar balss brīdinātāju ir savstarpēji savienota, pastāvēja bažas par ugunsnelaimi, kas tovakar netika konstatēta.

Preses konferencē „Maxima” lūgusi skaidrot saistību starp ugunsdrošības trauksmi un veikala sagrūšanu. Saistības neesot bijis, tā ir tikai sagadīšanās, uzskata neatkarīgais eksperts.

„Cilvēki vaicā, kāpēc skanēja uguns trauksmes signalizācija un pēc tās sekoja jumta nogruvums, un vai tam ir kāda saistība? Mēs varam pateikt, ka savstarpējas saistības šeit nav. Šeit darbojās ugunsdrošības sistēma, ne tāda sistēma, kas noteiktu iespējamās kustības un vibrācijas,” pauž Katcingers.

(Autors: "Maxima")

«Maximas» eksperti: Jumts nogruva skrūvju nespējas dēļ

Jumta iegruvums nekādā veidā neizraisītu ugunsdrošības signalizācijas aktīvu darbību. Šeit jāatgādina, ka tieši tam, ka veikala darbinieki palikuši savās darba vietās, arī signalizācijai skanot, un veikals turpinājis uzņemt arī jaunus pircējus, līdz šim cietušo liecībās pievērsts ne mazums uzmanības, un tāpēc uz apsūdzēto sola sēž arī toreizējā uzņēmuma darba drošības instruktore Inna Šuvajeva.

Lai arī, pieņemot, ka saistības starp brīdinājuma signālu un veikala sabrukšanu neesot, jo arī esošie būvdarbi uz tirdzniecības jumta nebūtu varējuši iedarbināt trauksmes zvanus, eksperti tāpat secinājuši, nogruvums noticis bez iepriekšējiem vizuāliem vai skaņas defektiem, ko darbinieki būtu varējuši laikus pamanīt un novērst.

Jumts nogruvis skrūvju nespējas dēļ, skaidro otrs neatkarīgais eksperts Nabils Fueds.

„Pirmkārt, es vēlētos jums parādīt jumta konstrukciju, kas ir balstīta uz tērauda sijām, kas ir aptuveni 16 metrus garas,” saka Fueds. „Sijas bija dalītas divās daļās, kā mums sacīja, transportēšanas dēļ. Un abas daļas bija savstarpēji saskrūvētas. Jumta sabrukšanu izraisīja neadekvātā skrūvju noslodze un acīmredzot aprēķini, kas nebija veikti pareizi. Mēs varam secināt, ka skrūves bija pārāk mazas un [to bija] pārāk maz,” klāsta eksperts.

Ugunsdrošības trauksme un aicinājums pamest veikalu skanējis vairākkārt, ne vienu dienu vien un ne tikai pirms traģēdijas. Neatkarīgu ekspertu vērtējums tiesā vēl jāgaida. Tikmēr liecinieku uzklausīšana ir krietni garāks un sarežģītāks process, jo specifiskus jautājumus uzdod gan tiesa, gan apsūdzētie un prokurori.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti