Māte pēc bērna dzimšanas noteiktos gadījumos varēs izvēlēties «tēva atvaļinājuma» saņēmēju

Pēc bērna piedzimšanas noteiktos gadījumos māte drīkstēs izvēlēties vienu bērna aprūpē iesaistītu personu, kura varēs saņemt paternitātes pabalstu par atvaļinājuma 10 darba dienām.

Likumā par maternitātes un slimības apdrošināšanu paliek spēkā iespēja šo pabalstu saņemt bērna tēvam. Savukārt, ja bērna paternitāte nav atzīta vai noteikta vai bērna tēvs ir miris, vai bērna tēvam ir pārtrauktas aizgādības tiesības, tad minēto atvaļinājumu būs tiesības saņemt vienai personai, kura pēc bērna mātes lūguma iesaistās bērna aprūpē.

Tāpat grozījumi ir saistīti ar 2021. gada novembra Satversmes tiesa spriedumu, kurā atzina tiesības uz minēto atvaļinājumu viendzimuma pāra ģimenē, kurā piedzima bērns. Regulējuma sakārtošanai Saeimai tika dots laiks līdz 2022. gada 1. jūlijam. 

Šādas izmaiņas saskaņotas ar grozījumiem Darba likumā, kas paredz, ka darba devējs varēs pieprasīt atbilstošus pierādījumus, lai piešķirtu šādu atvaļinājumu. 

Ar grozījumiem Darba likumā arī pagarināts laika posms, kurā izmantojams bērna tēva atvaļinājums. Noteikts, ka šo atvaļinājumu piešķirs tūlīt pēc bērna piedzimšanas, bet ne vēlāk kā sešus mēnešus pēc tās. Šobrīd noteikti ir četri mēneši.

Lai nepieļautu bērna kopšanas atvaļinājuma sadrumstalotību, noteikts, ka tā daļa nevarēs būt īsāka par vienu kalendāra nedēļu.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt